Politikai vihar a zalai Deák-kúria körül

Deák Ferenc méltatlanul elhanyagolt kehidakustányi kúriája jövő októberben, a haza bölcse születésének bicentenáriumán régi pompájában fogadhatná a látogatókat. A kúria megmentésére létrehozott alapítványnak azonban pillanatnyilag nincs legitim kuratóriuma. Boros Imre volt PHARE-miniszter sikeres lobbizása révén sikerült előteremteni a felújítás költségeit, de az elnök és az alapítók viszonya a kormányváltás után megromlott. Boros szerint ennek az MSZP Zalában is megnyilvánuló hatalmi arroganciája az oka. Az alapító ugyanakkor elutasítja, hogy politikai szempontok vezetnék.

Szarka Ágota
2002. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Zala megyei Kehidakustány kúriáját a híres Hertelendyektől vásárolta meg a Deák-família, s miután a haza bölcse odaköltözött, a reformkor meghatározó egyéniségeinek találkozóhelye lett, s az maradt a kiegyezés után is. A szocializmus évei alatt a Deák-kúriát téeszirodának, tanítói lakásnak és más méltatlan célokra használták, miközben az épület egyre pusztult. A rendszerváltozás után sokáig minden maradt a régiben, de 1997-ben a Zala megyei közgyűlés és Kehidakustány település a kúria megmentésére létrehozta a Deák Kúria Alapítványt. Azonban évekig nem történt előrelépés, annak ellenére, hogy Vastagh Pált, a Horn-kormány igazságügy-miniszterét is többször meghívták, és kérték a közbenjárását. A szociálliberális kormány leköszönése után, 1999-ben – dacára annak, hogy a megye MSZP-s vezetésű volt – felkérték Boros Imre akkori PHARE-minisztert, vállalja el a kuratóriumi elnökséget.
– Nyilván azért kértek fel, mert remélték, hogy talán segíthetek a források előteremtésében. Ennek tudatában örömmel tettem eleget a meghívásnak, és azt mondtam, ez egy fontos, tisztességes kezdeményezés, a kúria felújítása nemzeti ügy – hangsúlyozta Boros Imre.
Sokáig semmiféle gond nem volt a kuratórium és az alapítók közötti együttműködéssel. Boros sikeres lobbizásának köszönhetően úgy tűnt, Deák bicentenáriumára a régi fényében tündökölhet a kúria. Az első baljós jelek az országgyűlési választások előtt mutatkoztak.
– Egyesek megpróbáltak a Deák-kúria ügyével politizálni. A Zalai Hírlapban a kehidakustányi polgármester úgy nyilatkozott: ha Deák Ferenc élne, most bizony milyen szomorú lenne… Akkor már túl voltunk az alapvető állagmegóvási munkákon. Az első szakaszban megcsináltuk a tetőt, ami már olyan állapotban volt, hogy a falakat áztatta a víz. A következő körben elkészült a falszigetelés, ami költséges, nagy munka volt. A forrásokat mások mellett a kultusztárca és a Miniszterelnöki Hivatal biztosította, ez az összeg az első menetben csaknem negyvenmillió forintot tett ki. Azután vettünk egy nagy levegőt, és elhatároztuk, hogy a többit is előteremtjük valahogyan – emlékezett a volt miniszter.
– Végül is sikerült elérni, hogy a kulturális és a gazdasági tárca közösen százmillió forinttal támogassa a kúria felújítását. Ebben igen nagy része volt Bubits Tamás főépítésznek, a kuratórium titkárának, aki emellett még a megyei műemlékvédelmi hivatallal is folyamatosan „csörtézett” az engedélyek miatt, mert valamiért ott sem volt teljes mértékben pozitív az illetékesek hozzáállása – állította Boros Imre.
Szerinte a kormányváltás után komolyan kezdett elmérgesedni az alapítók és a kuratórium viszonya. Először arra kérték a testületet, hogy számoljanak be az alapítvány munkájáról, amit meg is tettek. A dokumentumot a közgyűlés elfogadta. Ezután egy határozattal váratlanul megváltoztatták a testület személyi összetételét. Két kurátor – köztük Bubits Tamás – munkájára nem tartott igényt a továbbiakban az alapító. Boros Imrét felháborította a döntés, mivel úgy ítélte meg, a főépítész szakértelmére feltétlenül szükség van a továbbiakban is.
Mivel tiltakozásának nem volt foganatja, augusztus végén bírósághoz fordult, megfellebbezve a bejegyzést.
– Állítólag a Zala megyei közgyűlés közös határozatot hozott a személycserékről a társalapítóval, de az időpontok nem stimmeltek. És nem csak ez az egyetlen jogilag támadható pont az eljárásban – vélte Boros Imre. Annyi bizonyos: a bírósági eljárás végéig nincs legitim kuratóriuma az alapítványnak, így a munkákkal kapcsolatban döntéseket sem hozhatnak.
Az alapító és Boros Imre teljesen eltérően ítéli meg a helyzet hatását a kúria felújításának ügyére.
– Hoztak egy határozatot, amiben felszólítanak, álljak el a bírósági eljárástól, mert az akadályozza a kúria felújítási munkáinak folyamatát. A kuratórium jelenleg valóban működésképtelen, de ez nem oszt, nem szoroz, mivel az alapító közgyűlés és a társalapító önkormányzat mandátuma is lejárt. Akkor miről beszélünk? – tette fel a kérdést az elnök, aki úgy látja, a választásokig nincs jelentősége, hogy visszavonja-e az eljárást. Boros leszögezte: az alapítvány ügyében azt fogja tenni, amit az újonnan megalakuló közgyűlés jónak lát.
– Ha azt kéri tőlem az új vezetés, hogy lépjek vissza a bírósági eljárástól, megteszem. Arra fogom őket kapacitálni, hogy záros határidőn belül pótolják a kuratóriumi tagokat – ismertette álláspontját.
A helyzet elfajulása Boros szerint egyértelműen politikai okokra vezethető vissza. Mint fogalmazott, a kormányváltás után az MSZP politikai irtóhadjáratot tartott a megyében. A kuratóriumi tagok indokolatlan és értelmetlen személycseréje – úgy véli – csak csepp volt a tengerben, mely leginkább politikai erődemonstrációnak fogható fel. Varga László, a megyei közgyűlés szocialista elnöke ezt a feltételezést elutasította, arra való hivatkozással, hogy ha valóban ez lett volna a cél, a személycseréket Borossal kezdhették volna, de nem ezt tették. Nemzeti ügyről lévén szó, ez meg sem fordult a fejükben. Varga szerint éppen a volt miniszter az, aki fitogtatja az erejét, mivel „mostanában kicsit elfogyott körülötte a levegő” – fogalmazott a közgyűlési elnök.
Mint mondta, tény, hogy a százmilliós támogatás megszerzésében oroszlánrésze volt Boros Imrének, de a munkák gyakorlatilag leálltak. Attól tartottak, ha minden marad a régiben, elvesztik a két Széchenyi- pályázaton megnyert pénzt. Szerintük a késlekedésért Bubits Tamás, a kuratórium titkára volt felelős, ezért döntöttek úgy, hogy lecserélik. Varga hangsúlyozta: Bubits utódjául a hivatal egyik olyan szakemberét jelölték ki, akinek a beruházások megvalósításában 20-30 éves gyakorlata van. Hozzátette azt is, hogy a személyi döntéseknél nem vették figyelembe a múltbéli érdemeket, csakis arra koncentráltak, hogy a Deák-ház a lehető leghamarabb elkészüljön. Ezt akadályozza a kuratórium elnökének bírósági fellebbezése. Boros viszont állítja: nem igaz, hogy Bubits munkája kifogásolható lett volna, késlekedésről pedig nincs szó.
Szerinte a viszonyokra és Varga szerepére jó példa, hogy közbenjárására a kormányváltás után egy napon rúgták ki a megyei FM-hivatal elnökét, Kis Bódog Zoltánt, aki tizenkét éve mindenki megelégedésére végezte munkáját, és annak feleségét, aki egy idős-szociális intézmény megbecsült vezetője volt. Mindez „véletlenül” annak a napnak az évfordulóján történt, mikor Kis Bódog apját az ávósok annak idején elvitték. De mennie kellett a megyei földhivatal és a munkaügyi hivatal vezetőjének is, akik szintén feddhetetlen, remek szakemberek voltak. Varga ezzel kapcsolatban csak annyit jegyzett meg: nincs köze az elbocsátásokhoz, de az is kiderült, hogy nagyon is helyénvalóak voltak. Példaként éppen Kis Bódog ügyét említette, aki leváltása után a Fidesz megyei listáját vezeti.
– A munkaügyi központ leváltott igazgatója szintén szerepel a Fidesz-listán. Bebizonyosodott, hogy korántsem pártatlan képviselőként látták el a hivatalok vezetését – fejtette ki véleményét a szocialista közgyűlési elnök, de azt már nem indokolta, hogy egy alapvetően szakmai feladatkör ellátását hogyan befolyásolja a pártszimpátia.
– Mint az ötvenes években: meg akarták mutatni, hogy a hatalomátvétel után „mi az ábra”, az általános miheztartás végett. Aki velük van, annak jön a Kánaán, aki pedig nincs, az nem jó idők elé néz. Csapataiknak a megfélemlítésen túl az ígérgetés a másik fontos módszere. Medgyessyék áprilisi jóléti ígéretei már rég elolvadtak – ingyen tankönyv, alacsonyabb adó –; itt Zalában is leállított létfontosságú beruházások tanúskodnak arról, mit is jelentett valójában a kormányváltás az országnak – összegezte véleményét Boros Imre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.