Az ukrán városok elleni támadások feszültségeket okoztak a Fehér Házban, mivel a jelek szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nem hajlandó befejezni a háborút. Ennek hatására Donald Trump jóváhagyott egy új tervet, amely lehetővé teszi, hogy európai országok amerikai gyártású fegyvereket vásároljanak Ukrajna számára.
A légvédelmi fegyverek újabb szállítmánya – köztük Patriot rakétarendszerek, drónelhárítók és repülőgépek – segíthetnek visszaverni az orosz támadásokat
– mondta Szirszkij. Továbbá a közepes és nagy hatótávolságú rakéták – köztük az amerikai ATACMS és a német Taurus rendszerek – korlátozások nélküli bevetése lehetővé tenné Kijev számára, hogy lelassítsa az orosz fegyvergyártást az azokat előállító infrastruktúra célbavételével.
Gyakorlatilag mindent támadnak – reptereket, lakott területeket, infrastrukturális létesítményeket
– mondta Szirszkij az orosz hadseregről. Elmondása szerint ballisztikus rakétákra van szükségük, hogy megfelelő választ adhassanak a támadásokra:
Már önmagában a rakétarendszerek megléte is elrettentő hatású
– tette hozzá. Azzal folytatta, hogy reméli, Trump elnök megváltozott hozzáállásának köszönhetően ez a folyamat sokkal könnyebb lesz és nem lesznek olyan nehézségeik, mint korábban. Szirszkij nem kívánta kommentálni, hogy Ukrajnának van-e még készleten a nagy hatótávolságú ATACMS rakétákból, noha széles körben ismert, hogy ezek elfogytak.
Ukrajna Trump engedélyére vár, de vajon megkapja azt valaha is?
Július 4-i telefonhívásuk során Trump állítólag megkérdezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől, hogy képes lenne-e Ukrajna Moszkvát vagy Szentpétervárt eltalálni. Azóta Trump kijelentette, hogy Ukrajna nem tehet ilyet.
A beszélgetés mégis felvetette a kérdést, vajon Trump hajlandó lenne-e feloldani a Biden-korszakból származó korlátozásokat, hogy Kijev mélyen orosz területeken belül fekvő célpontokat is támadhasson.
Az Ukrajna felfegyverzését célzó terv értelmében az európai országok saját készleteikből küldhetnek szállítmányokat Ukrajnának, és új rendszereket vásárolhatnak az Egyesült Államoktól. A javaslat komoly irányváltást jelent Trump részéről, aki korábban átmenetileg felfüggesztette a katonai segítségnyújtást és hírszerzési együttműködést is Ukrajnával.
A Fehér Házban növekvő frusztráció övezi Oroszország folyamatos bombázását és az érdemi béketárgyalások hiányát, emiatt Trump július 15-én azzal fenyegetett, hogy súlyos szankciókat vezet be Moszkvával szemben, ha 50 napon belül nem születik megállapodás a harcok befejezéséről – a határidő szeptember 3-án jár le.