Videó látott napvilágot a világ legnagyobb és legtitkosabb dróngyáráról

A világ legnagyobb és legtitkosabb dróngyárába enged bepillantást egy nemrég napvilágra került felvétel. A tatárföldi Jelabuga városában található létesítményben sok fiatal is dolgozik.

2025. 07. 23. 11:14
Illusztráció (Forrás: Pixabay)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tatárföldi Jelabuga ipari parkjában található az a létesítmény, amelyet Oroszország a „világ legnagyobb és legtitkosabb dróngyárának” nevez – számol be róla a The Kyiv Independent ukrán hírportál.

A Jelabuga városában található gyárban az Iráni Sahed drónok orosz verziója készül (Illusztráció, forrás: AFP)
A Jelabuga városában található gyárban az Iráni Sahed drónok orosz verziója készül. Illusztráció (Forrás: AFP)

A felvételeken látható, ahogy tinédzserek szerelik össze az Ukrajna ellen bevetett Geran–2 típusú drónokat, amik az iráni Shahed–136-os modelljének orosz verziója. A jelentések szerint májusban 5200 csapásmérő és csalidrónt állítottak elő az üzemben.

Ez a világ legnagyobb ilyen üzeme, és egyben a legtitkosabb is

– nyilatkozta Timur Sagivaliev, a Jelabuga Különleges Gazdasági Övezet vezérigazgatója a Zvezda televíziónak, amely az orosz védelmi minisztérium csatornája.

Egykor az volt a terv, hogy néhány ezret gyártsunk – most kilencszer többet termelünk a tervezettnél

– mondta az igazgató.

A felvétel különös hangsúlyt helyez a fiatal munkaerőre.

Bárhová nézel, mindenütt fiatalok dolgoznak

– mondja a videó narrátora, miközben tucatnyi tinédzser látható, amint drónalkatrészeket szerelnek és számítógépes munkaállomásoknál dolgoznak a jól megvilágított gyárcsarnokban. A gyár toborzóprogramja helyi műszaki iskolákból akár 15 éves diákok számára is kínál lehetőséget.

A Zvezda felvételei szerint a 2023-ban indult jelabugai gyár fémöntödékkel, kovácsműhelyekkel és saját összeszerelő sorokkal rendelkezik. Állítólag Iránból, a Kaszpi-tengeren és a Káma folyón keresztül szállított alkatrészeket használ. Egy orosz katonai agytröszt szerint a drónok gyártása májusban 16,9 százalékkal nőtt.

A Geran–2 drón, amely 3,5 méter hosszú és 50 kg-os robbanófejjel rendelkezik, 1800 kilométeres hatótávolsággal és 300 km/órás sebességgel bír. Egy-egy egység becsült költsége mindössze 35–49 ezer dollár, ami töredéke a nyugati légvédelmi elfogórakéták, például az amerikai gyártmányú Patriot rakéta több millió dolláros árának.

Az orosz dróngyártás jelentős növekedése aggodalomra ad okot Ukrajnában és a nyugati szövetségeseknél. Christian Freuding német vezérőrnagy, a német védelmi minisztérium Ukrajna-politikájának vezetője július 19-én figyelmeztetett, hogy Oroszország kétezerre szeretné növelni a naponta Ukrajna ellen indított drónok számát az orosz–ukrán háború során.

Az ukrán hírszerzés szerint Oroszország 2025-re harmincezer nagy hatótávolságú drón és kétmillió FPV (first-person-view) drón gyártását tervezi.

Ukrajna szintén növelte hazai dróngyártási kapacitását. Volodimir Zelenszkij elnök szerint Kijev évi nyolcmillió drón gyártására is képes lenne, bár hiányzik a külföldi finanszírozás a teljes felfuttatáshoz. Rusztem Umerov volt védelmi miniszter korábban négymillióra becsülte az ország éves dróngyártási kapacitását.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.