Rakétavédelem felsőfokon

2002. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Héberül Hec, azaz nyíl, angolul Arrow elnevezésű rakétaelhárító rendszert javarészt amerikai anyagi támogatással fejlesztette ki Izrael, s a kísérleti lövészeteket követően 2000 márciusától megkezdődött a rendszerbe állítása is. Újabb ütegeinek telepítésével a közel-keleti állam – a lehető legkisebb hírverés mellett – az első olyan országgá válik, melynek teljes területét rakétaelhárító rendszer fogja védeni a harcászati-hadműveleti rakéták csapásaitól.
Az Arrow fejlesztésének története hosszú időre nyúlik vissza, hiszen Tel-Aviv mindig is tisztában volt azzal, hogy az ország kis méretei miatt kis hatótávolságú rakétafegyverekkel is lehetséges stratégiai célpontjainak támadása. A fenyegetés mindazonáltal csak 1991 januárjában vált valósággá, amikor a Kuvait felszabadítása érdekében, Irak ellen indított amerikai támadás nyomán Bagdad továbbfejlesztett, nagyobb hatótávolságú Scud-rakétáival (Al-Huszein) tűz alá vette Izraelt, igaz, csak hagyományos robbanótölteteket használva. Az országba telepített amerikai Patriot légvédelmi rakéták lényegében tehetetlennek bizonyultak, mivel elsősorban repülőgépek ellen tervezték azokat. A kifejezetten Izrael védelmét célzó program – melynek technikai akadályai is voltak korábban – ezzel a kudarccal vette kezdetét.
A cél egy olyan rendszer és ellenrakéta megalkotása volt, mely elég magasan és távol fogja el a támadó rakétákat ahhoz, hogy esetleges tömegpusztító fejrészük ne okozhasson kárt az ország területén. Az Arrow ezért akár 40 kilométer magasan, a hangsebesség kilencszeresével repülve is képes eltalálni célját. Az Arrow–1 tesztcélokat szolgált, első sikeres lövészetét 1999 szeptemberében bonyolították le. Arrow–2 néven kezdődött meg a sorozatgyártás, és az izraeli védelmi erők légierejének alakulatait is ezzel látják el. Az Egyesült Államok a teljes program egymilliárd dolláros költségvetésének legalább 60 százalékát állta, s ez vonatkozik nemcsak a közös fejlesztésre, hanem a sorozatgyártásra és az ütegek rendszerbe állításának finanszírozására is. Washington megfigyelők szerint elsősorban azért szán ilyen jelentős összegeket a programra, mert sajtát csapatait is hasonló rendszerrel kívánja oltalmazni a jövőben, másrészt viszont tart attól, hogy amennyiben egy Izrael elleni iraki rakétatámadás tömegpusztító fejrésszel sikeres lenne, a zsidó állam nem habozna bevetni válaszul letagadott nukleáris fegyvereit.
Hasonlóképpen, javarészt amerikai finanszírozásból két másik rakétavédelmi program is fut Izraelben. Az egyik – a BPI néven futó – olyan rendszer megépítését célozza, mely a támadó rakétákat közvetlenül azok indítása után, emelkedés közben semmisítené meg. A másik fegyver, a nagy energiájú harcászati lézer (THEL) elsősorban sorozatvetőkből kilőtt kisrakéták, az úgynevezett katyusák ellen használható. Ezeket a Hezbollah Irán-barát szervezet előszeretettel alkalmazta Dél-Libanonból az észak-izraeli települések ellen, ám az utóbbi időben nem hallani használatukról. A THEL alighanem alkalmas lesz a palesztin területekről kilőtt, házilagos barkácsolású Kasszin-rakéták megsemmisítésére is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.