Veszélyben a csatlakozás?

2002. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valóban aggasztó Hollandia álláspontja, hogy elképzelhetőnek tartja az Európai Unió bővítésének megvétózását – nyilatkozta lapunknak Szent-Iványi István, az Országgyűlés integrációs bizottságának elnöke. A politikus szerint ennél csak egy riasztóbb dolog van: Magyarországon annyira elmérgesedtek az EU-csatlakozás körüli viták, hogy a felek észre sem veszik, mekkora az újabb veszély. „Akár tetszik, akár nem, az alkotmányos felhatalmazást meg kell adni, az alkotmánymódosítást el kell végezni, mert enélkül nincs se népszavazás, se EU-csatlakozás.”
Az integrációs bizottság elnöke tegnap Koppenhágában Bertel Haarder európai ügyekért felelős miniszterrel tárgyalt, aki az EU soros elnöki tisztét betöltő Dánia nevében megerősítette az aggodalmakat a legutóbbi hágai megnyilatkozások és az ottani kormány lemondása miatt. Idézte Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnök szavait, aki szerint a közösség valamennyi tagja, köztük Hollandia is elkötelezte magát a keleti bővítés menetrendje mellett, amely szerint a jövő heti brüsszeli állam- és kormányfői találkozón döntést kell hozni a költségekről, beleértve az agrárkiadásokat is. Szent-Iványi koppenhágai megbeszélései alapján úgy vélekedett: aligha várható, hogy az EU engedne a közvetlen mezőgazdasági kifizetések ügyében, „nagyon is valószínű a fokozatosan növekvő kifizetés tízéves időszakra”.
Szent-Iványi István a továbbiakban üdvözölte a visegrádi csoport államfőinek fellépését, hogy közös felhívásban kérték az írországi választópolgároktól a nizzai szerződés támogatását a szombaton esedékes népszavazáson. A Václav Havel cseh, Aleksander Kwasniewski lengyel, Mádl Ferenc magyar és Rudolf Schuster szlovák elnök által aláírt felhívást a Gazeta Wyborcza című lengyel és az Irish Independent című ír napilap tette közzé tegnap. A visegrádi államfők hangsúlyozták, hogy a nizzai szerződés a biztosítéka az unió működésének a bővítés után, de mindenekelőtt előfeltétele magának a bővítésnek. Elutasítása nagy csalódást okozna a tagjelölt országokban, mert biztosan elodázná belépésüket, és elveszne egy történelmi esély Európa egyesítésére.
Hogy ha most nem kerül sor az Európai Unió bővítésére, akkor a kérdés hosszú időre lekerül a napirendről, s az sem kizárt, hogy újabb vasfüggöny keletkezhet a tizenötök és a többi európai ország között – mondta Havel, aki a prágai Hradzsinban gyakorlatilag integrációs válságtanácskozást tartott Cyril Svoboda cseh külügyminiszterrel. Havel úgy látja: a bővítés elhalasztása azzal is fenyeget, hogy ösztönzést adna nacionalista és populista mozgalmak megszületéséhez, amelyek a kialakuló kritikus helyzetet aztán saját céljaikra használnák ki. Ha a most előkészületben lévő nagy uniós bővítés néhány évvel elhalasztódna, az már veszélyt jelenthetne egész Európának, mert pszichikai korlátok születnének.
Az írországi népszavazás eredményéről Havel nem volt hajlandó jóslatokba bocsátkozni. A döntés az írek dolga – mondta. – A mi dolgunk az, hogy a nizzai szerződés azon pontjait hangsúlyozzuk, amelyek egész Európa érdekeit szolgálják. Nyilvánvaló, hogy az EU bővítésének másutt is vannak ellenzői. Meggyőződésem azonban, hogy a bővítést támogatók többségben vannak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.