Bársony András külügyi államtitkár néhány nappal ezelőtt arról tájékoztatott, hogy két héten belül kormánydöntés születik a kedvezménytörvény módosításáról. A tervezeten jelenleg még dolgoznak. Egyik laptársunk információi szerint a módosító javaslatok között szerepel a kedvezményes munkavállalás megszüntetése, illetve a húszezer forintos oktatási támogatás kiterjesztése minden, anyanyelven tanuló határon túli magyar iskolásra.
Takács Csaba, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ügyvezető elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta: az RMDSZ álláspontja szerint nem feltétlenül indokolt a munkavállalási kedvezmény megszüntetése. A szövetség vezető politikusa szerint ez a változtatás csak akkor lenne elfogadható, ha a törvény kitételei változatlan formában kerülnek be a munkavállalást szabályozó kétoldalú államközi szerződésekbe. Az egyértelmű RMDSZ-álláspont kialakításához meg kell várni a módosítás szövegtervezetét – hangoztatta Takács Csaba, hozzátéve, a parlamenti döntést megelőző Magyar Állandó Értekezleten (Máért) az RMDSZ-nek alkalma lesz ezzel kapcsolatos véleményét megfogalmazni. Az ügyvezető elnök nyomatékosította: az RMDSZ mindenképpen a szerzett jog továbbvitelével ért egyet, ennek értelmében a munkavállalási kedvezményt valamilyen formában meg kell tartani. Az oktatási-nevelési támogatás kiterjesztését érintve az RMDSZ-vezető úgy fogalmazott, ez lehet a leghasznosabb eredménye a jogszabály módosításának.
A Magyar Koalíció Pártja (MKP) semmilyen információt nem kapott ez idáig arról, hogyan kívánja módosítani a kedvezménytörvényt a magyar kormány, illetve a parlamenti pártok – nyilatkozta lapunknak Bárdos Gyula, az MKP parlamenti frakcióvezetője. Bárdos reméli, hogy a törvénymódosítás kapcsán a magyar kormány a Máértben született megállapodásnak megfelelően tájékoztatja szándékairól a határon túli magyarok legitim szervezeteit, s a végső döntés előtt kikéri azok véleményét is. Ismeretes, hogy Szlovákia elsősorban az oktatási támogatások kifizetését bírálja. Mikulás Dzurinda éppen a napokban jelentette ki, hogy „Szlovákia nem engedi majd meg, hogy egy másik ország diszkriminálja polgárait. Bárdos szerint nem szabad összetéveszteni a diszkriminációt és a pozitív diszkriminációt, mert az előbbit minden józan gondolkodású ember visszautasítja, ellenben a pozitív diszkrimináció elvének az érvényesítését nemzetközi egyezmények is szorgalmazzák a nemzeti kisebbségek esetében”. Bárdos úgy véli, amennyiben a kedvezménytörvény módosításakor a kiindulási alap kizárólag a szomszédos országok véleménye lesz, „kiürülhet a jogszabály”. hiszen Romániának a munkavállalás, Szlovákiának az oktatási támogatás nem tetszik, s „ki tudhatja, mások nem fogalmaznak-e meg további elvárásokat”. A délvidéki magyarokat nem érintené olyan mértékben a munkavállalási kedvezmény megszüntetése, mint az erdélyieket vagy a kárpátaljaiakat – jelentette újvidéki tudósítónk. Akik az anyaországban néztek munka után, azok nagyobbrészt kétlakiak, tehát mindkét országban otthon vannak, rendelkeznek magyarországi letelepedési engedéllyel. Mindazonáltal visszalépésnek tekintik, s minden visszalépést jelzésértékűnek tartanak, érzékenyen reagálnak rá.
Magyar–szlovák egyeztetés novemberben. Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő várhatóan november első napjaiban találkozik Medgyessy Péterrel, hogy tájékoztassa a magyar miniszterelnököt a kedvezménytörvény módosítását érintő szlovák elvárásokról. Dzurinda tegnap Kassán újságíróknak elmondta: a napokban telefonon beszélt Medgyessy Péter magyar és Adrian Nastase román kormányfővel. Mint mondta, mindkét beszélgetést „a magyar kedvezménytörvény esedékes módosítása indokolta”. Jelezte: magyar hivatali kollégájával még azt megelőzően találkozna, hogy Medgyessy Péter novemberben Amerikába látogat. (MTI)
Menczer Tamás: Rácz András az ukrán propagandát nyomja
