Tovább várat magára a fellendülés az üzleti szektorban, ám a lakosság várakozásai – a szeptemberi romlás ellenére – 2002 előtt még soha nem voltak ilyen optimisták – áll a GKI Rt. legfrissebb konjunktúrafelmérésében.
Az üzleti szektoron belül az ipari, az építőipari és a kereskedelmi cégek véleménye egyaránt romlott, ez azonban egyik szektor esetében sem nagyon jelentős. Az iparvállalatok véleménye termelési szintjükről és termelési kilátásaikról is rosszabbodott. Rendelésállományuk megítélése is így alakult, bár az exportrendeléseké javult. Az építőipari vállalkozások véleménye nem változott termelésükről, viszont kedvezőtlenebbé vált rendelésállományukról és foglalkoztatott létszámukról. A kereskedelmi cégek romló üzletmenetről, változatlan átlagos készletről és alacsonyabb megrendelési hajlandóságról számoltak be.
A háztartások saját pénzügyi helyzetüket szeptemberben a korábbinál valamivel kedvezőtlenebbnek látták, s a következő tizenkét hónapot illetően optimizmusuk még inkább csökkent. Az ország gazdasági helyzetének megítélése lényegében nem változott, de a következő egy évben a válaszolók romlást feltételeznek. A megkérdezettek szeptemberben az előző havinál valamivel magasabb ütemű áremelkedésről számoltak be, a következő tizenkét hónapra vonatkozó inflációs várakozásaik pedig számottevően emelkedtek. Emellett a válaszadók a munkanélküliek számának további enyhe emelkedését feltételezték.
Szeptemberben a lakosság vásárlási kedve tovább erősödött, ugyanakkor a következő tizenkét hónapban már lényegesen kevesebben tervezik növelni a tartós fogyasztási cikkek beszerzésére szánt kiadásaikat. Csökkent azok aránya, akik szerint kedvező az alkalom a megtakarításra, s a korábbinál kevesebben látják úgy, hogy a következő egy évben képesek lesznek megtakarítani.
Egyértelmű üzenete volt Orbán Viktor tusványosi beszédének
