Tőzsdei gyógyszerdózis

Idehaza kisebb, az irányadó tőzsdéken számottevő nyereséget halmoztak fel a múlt héten a tőzsdeindexek. A BUX nem egészen egy százalékkal, az amerikai és a nyugat-európai indexek négy-nyolc (!) százalékkal ugrottak feljebb az utóbbi öt kereskedési napon. A tetszetős növekedés inkább tekinthető az azt megelőző hosszú „lecsorgás” korrekciójának, mint egy hossz kezdetének, hiszen például a Dow Jones hatéves mélypontjáról rugaszkodott feljebb.

Zelei Béla
2002. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt hét nyerteseinek a frankfurti tőzsde szereplőit kiálthatjuk ki a tőzsdeindexek mozgása alapján: a DAX majdnem nyolc százalékkal gyarapította értékét ebben az időszakban. A mutató 2931 ponton fejezte be a hetet. Párizsban átlagosan öt százalékkal drágultak a CAC 40 index kosarában lévő részvények, a londoni FTSE 100 pedig 3,6 százalékos javulást mutat. Az emelkedés mögött valószínűleg az húzódik meg, hogy korábban hoszszú ideig csökkenő pályán mozogtak a részvényárak, s az alacsony bázisról viszonylag könnyebben tudtak elrugaszkodni, hiszen áttörő pozitív hír sem a makrogazdasági adatok között, sem a vállalati jelentésekben nem bukkant fel. Hasonló helyzet alakult ki az USA-ban is: a hagyományos iparágak megítélését tükröző Dow Jones ipari index 4,3 százalékot „hízott”, a high tech mutatója, a Nasdaq Composite több mint hat százalékkal rukkolt feljebb.
Élen a gyógyszeripar
Budapest a fejlett piacok által megszabott irányt követte, de a szűk egyszázalékos indexemelkedés azt mutatja: a tempót nem sikerült felvenni. A BUX 6811 ponton állapodott meg a pénteki kereskedés végére, ami 62 ponttal – 0,91 százalékkal – haladja meg az egy héttel korábbi értékét. A nyertesek között zárt a gyógyszeripar. Az Egis 2780 forintos, 26 százalékos drágulást produkálva magasan az első helyen végzett. A siker egy fontos bejelentésnek köszönhető: befejező szakaszához érkezett egy új nyugtatószer, amely az eddigi vizsgálatok szerint az iparág egyik vezető termékévé válhat. Az Egis saját fejlesztésű molekulája képezi a készítmény alapját. A gyógyszerré fejlesztés utolsó szakaszára, a piaci bevezetésére, valamint értékesítésére a finn Orion Pharma gyógyszergyárral kötött licenc- és szállítási szerződést még 2000-ben. A Schroder Salomon Smith Barney elemzése szerint az új gyógyszer tíz év múlva érheti el piaci sikereinek csúcsát, amikor 3,4 milliárd dollár bevételt hozhat gyártóinak. Ha a prognózis helytálló, akkor 2012-ben az Egis számára 227 millió dollár profitot hozhat az antidepresszáns készítmény. A befektetési ház így megemelte az Egis 2003. végi célárát. Ez korábban is ambiciózusnak tűnhetett, hiszen az egy hete még 11 ezer forint alatti kurzusról a Schroder korábbi jelzése szerint 21 ezer forintig emelkedhetett volna a kurzus. Ezt az új gyógyszer várható hatalmas piaci sikere miatt 27 ezer forintra módosította. Ez annyit jelent, hogy a bankház még a múlt heti 26 százalékos növekedés után is százszázalékos növekedési potenciált lát a magyar gyógyszergyár részvényében, alig több mint egy év alatt.
Ezzel a tempóval a Richter ezúttal nem tudta felvenni a versenyt: részvényei a múlt héten öt és fél százalékkal lettek drágábbak. Ebben szerepe volt az amerikai Barr Laboratoriesszel korábban is meglévő együttműködés bővítésének. A két gyógyszergyártó megállapodott, hogy a Richter folytatja a Barr két termékének fejlesztését, amelyet az USA-ban a Barr fog értékesíteni. A Richter közleménye szerint a termékfejlesztésben további együttműködési formákat is vizsgálnak.
Mi lesz a Mollal?
A gyógyszergyártók mellett a Matáv árfolyama tudott a tőzsdeindexet meghaladó növekedést produkálni. A távközlési társaság papírja 8 forinttal, azaz 1,2 százalékkal drágult. A 694 forintos pénteki záróár azonban a papír tulajdonosai nagy többségének még mindig veszteséget hoz.
Hajszálra az egy héttel korábbi, 4925 forintos árfolyamán fejezte be a hetet a Mol részvénye. Az olajipari társaság pénteken jelentős döntéseket hozó közgyűlést tartott. A piaci szereplők az igazgatóságban és felügyelőbizottságban bekövetkezett személyi változásokat a kormányváltást követően nem tartották meglepőnek. A felügyelőbizottságba Kupa Mihály és Oláh Lajos került, az igazgatóságba Akar Lászlót, Simóka Kálmánnét és Kemenes Ernőt küldte az ÁPV Rt.
Ezúttal a társaság igazgatósága megkapta a közgyűléstől azt a felhatalmazást, amely szerint – meghatározott kondíciók és célok mellett – zárt körben tőkeemelést hajthasson végre. Korábban a tulajdonosok elutasították az erre irányuló indítványt. Elemzők szerint a közgyűlés által megszabott korlátozások garanciát adnak arra, hogy az esetlegesen ily módon kibocsátandó részvényekkel ne hozzák hátrányos helyzetbe a régi tulajdonosokat. A társasággal kapcsolatban továbbra is kérdéses a gázüzletág sorsa, amelyre a közelmúltban bejelentette érdeklődését az orosz Gazprom, s ellentmondások vannak a Mol állami tulajdonrészének további sorsát illetően. Az ÁPV Rt. és Medgyessy Péter miniszterelnök is cáfolta, hogy értékesítenék a jelenleg ÁPV Rt.-nél lévő huszonöt százalékos részvénycsomagot. Ám a miniszterelnök a cáfolatot tartalmazó nyilatkozatában arról is beszélt, hogy mire fordítanák a vételárat, ha mégis eladnák ezt az állami részesedést.
Érdekes pályát írt le az utóbbi időben az OTP kurzusa. A bankpapír a befektetők portfóliójának legerősebb támasza volt a nyári pangás idején, árfolyama 2200 forint fölött is járt, a közelmúltban pedig – meglepetésre – 1800 forint közelébe, éves mélypontjára süllyedt. A papír pénteken, a Mol-közgyűlés idején kezdett emelkedni. A hét utolsó napján a hatalmas, 7,7 milliárd forintos forgalomban majdnem négy százalékkal javult az OTP árfolyama, amely így – mérsékelve a korábbi árfolyamveszteséget – 4,9 százalékkal zárt egy héttel korábbi értéke alatt. Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója tagja a Mol igazgatóságának, amely testület a pénteki közgyűlésen megkapta a felhatalmazást a zártkörű tőkeemelésre.
„Csak úszóknak!„
Megszakadt a részvénycserét követő árfolyam-emelkedés a Humet piacán. A spekulánsok kedvencének számító papír kibocsátója a közelmúltban tíz régi részvényért adott egy újat. A szakértők szerint a részvénycserének aligha lehetett más indoka, mint hogy a hosszú ideje tartó, számos váratlan fordulatot hozó hullámvasúton még egy lendületet vehessen az árfolyam. A részvénycsere előtt hatalmas eladói nyomás 16 forintig szorította a kurzust. A cserét azzal spékelte meg a társaság, hogy egy – eddig példa nélküli – ajánlatot tett a részvényeseknek: aki nem tartott igényt az új részvényekre, az a tulajdonos ígérete szerint hat hónapon belül 36 forintot kaphat régi részvényéért. Számos találgatás született, hogy a veszteségesen működő cég honnan teremt forrást ígérete beváltásához, de bizonyosságot nem szerezhettek eddig a papír tulajdonosai. A cserét követően, a múlt hét végén 285 forinton tetőzött az árfolyam, ahonnan péntekre 201 forintra zuhant. Pillanatnyilag a cserét nem kérő részvényesek állnak nyerésre, amennyiben a Humet valóban tud majd fizetni. A részvény árfolyamának görbéje csábító lehetőségeket ígér a közeljövőre is a spekulánsoknak, de itt mindenféle befektetési tanácsnál fontosabb az uszodákban kiírt figyelmeztetés: „Vigyázat, mély víz! Csak úszóknak!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.