Politikai ügy

Varga Klára
2002. 10. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október 25-én Magyarországon liberálisnak nevezett értelmiségiek levelet intéztek a köztársasági elnökhöz. Vannak olyanok, akik a kirekesztés, illetve a gyűlölet napjává kívánják tenni október 23-át – panaszolják Mádl Ferencnek címzett soraikban. „Mert ne legyen kétségünk: a szerdai akciónak politikai indítékai voltak. Azok, akik az egykori halálraítéltek kifütyülésével »emlékeztek« 1956-ra, durva és egyértelmű módon léptek fel a megbékélés, a nemzet egysége ellen” – folytatja levelében Halda Alíz, Hodosán Róza, a Vásárhelyi-klán egy része, Vásárhelyi Miklósné, István és Júlia, valamint Litván György. Nyílt levelét Donáth Ferenc, Földvári Rudolf és Pomogáts Béla is megírta, el is juttatta Polt Péter legfőbb ügyészhez, valamint a Népszabadság szerkesztőségébe is. „…egyes emberek meggyalázzák ezt a helyszínt, meggyalázzák az emlékezést. Azt gondoljuk, a politikusok elleni demonstrálás joga mindenkit megillet, egyes helyszínek és egyes megnyilvánulások azonban nem férnek bele a szabad véleménynyilvánítás körébe. Ha néhányan botrányosan viselkednek a gyásznak és tiszteletnek szentelt helyszínen, a temetőben, az »csupán« az alapvető jó érzés és jó ízlés nevében ítélendő el, a sírgyalázást, például a halottak emlékére elhelyezett koszorúk tönkretételét azonban a törvény is bünteti.” Mindezek okán felkérik a levélírók a legfőbb ügyészt, tegye meg a szerintük ilyenkor szükséges lépéseket. Egy magánszemély még csütörtökön föl is jelentette a Legfőbb Ügyészségen és az országos rendőrfőkapitánynál a 301-es parcellánál demonstrálókat.
Vagyis 1956 a rendszerváltás után bő tíz évvel megint rendőrségi ügy lett. Azért lett rendőrségi ügy, mert – a feljelentő liberális értelmiség szerint – a jobboldal politikai és kegyeleti, kegyeletsértési ügyet csinált belőle. Az a liberális értelmiség azokkal együtt, akikkel a rendszerváltás után egyre szégyentelenebbül összefeküdt, szeretné azt bebeszélni magának és mindnyájunknak, hogy a történelem halott holmi, a történelem tegnapi csecsebecséivel esetleg kidíszíthetik magukat az arra szerintük érdemesek, az arra kaphatók, de a történelem nem kötelez. A liberális értelmiség arra sem emlékszik szívesen, mi történt a múlt héten. Hogy volt az, amikor a koalíció prominensei eldöntötték, hogy nem engedik szóhoz jutni a parlamentben az ’56-osokat október 23-án? Hogy volt az, amikor Pongrátz Gergely csak annyit várt volna a miniszterelnöktől, hogy kérjen bocsánatot, hogy tisztuljon meg a mögötte álló politikai erők nevében ’56-ért, mielőtt odaáll ünnepelni?
’56-ért Medgyessy nem kért bocsánatot. Úgy döntött, ő csak akkor feje az MSZP–SZDSZ-kormánynak, amikor az kényelmes. Egyébiránt meg párton kívüli magánember, aki csak szerény magamagát képviseli. Annyi betyárbecsület azért volt a kormánytagokban, hogy a kormányőrökkel küldték ki a koszorúkat a 301-es parcellába. Ennyiben voltak képesek figyelembe venni Pongrátz Gergely kívánságát, hogy legalább a jelenlétükkel ne sértsék az ott nyugvó hősök nyugalmát. A koalíció bábszakkörében az ellenzéki szerepet az SZDSZ viszi, ő tehát ment serényen, koszorúzott, érdemeket hangoztatott, kiállította díszötvenhatosait, mindenki lássa, van mivel illendőn kiglancolnia magát az ünnepre. Így cselekszik nyilván mind, akiben a magyar történelem puszta farsangi bál. Aki ma már nem tud helytállni ’56-ért, aki a hősök szemébe nézni sem tudna. Aki az ’56-osok Magyarországának nem tud helyet szorítani sem a szívében, sem a világában.
Kérdés tehát, vajon mi a politikai ügy? Ha nem tűrjük élő és halott hőseink, ünnepünk, történelmünk meggyalázását, vagy az, ha a jelen győztesei még a ius murmurandi jogát is ellenünk fordítva revolverezik politikai és erkölcsi ellenfeleiket?
És mi a kegyeletsértés? Kifütyülni azokat, akik ’56-os örökségükkel, múltjukkal boltolnak, vagy kiállni csatlósként, bábként, idegen célokat, érdekeket kidíszíteni, kiszolgálni halott bajtársaik sírja fölött?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.