Jelentősen, 16–42 százalékkal csökkenhet a vendéglátás ez évi forgalma január és szeptember között. A bevételek elmaradása főként a Balaton déli partján érintette a vendéglőket, míg a magasabb árkategóriába tartozó vendéglátóhelyek kevésbé érezték meg a vendégek elmaradását – mondta tegnap Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke sajtótájékoztatón. Hozzátette: miközben az elmúlt években az ágazat szereplőinek költségszintje nőtt, a fizetőképes kereslet csökkent.
Ennek következtében még akkor is jelentősen csökkenhet a tavalyi, 392,5 milliárdos összforgalom, ha az év hátralévő részében a beutaztatás bázisszinten marad, s a belföldi turizmust is sikerül élénkíteni. Az elnök hangsúlyozta, hogy a vendéglátásban is jól érzékelhető az a tendencia, amely a folyó fizetési mérleg első nyolc havi egyenlegében látható. Ezen időszak alatt az idegenforgalom bevételi többlete a tavalyi kétmilliárd euróval szemben 1,3 milliárdra csökkent.
Háber Tamás ismertette: a rendszerváltás óta 12 ezerről 52 ezerre nőtt a vendéglátóhelyek száma, ám fejlődésük, fejlesztésük a privatizációt követő gyors fejlődés után megállt. A piac szereplőinek továbbra is komoly probléma az alacsony tőkeellátottság, a nehézkesen, jelentős fedezet mellett felvehető hitelek, valamint a magas adó- és járulékterhek.
Kiszelly Zoltán: Ideológia vezérli az uniós döntéshozatalt
