Bár a parlament már 2000 nyarán elfogadta az önkormányzati képviselők összeférhetetlenségéről szóló jogszabályt, a törvény csak most, a választásokkal egy időben lépett hatályba. Ennek értelmében polgármesteri tisztséget nem vállalhat a köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság tagja, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa, az Állami Számvevőszék elnöke, elnökhelyettese és számvevője. Nem lehet polgármester a kormány tagja, államtitkár, helyettes államtitkár, központi államigazgatási szerv köztisztviselője, bíró, ügyész, közjegyző, bírósági végrehajtó. Ugyancsak nem vállalhat polgármesteri tisztséget a fővárosi közigazgatási hivatal vezetôje, köztisztviselője, jegyző, illetve a képviselő-testület által alapított költségvetési szerv vezetője, továbbá olyan közalkalmazott, aki megbízását a képviselő-testülettől kapja.
Az önkormányzati képviselő nem lehet központi államigazgatási szerv köztisztviselője, a fővárosi közigazgatási hivatal vezetője, köztisztviselője. Összeférhetetlen az önkormányzati képviselő, ha gazdasági társasága önkormányzati feladatot, a képviselő-testülettel vagy annak szervével kötött vállalkozási, megbízási vagy munkaszerződés alapján feladatot lát el. Nem lehet önkormányzati képviselő az, aki testület által alapított önkormányzati vállalat vezérigazgatója, vezérigazgató-helyettese, igazgatója, igazgatóhelyettese, igazgatótanácsának vezető testületének tagja.
*
A képviselő az összeférhetetlenséget haladéktalanul köteles a polgármesternek jelenteni, majd harminc napon belül megszüntetni. A polgármesternek a képviselő-testület felé kell jeleznie az összeférhetetlenséget, amelyet neki is meg kell szüntetnie egy hónapon belül. Összeférhetetlenségi eljárást egyébként bárki kezdeményezhet mind a polgármester, mind a képviselő ellen.
Ha az összeférhetetlenséget a képviselő és a polgármester nem szünteti meg, illetve ha ez ügyben a testület sem lép, a közigazgatási hivatal megindíthatja a szükséges eljárást.
A képviselőknek, a polgármestereknek és a főpolgármesternek mostantól vagyonnyilatkozatot is kell tennie. Vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége van a képviselővel és a polgármesterrel egy háztartásban élő hozzátartozónak is. A polgármesternek megválasztásakor, majd évente kell vagyonnyilatkozatot tennie. Ha ezt elmulasztja, vagy nem a valóságnak megfelelően tölti ki a papírokat, a képviselő-testület minősített többséggel meghozott határozata alapján a Fővárosi Bírósághoz fordulhat a polgármesteri tisztség megszüntetése érdekében.
Az önkormányzati képviselőknek ugyancsak megválasztásukkor évente kell vagyonnyilatkozatot tenniük. Ha a vagyonnyilatkozatot a képviselő nem nyújtja be, képviselői jogait nem gyakorolhatja és az ezzel összefüggő juttatásokban sem részesülhet. A képviselő és a polgármesterek vagyonnyilatkozata nyilvános, a hozzátartozókéba azonban csak az ellenőrző bizottság tagjai tekinthetnek be, kizárólag ellenőrzés céljából.
A közgyűlésnek és a kerületi képviselő-testületeknek bizottságot kell létrehozniuk, amely a vagyonnyilatkozatokat és az összeférhetetlenséget vizsgálja.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
