Törvénytelen a Mol privatizálása?

Törvénytelenek voltak az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. igazgatóságának múlt heti döntései a Fidesz szerint, amelyek nyomán stratégiai jelentőségű állami társaságok privatizálása válik lehetővé – mondta Varga Mihály, a Fidesz frakcióvezető-helyettese tegnapi sajtótájékoztatóján. Közölte: az ÁPV Rt. igazgatóságának döntései – mivel például a Mol esetében kormányhatározat sem született – bűncselekmény gyanúját vetik fel, ezért indokolt lenne, hogy az ügyészség azonnal vizsgálatot kezdjen.

Hunyor Erna
2002. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kibújt a szög a zsákból, s ma már világosan lehet látni a kormány valós szándékait – mondta Varga Mihály annak kapcsán, hogy Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter egy tegnapi rendezvényen kijelentette: nincs politikai akadálya a Gazprom részvényvásárlásának, a kormány a privatizációnál előfeltételnek tekinti a piaci alapokon nyugvó gázárszabályozást, illetve, hogy a Mol gázüzletágának eladásánál a kormány nem kívánja megakadályozni a Gazprom esetleges pályázatát.
Közölte: várható volt, hogy a kormányváltás utáni költekezés árát az állami vagyon értékesítésével akarják majd pótolni, és hajlandók a gáz árának radikális emelésére is. Érdekességként említette Varga Mihály, hogy a gazdasági tárca vezetője néhány hete „hosszasan időzött” Moszkvában, most pedig bejelentette, hogy semmilyen akadályt nem gördítenek az orosz érdekeltségű Gazprom esetleges vásárlása elé. Ez felháborító és elfogadhatatlan – vélekedett. Szavai szerint a kormány döntéshozói az 1994–1998-as időszakhoz képest semmit sem tanultak és semmit sem felejtettek. Rossz időben, gyenge árfolyamon, jelentős vagyonvesztést lehetővé téve kívánnak az állami vagyon sorsáról dönteni. S ez több mint hiba, ez bűn – mondta.
Varga Mihály szólt arról, hogy tegnap Hollai Imre az ÁPV Rt. igazgatóságának tagja kijelentette: a mintegy 700 milliárd forintos állami vagyonból a következő két évben legalább 400 milliárd forint értékű privatizációt tervez a vagyonkezelő. Véleménye szerint ez a döntés átgondolatlan, nem helyes és nem indokolt.
Papcsák Ferenc fideszes országgyűlési képviselő arra reagálva, hogy Hollai Imre azt állította: az ÁPV Rt. korábbi menedzsmentje nem készített elő komolyabb privatizációs tranzakciót 2002-re, elmondta: azért nem, mert semmiféle privatizációs kényszer nem volt, s ma sincs. 2002-re ugyanis kialakult az az egészséges európai tulajdonosi arány hazánkban, amely szerint 80 százalék a magán- és 20 százalék az állami tulajdonú cégek volumene. Hangsúlyozta: ma inkább a magyar nemzeti vagyon megerősítését, mintsem kiárusítását kellene preferálni.
Varga Mihály közölte: amennyiben a Magyar Villamos Művek Rt., a Mol Rt., a Richter Rt., a Malév és a Volán-társaságok értékesítésére sor kerül, megszűnik az államnak a piaci folyamatok befolyásolásának lehetősége. Végezetül törvénytelennek nevezte az ÁPV Rt. igazgatóságának múlt heti döntéseit, amelyek nyomán stratégiai jelentőségű állami társaságok privatizálása válik lehetővé. Kiemelte: az ÁPV Rt. igazgatóságának döntései – mivel például a Mol esetében kormányhatározat sem született –, bűncselekmény gyanúját vetik fel, ezért indokolt lenne, hogy az ügyészség azonnal vizsgálatot kezdjen.

Fokozatos beismerés. Az ÁPV Rt. vagyonpolitikai irányelveiről szóló, a Magyar Nemzet október eleji számaiban ismertetett anyagról a vagyonkezelő – amellett, hogy helytelenítette az anyag kiszivárgását – elsőként azt közölte: több munkaanyag készült, ez csak az egyik, nem végleges variáció. Hozzátették: a dokumentumot az igazgatóság és a kormány még nem is tárgyalta. A magyar sajtóban a hír nem kapott helyet, ahol mégis, túlzónak minősítették. Múlt heti sajtóhír szerint viszont a gazdasági miniszter moszkvai tárgyalásán az orosz kormányilletékesek utaltak rá: a Gazprom részt kér a magyar energiaipar – mindeddig cáfolt – privatizációjában. Az ÁPV Rt. múlt csütörtökön tudatta: igazgatósága – lapunk előrejelzésének megfelelően – döntött a Mol, az MVM és az FHB tőzsdei, illetve a Dunaferr közvetlen befektetőknek történő eladásáról. (B. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.