A GINOP Plusz-1.4.5-25 Nemzeti Bajnokok – zöld- és digitális átállást célzó egyműveletes kombinált hitelprogram egy új, a 2021–2027-es európai uniós finanszírozási ciklus szempontjából kiemelt fontosságú projekt, melynek célja, hogy támogassa a hazai exportáló és a beszállító mikro-, kis- és középvállalkozásokat technológiai, digitális és környezeti megújulásukban. Az új program ezáltal hozzájárul a hazai kkv-k versenyképességének megerősítéséhez, a gazdaság ellenálló képességének növeléséhez és a fenntarthatósági törekvések eléréséhez is. Az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló, a támogatáspolitikában Pillér projektnek minősülő program keretösszege 155,61 milliárd forint.
Egyedülállóan kedvező lehetőség a vállalkozásoknak
A már elérhető beruházási hitel a piacon egyedülálló kedvezményeket biztosít. A konstrukció egyik legnagyobb előnye, hogy a beruházás részben vissza nem térítendő támogatásból, részben pedig kamat- és banki költségektől mentes kölcsönből valósítható meg. A 30 százalékos mértékű vissza nem térítendő támogatás jogosultságának feltétele a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség kapcsolódó tanácsadási szolgáltatásának igénybevétele, illetve a fejlesztések hatására a vállalkozásnak a GDP-növekedés feletti ütemben való bővülése. A finanszírozás 150 és 600 millió forint közötti összegben igényelhető, a vissza nem térítendő támogatás mértéke így akár 180 millió forint is lehet.
A termék kifejezetten azon vállalatoknak szól, amelyek versenyelőnyt tudnak felmutatni, növekedési potenciállal rendelkeznek, esetleg képesek a külpiacon terjeszkedni. A kedvezményes hitelre így azok a beszállítóként vagy exportőrként működő kkv-k pályázhatnak, amelyek legalább öt munkavállalót foglalkoztatnak, valamint három lezárt üzleti évvel rendelkeznek, nettó árbevételük pedig az előző üzleti évben meghaladta a 100 millió forintot. A hiteltermék kizárólag Budapesten kívüli településeken megvalósuló beruházások finanszírozására fordítható.
A projektek megvalósítására 24 hónap áll rendelkezésre, amely indokolt esetben további 6 hónappal meghosszabbítható. Így a program azon vállalkozások számára is kiváló lehetőséget biztosít, amelyek szeretnének előre gondoskodni kedvező finanszírozásról, ugyanakkor beruházásuk megvalósításának tényleges megkezdése még valamilyen külső körülménytől – például a külpiaci helyzet javulásától – függ.
Komplex fejlesztések megvalósítására
A kedvezményes kombinált hiteltermék további előnye a rendkívül sokszínű felhasználhatóság, azonban a támogatott projekteknek kötelezően tartalmazniuk kell:
technológiai korszerűsítést eredményező eszközbeszerzést a költségek legalább 30 százalékában,
valamint infokommunikációs fejlesztést és/vagy megújuló energiával kapcsolatos beruházást, ugyancsak minimum 30 százalékos arányban.
A finanszírozási összeg felhasználható emellett ingatlanépítésre, -átalakításra, -bővítésre, -korszerűsítésre, elektromosgépjármű-beszerzésre, beruházáshoz kapcsolódó készletbeszerzésre, de akár kísérleti fejlesztésre is igényelhető.
Újdonság az egyablakos ügyintézés
A kérelmek 2026. december 31-ig vagy a hitelprogram keretösszegének kimerüléséig nyújthatók be. A konstrukció egyablakos ügyintézés keretében, az MFB Pont Plusz vállalati ügyfeleket kiszolgáló hálózatában, az MBH Bank, az OTP Bank és a Gránit Bank összesen 175 kijelölt bankfiókjában érhető el országszerte.
Az igényléshez szükséges további információkat és a hitelprogram részleteit az érdeklődők az MFB tájékoztató aloldalán érhetik el, az MFB Pont Plusz fiókhálózat elérhetőségeiről pedig ezen a linken tájékozódhatnak.