Az utóbbi hetek eseményei egyértelműen a posztszovjet együttműködés szervezetének válságáról tanúskodtak. Pattanásig feszültté vált a helyzet az orosz–grúz határ térségében, s szinte a hidegháborúra emlékeztető üzeneteket küldtek egymásnak a két ország vezetői. Ehhez képest az elmozdulás jeleként értékelhető, hogy a grúz államfővel folytatott különmegbeszélése után Putyin kijelentette: semmi oka nincs arra, hogy kételkedjen a Sevardnadze által vállalt kötelezettségek teljesítését illetően. A két fél határőrségének vezetői egyébként a csúcsot megelőző vasárnap esti találkozójukon együttműködésük szorosabbra fűzéséről és közös járőrök felállításáról egyeztek meg.
Moszkvában a csecsen foglyok kiadatásának tegnapi leállítása, az orosz légtérsértésről szóló tbiliszi hírek ellenére Sevardnadze ajándékaként, a kapcsolatok normalizálódásának első jeleként értékelték a megállapodást. Mint megállapították, a FÁK-csúcs keretében létrejött eszmecserén olyan megállapodások is születtek, amelyek után – ha a grúz fél betartja őket – feleslegessé válik Putyin szeptember 11-i ultimátumának végrehajtása. Sevardnadze Chisinauban ígéretet tett azoknak a csecsen foglyoknak a kiadatására is, akiket augusztusban vettek őrizetbe grúz határőrök az orosz határ térségében.
A 11 volt szovjet köztársaság vezetői jóváhagyták a tagországok igazságügyi szerveinek együttműködésére és a bűnözés – többek között a kábítószer-kereskedelem – elleni harc összehangolására vonatkozó – a 2002-től 2004-ig terjedő időszakot felölelő – tervet. A chisinaui értekezlet résztvevői megállapodtak egy közép-ázsiai terroristaellenes központ létrehozásáról. A miniszterelnökök megvitattak számos, a gazdasági együttműködéssel, illetve a FÁK-intézmények jogkörének meghatározásával kapcsolatos kérdést is. Az orosz fél javaslatot tett arra, hogy a következő csúcsértekezletig dolgozzák ki a FÁK irányító szerveinek optimális felépítését, és módosítsák az egyes tisztségek betöltésének rotációs rendszerét. A szervezet elnökségét jelenleg betöltő Vlagyimir Putyin a FÁK soros elnökéül az Ukrajnát képviselő Leonyid Kucsma jelölését támogatta. Putyin és Kucsma együtt érkezett Chisinauba az orosz elnöki különrepülőgépen. Az orosz elnök közölte, hogy – az ukrán fél javaslatára – a gazdasági együttműködés elmélyítésének céljával külön csúcsértekezletet fognak tartani.
Újabb igénytelen biciklisávot festetett fel Karácsony Gergely
