Kibújt a szög a zsákból, s ma már világosan lehet látni a kormány valós szándékait – mondta Varga Mihály annak kapcsán, hogy Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter egy tegnapi rendezvényen kijelentette: nincs politikai akadálya a Gazprom részvényvásárlásának, a kormány a privatizációnál előfeltételnek tekinti a piaci alapokon nyugvó gázárszabályozást, illetve, hogy a Mol gázüzletágának eladásánál a kormány nem kívánja megakadályozni a Gazprom esetleges pályázatát.
Közölte: várható volt, hogy a kormányváltás utáni költekezés árát az állami vagyon értékesítésével akarják majd pótolni, és hajlandók a gáz árának radikális emelésére is. Érdekességként említette Varga Mihály, hogy a gazdasági tárca vezetője néhány hete „hosszasan időzött” Moszkvában, most pedig bejelentette, hogy semmilyen akadályt nem gördítenek az orosz érdekeltségű Gazprom esetleges vásárlása elé. Ez felháborító és elfogadhatatlan – vélekedett. Szavai szerint a kormány döntéshozói az 1994–1998-as időszakhoz képest semmit sem tanultak és semmit sem felejtettek. Rossz időben, gyenge árfolyamon, jelentős vagyonvesztést lehetővé téve kívánnak az állami vagyon sorsáról dönteni. S ez több mint hiba, ez bűn – mondta.
Varga Mihály szólt arról, hogy tegnap Hollai Imre az ÁPV Rt. igazgatóságának tagja kijelentette: a mintegy 700 milliárd forintos állami vagyonból a következő két évben legalább 400 milliárd forint értékű privatizációt tervez a vagyonkezelő. Véleménye szerint ez a döntés átgondolatlan, nem helyes és nem indokolt.
Papcsák Ferenc fideszes országgyűlési képviselő arra reagálva, hogy Hollai Imre azt állította: az ÁPV Rt. korábbi menedzsmentje nem készített elő komolyabb privatizációs tranzakciót 2002-re, elmondta: azért nem, mert semmiféle privatizációs kényszer nem volt, s ma sincs. 2002-re ugyanis kialakult az az egészséges európai tulajdonosi arány hazánkban, amely szerint 80 százalék a magán- és 20 százalék az állami tulajdonú cégek volumene. Hangsúlyozta: ma inkább a magyar nemzeti vagyon megerősítését, mintsem kiárusítását kellene preferálni.
Varga Mihály közölte: amennyiben a Magyar Villamos Művek Rt., a Mol Rt., a Richter Rt., a Malév és a Volán-társaságok értékesítésére sor kerül, megszűnik az államnak a piaci folyamatok befolyásolásának lehetősége. Végezetül törvénytelennek nevezte az ÁPV Rt. igazgatóságának múlt heti döntéseit, amelyek nyomán stratégiai jelentőségű állami társaságok privatizálása válik lehetővé. Kiemelte: az ÁPV Rt. igazgatóságának döntései – mivel például a Mol esetében kormányhatározat sem született –, bűncselekmény gyanúját vetik fel, ezért indokolt lenne, hogy az ügyészség azonnal vizsgálatot kezdjen.
Fokozatos beismerés. Az ÁPV Rt. vagyonpolitikai irányelveiről szóló, a Magyar Nemzet október eleji számaiban ismertetett anyagról a vagyonkezelő – amellett, hogy helytelenítette az anyag kiszivárgását – elsőként azt közölte: több munkaanyag készült, ez csak az egyik, nem végleges variáció. Hozzátették: a dokumentumot az igazgatóság és a kormány még nem is tárgyalta. A magyar sajtóban a hír nem kapott helyet, ahol mégis, túlzónak minősítették. Múlt heti sajtóhír szerint viszont a gazdasági miniszter moszkvai tárgyalásán az orosz kormányilletékesek utaltak rá: a Gazprom részt kér a magyar energiaipar – mindeddig cáfolt – privatizációjában. Az ÁPV Rt. múlt csütörtökön tudatta: igazgatósága – lapunk előrejelzésének megfelelően – döntött a Mol, az MVM és az FHB tőzsdei, illetve a Dunaferr közvetlen befektetőknek történő eladásáról. (B. I.)
Szombaton érkezik az ítéletidő, így tudja megelőzni a károkat
