Újabb szocialista ötlet az emlékülésre

Új javaslattal állt elő Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője az október 23-i ünnepi ülés kapcsán, amely szerint két közjogi méltóság, a köztársasági elnök és az Országgyűlés elnöke szólalna fel. A Fidesz már jelezte, hogy nem kíván részt venni a parlamenti ülésen, mivel ott nem szólalhat fel az ’56-os szervezetek képviselője.

2002. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP 1956 és a Magyar Köztársaság kikiáltásának méltó megünneplése érdekében javasolja, hogy az Országgyűlés október 23-i emlékülésén a nemzeti egységet reprezentáló személyiségek, a Magyar Köztársaság elnöke és az Országgyűlés elnöke emlékezzenek meg a kettős évfordulóról – fogalmazott Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője tegnapi közleményében.
A politikus szerint a Fidesz indítványa, mely szerint az Országgyűlés elnöke mellett az ellenzéki pártok által jelölt 1956-os személyiség is felszólaljon, „ellentmond a magyar parlament egységének, és 1956 örökségét kizárólag a Fidesz tulajdonának tekinti”. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke az ellenzéki javaslat elutasítását azzal indokolta lapunknak, hogy az Országgyűlés ünnepi ülésén általában a képviselők szoktak beszédet mondani. Szerinte a Fidesznek és az SZDSZ-nek is vannak olyan honatyái, akik részt vettek az ’56-os forradalomban és szabadságharcban, és méltók lennének a szónoklatra.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese lapunknak úgy nyilatkozott: pimasz és cinikus az MSZP hozzáállása az 1956-os ünnephez, hiszen például „Ferenc Józsefnek a kiegyezést követő 49 éven át, amikor magyar király is volt, soha nem jutott eszébe, hogy március 15-én összehívja a magyar országgyűlést és ott beszédet mondjon”.
– Jobb lenne, ha október 23-án az MSZP csendben maradna – tette hozzá a Fidesz frakcióvezető-helyettese. Elmondta azt is: pártja a polgári körökkel közösen ünnepel majd október 23-án.
Nem érti 1848 és 1956 üzenetét az, aki a parlamenti demokráciát nem tiszteli – jelentette ki Herényi Károly, a Magyar Demokrata Fórum szóvivője. A politikus emlékeztetett: a törvényhozás mondta ki, hogy a magyar Országgyűlés megemlékezik az 1956-os forradalomról és szabadságharcról. Herényi hangsúlyozta: a jogkövető magatartás kormányon és ellenzékben egyaránt kötelező. – Hogyan várható el az állampolgároktól, hogy a mindenkori többség által hozott törvényeket és határozatokat betartsák, ha azt maguk a jogalkotók sem teszik? – tette fel a kérdést nyilatkozatában a képviselő.
Az MDF képviselőcsoportjának egy része megjelenik az ünnepi ülése, amelyen Dávid Ibolya pártelnök felszólal. A frakció többi tagja a parlamenten kívül az 1956-os emlékhelyeken ünnepel.
A Kisgazda Polgári Egyesület (KPE) megdöbbenéssel tapasztalja, hogy az MSZMP KB egykori tagjai és munkatársai, tehát az MSZP jelenlegi vezetői továbbra sem hagynak fel azzal a törekvésükkel, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc eszmeiségét meghamisítsák, kisajátítsák és a reformkommunisták ügyeként állítsák a nemzet elé – fogalmazott közleményében a KPE elnöke, Turi-Kovács Béla.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.