Ugyanezen a napon Herman Smetanin, Ukrajna stratégiai iparügyi minisztere arról írt, hogy a megállapodás „megnyitja az utat az ukrán védelmi termelés előtt Dániában” – számolt be a The Kyiv Independent.
A közös gyártás egyike azon európai országokkal kialakított védelmi együttműködéseknek, amelyek célja kettős: egyrészt lehetőséget teremtenek az ukrán vállalatoknak arra, hogy a háború sújtotta ország helyett biztonságosabb európai helyszíneken folytassák a termelést; másrészt pedig megismertetik az ukrán harctéri technológiát a nyugati védelmi és technológiai partnerekkel.
Az együttműködések keretében előállított fegyverek döntő többsége visszakerül Ukrajnába, miközben a szellemi tulajdonjogok az ukrán fél birtokában maradnak – nyilatkozta Ihor Fedirko, aki nemrég hagyta ott a stratégiai iparügyi minisztériumot, hogy átvegye az Ukrán Védelmi Iparági Tanács irányítását. A kormány által támogatott szervezet az ukrán hadiipari szereplők érdekvédelmét látja el.
Új korszak küszöbén Ukrajna hadiipara
Számos ukrán dróngyártó – köztük a több mint tíz éve működő DeViRo és Skyeton – már 2022, az orosz invázió eszkalációja előtt gyártóbázist nyitott az Európai Unió területén. Ezek a beruházások még azt megelőzően valósultak meg, hogy Ukrajna hadiállapotot hirdetett volna, amellyel együtt nem hivatalos exportkorlátozások is életbe léptek.
Az elmúlt három év során bár nem vezettek be hivatalos exporttilalmat, a gyakorlatban a korszerűbb katonai termékek az ország határain belül maradtak. Ez jelentős elégedetlenséget váltott ki az ukrán hadiipari cégek körében: miközben nyugati vállalatok hasznot húznak az ukrán fejlesztésekből, a hazai gyártók csak a forráshiányos ukrán hadseregnek tudnak eladni.
„Legyünk őszinték: a katonai technológia exportját mindig is szigorúan ellenőrizték – egyetlen ország sem szórja a fegyvereket úgy, mint a lisztet vagy a kenyeret” – fogalmazott Fedirko. „Mi sem vagyunk kivételek. De ideje lenne engedélyezni, hogy a cégek legalább kis tételben exportálhassanak, olyan partnerországokba, amelyekkel biztonsági megállapodásunk van.”
Dánia például lehetővé teszi, hogy az ott gyártott hadieszközök mintegy öt százaléka a dán vállalatoknál maradjon, így azok nemcsak tapasztalatot szereznek, hanem kipróbálhatják is a termékeket.
Közös gyártás, új piacok, NATO-integráció
Ukrajna fordulóponthoz érkezett: a koprodukciós megállapodások új piacokat nyithatnak meg a hadiipar számára, és elősegíthetik az ország mélyebb integrációját a NATO védelmi rendszerébe. Bár a részletek egyelőre kidolgozás alatt állnak, az irány egyértelmű: Ukrajna Nyugat felé nyit.
Dánia volt az első ország, amely hivatalos megállapodást kötött ukrán védelmi startupok közvetlen finanszírozására.
Azóta elindult egy program is, amely lehetővé teszi, hogy ukrán vállalatok dán gyárakban kezdjék meg a termelést. A dán fél abban bízik, hogy ez hosszabb távon saját hadiiparukat is megerősíti, miközben rövid távon több fegyverhez juttatja Ukrajnát.
Minden akkor változott meg, amikor (Donald) Trumpot megválasztották
– mondta Esben Gadsboll, a Defense Innovation Highway nevű kezdeményezés alapítója. „A skandináv országok korábban azért segítettek Ukrajnának, mert segíteni akartak. Most már azért is, mert félnek valamitől.”
Ez a valami nem más, mint az egyre agresszívabb és jobban felfegyverzett Oroszország – illetve az Egyesült Államok, amely visszavonulóban van a NATO iránti korábbi elköteleződésétől.