Politika került a szegedi konzervbe

A szegedi önkormányzatnak nem lett volna feladata a helyi konzervgyár megmentése, ám a munkahelyteremtés érdekében tagi kölcsönt nyújtott a cégnek, miként tette azt korábban is a ruhagyár és a Heavitex esetében – jelentette ki lapunknak Tímár László, a város gazdasági ügyeiért felelős alpolgármester.

Bálint József
2002. 10. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeged. Szegeden az utóbbi hetekben különböző hírek terjedtek a Szeko 2001 Rt. tulajdonában lévő konzervgyárral kapcsolatban, amelyet a város nettó egymilliárd forintért vásárolt meg közösen az egyik kft.-vel, tavaly októberben
a Magyar Fejlesztési Banktól (MFB). A helyhatósági választások közeledtével baloldali körök immár politikai ügyet szándékoztak kreálni az általuk rossznak vélt befektetés miatt. A város vezetői éppen ezért úgy döntöttek, a közgyűlés hét végén megtartott utolsó ülésén részletes tájékoztatást adnak a konzervgyár eddigi eredményeiről, jövőbeni működési feltételeiről. A testület tagjai ezt vita nélkül elfogadták.
Tímár László emlékeztetett: már a reorganizációs terv is utalt arra, hogy a korábban fizetésképtelenné vált konzervgyár csak hosszabb időszak alatt válhat nyereségessé. Ugyanakkor nyilvánvaló volt, ennek egyik előfeltétele, hogy előnyös és hosszabb távra érvényes szerződéseket kössenek a belföldi termelőkkel, valamint multinacionális kereskedelmi cégekkel. Mára egyértelművé vált, hogy a Globusszal szemben nem volt versenyképes az újraindított Szegedi Konzervgyár.
A fizetési kötelezettségek teljesítése érdekében szükségessé vált, hogy valamilyen módon biztosítsák a vételár fedezetét. Így került sor idén februárban a konzervgyár és a hűtőház területének bérbeadására, amelyre a Pick Szeged Szalámigyár és Húsüzem Rt. tartott igényt. Megállapodtak, hogy közösen üzemeltetik a konzervgyárat. A Pick vállalta, hogy évente 55 millió forint bérleti díjat fizet, s ezáltal inflációkövető tartós bevételhez juttatja a részben önkormányzati tulajdonú Szeko 2001 Részvénytársaságot. A Pick tulajdonában lévő paprikagyárral kötött üzemeltetési szerződéssel pedig biztosítottá vált a termelőüzem dolgozóinak foglalkoztatása. A húsipari cég kötelezettséget vállalt arra, hogy legalább három évig folyamatosan működteti a konzervgyárat.
Tímár László szerint nincs ok az aggodalomra, mert a város azzal csak jól járt, hogy az egyik kft.-vel közösen megvásárolta a konzervgyárat, mert ezáltal az üzemen kívül hozzájutottak tizenhat hektárnyi területhez is, amely jelenleg ipari park. Ennek egy részéért használói bérleti díjat fizetnek. A Pick például a konzervgyári hűtőházba hozta át Bajáról 2200 tonnás kapacitását. Ugyanitt fejcsontozással is foglalkoznak. Mindezért a húsipari cég jelentős összeget fizet a városnak bérleti díj címén. Tímár Lászlótól azt is megtudtuk, nagy a valószínűsége annak, hogy a Szeko 2001 Rt.-ből az önkormányzat megveszi a Micromeat Kft. ötvenszázalékos tulajdonhányadát. Ezt követően a város egyedül foglalkozhatna a konzervgyár ingatlanjainak hasznosításával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.