Hulladékkezelő Gyomaendrődön
Térségi kommunális szilárdhulladék-lerakó telepet létesítenek Gyomaendrődön. Az 500 millió forint értékű beruházás, PHARE-forrásból, a Békés Megyei Területfejlesztési Tanács és a kormány támogatásával valósul meg. A program 18 települést tömörít, ahol EU-színvonalú szilárdhulladék-gyűjtési technológiát valósítanak meg. A létesítményben lehetőség lesz szelektív hulladékgyűjtésre, veszélyes hulladékok tárolására úgy, hogy közben a talajvizet rendszeresen ellenőrzi az állomás. A talajadottságokhoz alkalmazkodva gondosan kezelik majd a csapadékvizet, és speciális szigeteléssel védik a felszín alatti vízrétegeket. Az itt keletkező biogáz felhasználása pedig a városi épületek fűtését teszi lehetővé. (V. E.)
Bővül a KVM apparátusa
A környezetvédelmi és vízügyi apparátus a közeljövőben száz fővel, az elkövetkező időszakban pedig évente kétszáz fővel bővül – közölte Kóródi Mária környezetvédelmi és vízügyi miniszter az ágazat szakszervezeteivel folytatott tanácskozásán. Az Európai Unió elvárásai szerint tervezett létszámbővítés a területi szerveket, hatóságokat érinti elsősorban. A minisztériumban az átszervezés során inkább leépítések várhatók, kivéve a projekt-előkészítő szakembereket, akikre az EU-csatlakozáshoz közeledve egyre nagyobb szükség van – jelezte Kóródi Mária. (MTI)
Tiltakozik a Duna Kör
Elfogadhatatlannak tartja a Kerepesi úti ügetőpálya tervezett eladását a Duna Kör. Az ÁPV Rt. a francia Bouygues cég számára kívánja értékesíteni a Keleti pályaudvar tőszomszédságában álló ingatlant, amelyen a cég egy bevásárlóközpontot szeretne felépíteni. – Ha a terv megvalósul, megszűnik egy tizenkét hektáros zöld terület, és nagymértékben csorbul a nagy múltú hazai lóversenyzés érdeke – olvasható a lapunkhoz eljuttatott állásfoglalásban. (MN)
Elolvad a hó a Kilimandzsárón
Amerikai kutatók állítása szerint a Hemingwayt megihlető hósapkának két évtized múlva már nyoma sem lesz, Afrika egyetlen havas tája ugyanis 2020-ra nyomtalanul eltűnhet. A földrész legmagasabb hegyének hótakarója, amely 11 ezer éven át borította a csúcsokat, a huszadik században eredeti méretének húsz százalékára zsugorodott – idézte Ohio State University tanulmányát az Origo. (MN)
Újabb Greenpeace-akció
Az angol Greenpeace hétfőn ismét akcióba lendült; egy újabb atomerőmű felépítése ellen tiltakoztak. A környezetvédő szervezet 150 aktivistája elállta az Anglia déli részén található Sizewell B atomerőmű bejáratát. Az 1988 és 1995 között épített Sizewell erőművet az úgynevezett új generációs atomerőművek prototípusaként tartják nyilván. Az aktivisták közül negyvenen feljutottak az épület tetejére is, ahol a hűtőpumpa tetejére függesztették ki tiltakozó transzparenseiket. (zoldmagazin.com)
Nem csak a hőség miatt fő a gazdák feje
