Ukrajna főparancsnoka elmondta, merre tart a háború

Ukrajna főparancsnoka, Olekszandr Szirszkij nagyobb hatótávolságú rakétákat és azok orosz célpontok elleni bevetésének engedélyezését kérte az Egyesült Államoktól, közben Donald Trump támogatásával újra megnyílt az út az amerikai fegyverszállítások előtt. Azonban míg Ukrajna lőszer- és utánpótláshiánnyal küzd, a katonai toborzás se a tervek szerint halad.

2025. 07. 23. 10:45
Zelenszkijék nem állnak le (Fotó: AFP)
Zelenszkijék nem állnak le (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel Donald Trump most már nyitott arra, hogy amerikai gyártású fegyvereket vehessenek Ukrajnának, Olekszandr Szirszkij főparancsnok újabb kéréssel állt elő: nagyobb hatótávolságú rakétákat és azok Oroszország elleni bevetésének engedélyezését is kérte az Egyesült Államok elnökétől. Ukrajnának sürgősen szüksége van további légvédelmi rendszerekre és rakétákra – nyilatkozta Szirszkij a The Washington Postnak adott interjúban –, méghozzá a Biden-korszakból származó korlátozások nélkül.

Ukrajna főparancsnoka elmondta merre tart a háború
Ukrajna főparancsnoka elmondta merre tart a háború. Fotó: Kaniuka Ruslan/Main Directorate of Communicatio

Moszkva rémálommá változtatja az ukrán éjszakákat

Moszkva éjjelente ballisztikus rakétákkal és több száz drónnal támadja az ukrán várásokat. Ukrajna eközben nehézségekkel küzd a harctéren, mivel nem tud elegendő katonát mozgósítani a létszámbeli fölényben lévő orosz hadsereg feltartóztatására. Írtunk róla, hogy Zelenszkij fegyverekért kilincsel, de mára elfogytak az ukrán katonák.

Az ukrán városok elleni támadások feszültségeket okoztak a Fehér Házban, mivel a jelek szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nem hajlandó befejezni a háborút. Ennek hatására Donald Trump jóváhagyott egy új tervet, amely lehetővé teszi, hogy európai országok amerikai gyártású fegyvereket vásároljanak Ukrajna számára. 

A légvédelmi fegyverek újabb szállítmánya – köztük Patriot rakétarendszerek, drónelhárítók és repülőgépek – segíthetnek visszaverni az orosz támadásokat

– mondta Szirszkij. Továbbá a közepes és nagy hatótávolságú rakéták – köztük az amerikai ATACMS és a német Taurus rendszerek – korlátozások nélküli bevetése lehetővé tenné Kijev számára, hogy lelassítsa az orosz fegyvergyártást az azokat előállító infrastruktúra célbavételével. 

Gyakorlatilag mindent támadnak – reptereket, lakott területeket, infrastrukturális létesítményeket

 – mondta Szirszkij az orosz hadseregről. Elmondása szerint ballisztikus rakétákra van szükségük, hogy megfelelő választ adhassanak a támadásokra:

Már önmagában a rakétarendszerek megléte is elrettentő hatású

 – tette hozzá. Azzal folytatta, hogy reméli, Trump elnök megváltozott hozzáállásának köszönhetően ez a folyamat sokkal könnyebb lesz és nem lesznek olyan nehézségeik, mint korábban. Szirszkij nem kívánta kommentálni, hogy Ukrajnának van-e még készleten a nagy hatótávolságú ATACMS rakétákból, noha széles körben ismert, hogy ezek elfogytak. 

Ukrajna Trump engedélyére vár, de vajon megkapja azt valaha is?

Július 4-i telefonhívásuk során Trump állítólag megkérdezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől, hogy képes lenne-e Ukrajna Moszkvát vagy Szentpétervárt eltalálni. Azóta Trump kijelentette, hogy Ukrajna nem tehet ilyet.

A beszélgetés mégis felvetette a kérdést, vajon Trump hajlandó lenne-e feloldani a Biden-korszakból származó korlátozásokat, hogy Kijev mélyen orosz területeken belül fekvő célpontokat is támadhasson.

Az Ukrajna felfegyverzését célzó terv értelmében az európai országok saját készleteikből küldhetnek szállítmányokat Ukrajnának, és új rendszereket vásárolhatnak az Egyesült Államoktól. A javaslat komoly irányváltást jelent Trump részéről, aki korábban átmenetileg felfüggesztette a katonai segítségnyújtást és hírszerzési együttműködést is Ukrajnával.

A Fehér Házban növekvő frusztráció övezi Oroszország folyamatos bombázását és az érdemi béketárgyalások hiányát, emiatt Trump július 15-én azzal fenyegetett, hogy súlyos szankciókat vezet be Moszkvával szemben, ha 50 napon belül nem születik megállapodás a harcok befejezéséről – a határidő szeptember 3-án jár le.

Szirszkij szerint Ukrajna földi csapatai nehéz helyzetben vannak

A frontvonalon súlyos túlerővel szemben küzdenek, miközben kifogytak a 155 mm-es tüzérségi lőszerekből, ráadásul páncélozott járművekre is égető szükségük van.

Nagyon motivált és bátor katonáink vannak, akik képesek előrenyomulni, de ehhez korszerű és megbízható védelmi eszközökre van szükségük.

Írtunk róla, hogy az ukrán lakosság egyre nyíltabban száll szembe a katonai toborzókkal. A kényszersorozás kérdése Ukrajnában már nemcsak emberi jogi aggályokat vet fel, hanem súlyos társadalmi feszültségek forrása is lett. Ukrajna nehezen tudja tartani a versenyt Oroszország sokkal nagyobb haderejével és az általa kínált hatalmas toborzási bónuszokkal. Több katona mozgósítása továbbra is komoly kihívás – mondta Szirszkij, aki elismerte, hogy minden, ami a mozgósítással kapcsolatos, érzékeny információ. Egy friss felmérés szerint a válaszadók több mint felének – a sorkatonaság kapcsán – a pénz a fő motivációja.

Ha több pénz lesz, több jelentkező lesz

– tette hozzá, megjegyezve, hogy Oroszország sokkal nagyobb összegeket tud fizetni szerződéses katonáinak.

Ukrajna nem kap Taurus rakétákat

Bár Németország tárgyalásokat folytat Washingtonnal arról, hogy Patriot-rendszereket vásárolnak Ukrajnának, Boris Pistorius védelmi miniszter a hónap elején kijelentette, hogy Berlin nem fogja biztosítani a Kijev által kért Taurus rakétákat. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.