Többet fizetünk a Gripenekért

A svéd partner képes és hajlandó teljesíteni a magyar kormány Gripenekkel kapcsolatos elvárásait. A tegnapi éleslövészeti bemutató tapasztalatai alapján elképzelhető, hogy a Mistral rakétákat is fejleszteni fogják.

2002. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan csak 2005 végétől – az előirányzottnál minimum fél évvel később – érkeznek hazánkba a Gripen vadászrepülőgépek a magyar fél által igényelt változtatások miatt – mondta Juhász Ferenc tegnapi sajtótájékoztatóján. Mint elhangzott: cél, hogy hazánk olyan típushoz jusson, mely képes precíziós lézerirányítású fegyverek hordozására, indítására, s légi úton utántölthető. – A svéd partner valamennyi kérésünkre nyitott volt, s a hétfői–keddi megbeszélésen kinyilvánította: hajlandó és képes e változásokat végrehajtani. Így jó esély van arra, hogy még az idén megállapodás szülessen, s a kormány felhatalmazása után a szerződésmódosítás megtörténjen – nyilatkozta a tárca vezetője. Juhász leszögezte: sem a védelmi tárca költségvetése, sem az ország nem bírná el azt a mintegy 145-150 milliárdos terhet, amit a gépek bérlése és a járulékos költségek jelentenek. Ezért egyenletesebb teherelosztást kértek a svéd partnertől, hogy a törlesztési részlet folyamatosan tízmilliárd forint körüli összeg legyen. Mint elhangzott, a svéd partner a minapi egyeztetést követően írásban fogja visszaigazolni hazánk kéréseit, s felvázolja a teljesítés mikéntjét. – Reméljük, hogy az ellentételezési megállapodás tekintetében is sikerül előbbre lépnünk – mondta a tárca vezetője, aki az ellentételezésről csak akkor nyilatkozik bővebben, ha a bérleti szerződés módosításáról, annak tartalmáról, a tényleges értékről megállapodás született.
A tárca szakértői egyébként 10-15 százalékos ártöbblettel számolnak hazánk pluszigényeinek teljesítése esetén. – A pontos összeget csak a svéd fél írásos visszaigazolását követően tudjuk megmondani – szögezte le Juhász, aki elmondta azt is: a vadászrepülő-pilóták nyár óta tartó képzése hárommilliárd forintba kerül; a kiképézésre a legolcsóbb ajánlatot fogadták el. Lapunk kérdésére, hogy a 10 milliárdra csökkentett törlesztőrészletet a tárca gazdálkodja-e ki, vagy egy e célra létesített központi alapból fedezik majd, a miniszter nem tudott választ adni, mivel – mint mondta – ez a költségvetési tárgyalások függvénye lesz. – Akár integrálódik ez az összeg a költségvetésünkbe, akár nem, mindenképp az adófizetők állják a törlesztőrészleteket – hangsúlyozta a miniszter, aki lapunknak elmondta: a gépjárműbeszerzést szintén elindította a tárca; eredményhirdetés januárban várható.
A honvédelmi miniszter a sajtótájékoztató előtt megtekintette a nagyoroszi éleslövészeti bemutatót. A tárca vezetője kérdőre vonta Fodor Lajost, a honvédség vezérkari főnökét, hogy miért szerepeltek a Mistral légvédelmi rakéták az elvártnál rosszabbul (mindössze 33 százalékos találati aránnyal) a három éve megrendezett nyilvános lövészeten. Juhász Ferenc ezzel egyben az 1994–98 között fennállt koalíció döntését kritizálta, mivel ez a kormány döntött a rakéták beszerzéséről. Fodor olyan érveket hozott fel a kudarc igazolására, mint a rossz időjárás, a nem megfelelő célok és kis céltávolság. Ugyanakkor elismerte: a mintegy 100 millió dollár értékben beszerzett hazai Mistral-rendszer (mely az első Magyarország által beszerzett nyugati harci technika) jelenleg a NATO-val csak korlátozott együttműködésre képes, noha felajánlották a szövetség azonnali és gyorsreagálású erőibe. Nem tudja megkülönböztetni egymástól a saját és az ellenség gépeit, információs rendszere hiányos, a meglévő állomány nem tud tömegesen működni, csak szakaszonként.
A lövészet első éles indításakor a rakéta nem találta el a célt imitáló repülőmodellt, hanem idő előtt robbant. Egy rakétát nem indítottak el, a két további azonban már megsemmisítette célját. A Mistral tegnapi eredménye így 66 százalékra sikeredett, mely a indítási kudarccal együtt harcászati értelemben 50 százalékot jelent; valós harchelyzetben ugyanis mindegy, hogy a rakéta nem talál vagy nem indul. A nagyoroszi alakulat egyik tisztje szerint eddig hazánkban 14 rakétát indítottak, melyből 11 ért el találatot (78,6 százalék). Az ügyben a miniszter vizsgálatot is indít. Simicskó István, a honvédelmi bizottság alelnöke nem nyilatkozott pozitívan a látottakról. Hangsúlyozta: a tapasztalatok függvényében meg kell fontolni a rendszer sokmilliárdos továbbfejlesztését, hogy nem másra kell-e költeni inkább a rendelkezésre álló pénzeket.
*
Amióta 1997-ben döntés született beszerzésükről, a darabonként közel 37 millió forint értékű Mistral rakéták nem örvendenek jó hírnévnek Magyarországon. A honvédségtől származó nem hivatalos információk szerint bizonytalannak látszik hatékonysága, alkalmazhatósága, s ez öszszevág a külföldi tapasztalatokkal. Pakisztán a kasmíri összetűzések során számos rakéta indításával egyetlen indiai repülőgépet vagy helikoptert sem tudott megsemmisíteni vele. Az osztrák parlament vitanapot rendezett a saját Mistraljaik körüli problémákról. Idehaza a helyzetet súlyosbítja, hogy a rendszer beszerzése homályos körülmények között történt, olyannyira, hogy szabálytalan eljárás miatt a közbeszerzési döntőbizottság többmilliós kártérítésre ítélte a HM beszerzési hivatalát. Igazolhatatlan, ám elterjedt pletyka ugyanakkor, hogy Medgyessy Péter jelenlegi miniszterelnök, a Horn-kormány pénzügyminiszterének francia becsületrendje részben a Mistral-beszerés előmozdításáért mondott párizsi köszönet volt.
Juhász Ferenc tegnap elmondta: a politika a szakma javaslata alapján dönti majd el, hogy gondolkodjanak-e a rendszer továbbfejlesztésén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.