Személycserék a kormányban?

I nformációink szerint komoly kételyek vetődtek fel a kormányon belül Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter eddigi tevékenységével kapcsolatban. Szocialista és szabad demokrata körökből származó értesüléseink szerint hetek óta napirenden van az SZDSZ-es miniszter esetleges menesztésének témája, csakúgy, mint az az elképzelés, hogy az Oktatási Minisztérium (OM) teljesen a szabad demokraták irányítása alá kerülhet, cserébe az informatikai tárca szocialista birtoklásáért.

Hanczár János
2002. 10. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) vezetői posztjának betöltésére mások mellett felmerült Kuncze Gábor SZDSZ-pártelnök neve is. A Csillag Istvánt kritizálók egyik érve lehet, hogy késik a Széchenyi-terv folytatását szavatoló, a kis- és a középvállalkozóknak a nyárra ígért beruházásélénkítési program.
Nagy Rózát, a program kidolgozásával megbízott helyettes államtitkárt a közelmúltban menesztették a tárcától, helyét Apatini Kornélné foglalta el, aki egy teljesen új koncepció szerint kezdte el a munkáját. A Széchenyi-terv pályázatainak egy része október 31-én befejeződik, és mivel még az új koncepció elvei sincsenek meg, várhatóan jövő február-március előtt nem indulhat be a rendszer.
*
A Csillag István gazdasági miniszterrel kapcsolatos kritikai észrevételek között az is szerepel, hogy késik a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt. indulása. További érv a tárca vezetőjének a távozása mellett, hogy ellentmondásokba keveredett az autópálya-építés mértékét, illetve a beruházás finanszírozását illetően.
Kiszivárgott hírek szerint például e téren súlyos nézetkülönbségek vannak a Pénzügyminisztériummal (PM) is. Miközben a gazdasági tárca akár 800 kilométernyi autópálya megépítését is lehetségesnek tartja, a PM legszigorúbb változata jelenleg 59 kilométerről szól.
Az is problémák forrása lehet, hogy az Okos Magyarország program keretében a minisztérium a multicégeknek egy, járuléktámogatásra, telephelyválasztásra és foglalkoztatási munkaerőképzésre vonatkozó kedvezménycsomagot hirdetett, a tárca vezetője mégsem tudta megakadályozni az IBM Magyarországról történő kivonulását, amely az utóbbi évek legnagyobb leépítése volt. Nem kizárt, hogy a multicég távozási szándékának megelőzése is szerepet játszhatott az Okos Magyarország program egyes pontjainál.
Az oktatási tárcából és a háttérintézményekből származó hírek szerint napirenden van a minisztérium SZDSZ-essé „tétele”, azaz a szocialista politikai államtitkár kikerülne a stábból, cserébe pedig az MSZP megkapná az Informatikai és Hírközlési Minisztériumot, amelyben Kovács Kálmán miniszter (SZDSZ) éppen olyan súlytalan szerepet tölt be, mint az OM-ben Hiller István (MSZP) politikai államtitkár.
Politikai elemzők úgy vélik: Hiller protokolláris feladatokat kap, nem látszik azonban, hogy a döntésekben a szocialista álláspont érvényesülne. Az iskolaszerkezet átalakításával kapcsolatban például Magyar Bálint egyre többször jelzi, hogy a 6+4+2-es rendszerre kellene átállni, ami ellen a szocialisták korábban határozottan tiltakoztak. A hírek szerint a szocialisták másodlagos szerepére utal a jászladányi iskolaügyben hozott miniszteri döntés kommunikálása is. Ismert, hogy a bíróság már elsőfokú ítéletében kimondta, nem állja meg a helyét a jászladányi alapítványi iskola ügyében hozott döntés. Jelzésértékű, hogy Font Sándornak (MDF) a parlamentben ezzel kapcsolatban feltett kérdéseire minden alkalommal Hiller Istvánnak kellett válaszolnia, akkor is, ha az ülésteremben volt az oktatási miniszter. Egyes elemzők szerint jól látható, hogy a szocialisták személyzeti politikája nem érvényesült az oktatási tárcánál, hiszen több államtitkárt, vezetőt a szabad demokraták választottak ki. Sári Lajos szakképzési helyettes államtitkár az SZDSZ pártigazgatója volt, Sipos János közoktatási helyettes államtitkár is inkább a szabad demokratákhoz sorolható, Hriczu Anita, az OM kabinetfőnöke pedig az SZDSZ-ben Magyar Bálint sajtósaként dolgozott. Stark Antal közigazgatási és Medgyes Péter, a nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárok pedig korábban is a mostani miniszter munkatársai voltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.