Tapolca lendületben

A tapolcai tavas barlangot ugyan nem az önkormányzat kezeli, azoban egyedülállósága a képviselőket egy idegenforgalmi komplexum megvalósítására ösztönözte. A környék vár-, lovas-, bor-, kerékpár- és gyógyturizmusát összekapcsolva néhány év múlva Tapolca európai hírű idegenforgalmi központtá növi ki magát.

Sallak Kinga
2002. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tapolca bővelkedik európai hírű látványosságokban, ezért a város 1998-ban kialakított gazdasági koncepciójában az idegenforgalmat kitörési pontként határozták meg – tájékoztatott Ács János, Tapolca polgármestere. A város közepén mediterrán szigetként helyezkedik el a Malom-tó, vize egész évben 16–18 Celsius-fokos hőmérsékletű. A város alatt elhelyezkedő tavas barlang húszfokos vize többszáz méter hosszan csónakázható, s gyógyító hatása is ismert. Az alig száz éve felfedezett barlangot, amely Európa második legnagyobb csónakázható tavas barlangja, évente több százezren keresik fel. Erre alapozott a város vezetése, amikor úgy döntött, hogy komplex idegenforgalmi tervet készít, s jövő nyáron átadnak egy 232 szobás, négycsillagos szállodát. Itt több száz négyzetméternyi gyógy- és élményfürdő, valamint konferenciaközpont, tenisz- és fallabda pálya, fitnesz- és wellnesscentrum is helyet kap. A leendő szálloda mellett termálvízkutat fúrtak, amennyiben a gyógyászati kezelések alátámasztják a víz gyógyhatását, egy-két éven belül átminősülhet gyógyvízzé.
A több mint 4,5 milliárd forintos beruházást részben még a Széchenyi-tervből nyert 1,2 milliárd forintból valósítja meg egy szállodacég, a fennmaradó összeget pedig a várossal közösen egy társaság finanszírozza. Ács János kitért arra is, szeretnék, ha a környék vár-, lovas-, kerékpár- és borturizmusát sikerülne összekapcsolni a gyógyszállóval és barlanggal, hogy egységes idegenforgalmi komplexum jöhessen létre. Reményeik szerint a beruházás a város kereskedelmi és idegenforgalmát is fel fogja lendíteni, amelyhez a tapolcai önkormányzat a város arculatának csinosításával és virágosításával is hozzájárult, és amelyhez további befektetőket várnak. Néhány év múlva nemzetközi golfpályacentrumot adnak át Tapolcán, a közeljövőben kezdik építeni.
Jövő tavasszal adják át a csaknem háromezer négyzetméteres, 1200 férőhelyes, többfunkciós kulturális és sportközpontot. A beruházást az előző kormányzati ciklus alatt nyújtott címzett támogatás fedezi, ezzel a város régi vágya valósul meg. Az önkormányzat megvásárolta a Bauxit Bánya Vállalattól a művelődési házat is, így a beruházás átadása után széles intézményhálózat kezdheti meg működését: a város kulturális élete a pezsgő idegenforgalom mellett sem elhanyagolandó terület.
Novemberben adják át a Tapolcát elkerülő út második szakaszát, amellyel a városközpont végre teljesen mentesül a zaj- és levegőszennyező átmenő forgalomtól. A harmadik, befejező kisebb szakasz megvalósítása az önkormányzat következő négyéves beruházásának tervei között szerepel. A önkormányzat előző négy évében a Széchenyi-terv pályázatán elnyert összegből száz lakást építtetett, illetve vásárolt meg, hasonlóra az elmúlt húsz évben nem volt példa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.