Az Európai Bizottság elnöke forradalmi jelentőségűnek nevezte a tagjelölt országokban az elmúlt évtizedben végbement átalakulást. Romano Prodi Günter Verheugen bővítési biztossal együtt ismertette az Európai Parlamentben a bizottság ajánlásait. A testület a tíz megnevezett ország mellett kilátásba helyezte azt is, hogy további két jelölt, Bulgária és Románia 2007-ben csatlakozhat az EU-hoz abban az esetben, ha fenntartja reformjai jelenlegi ütemét. A 13. jelentkező Törökországnak – az emberi jogok régóta aggályos helyzete miatt – ugyanakkor még nem ajánlottak időpontot a tárgyalások megkezdésére. Prodi szerint az első körben csatlakozásra esélyes tíz országgal a jövő év tavaszán aláírható a csatlakozási szerződés. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy a tagállamok az október 24–25-én tartandó brüszszeli csúcsértekezleten meghozzák a tárgyalásokon még nyitott fejezetek lezáráshoz szükséges döntéseket.
Igen jó minősítést kapott Magyarország az Európai Bizottságtól – értékelte a jelentést Kovács László külügyminiszter. Úgy ítélte meg, hogy a brüsszeli elismerés a rendszerváltás óta eltelt tizenkét esztendőben tett erőfeszítésekért az egész magyar népnek szól. A magyar diplomácia vezetője kinyilvánította, hogy hazánk készen áll a tárgyalások év végi lezárására.
– Azzal, hogy az Európai Bizottság kimondta, ez év végéig befejeződhetnek a csatlakozási tárgyalások, és jövő tavasszal aláírásra kerülhet a csatlakozási szerződés, a magyar polgárok több évtizedes álma válhat valóra – jelentette ki Szájer József, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője. Kiemelte: a polgári kormány számára nagy tisztesség és felelősség volt, hogy az ezredfordulón elláthatta a felkészülés irányításának fő feladatait.
A kormány elkészítette az EU-csatlakozással összefüggő alkotmánymódosítás tervezetét, melyet az év végéig fogadna el a Ház. Szájer József ezzel kapcsolatban tegnap azt mondta, a Fidesz alapvető fontosságúnak tartja a parlamenti pártok egyeztetését a kérdésben.
Nigel Farage pártja a legnépszerűbb a brit keresztények körében
