Vészhelyzet a fővárosi temetőkben

A XVI. kerületben található cinkotai temető már évek óta „helyhiánnyal” küszködik, ám eddig az intézmény vezetőinek többszöri figyelmeztetésére sem történt semmi a korábban javasolt bővítés érdekében. A temető a lejárt sírhelyeket szinte azonnal újrahasznosítja.

Riersch Tamás
2002. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mára a cinkotai temető teljesen betelt, ezért a jövőben csak a lejárt sírokba tudunk temetni – tudtuk meg Reszt Károlynétól, a nehéz helyzetben levő intézmény vezetőjétől. Mint elmondta: a hagyományos sírok mindig az utolsó koporsós temetéstől számított huszonötödik évben járnak le, ilyenkor az utána történt események – urnás temetés, exhumálás – sem hosszabbítják meg a negyedszázados időtartamot. – Eddig az volt a szokás, hogy a lejárt sírok listáját kifüggesztettük, majd egy esztendőt vártunk a hozzátartozók jelentkezésére, és csak ezek elmaradása után parcelláztuk fel újra a sírhelyet. Sajnos az utóbbi időszakban már többször hírt adtunk arról, hogy a temető hamarosan betelik, ám a sírkert bővítésére eddig nem került sor, így mára szinte teljesen elfogytak azok a szabad területek, amelyekkel gazdálkodni tudtunk – tette hozzá a temető vezetője.
Cinkotán az elmúlt fél évben olyan helyzet alakult ki, hogy a vezetőségnek mindössze egyetlen eszköze maradt: a lejárt sírokat azonnal, szinte másnap újrahasznosítják. Így viszont sokan úgy járhatnak, mint nemrégiben az a hozzátartozó, aki egyik nap még virágot vitt a rokona sírjára, ám néhány nap múlva, már egy másik elhunyt neve volt a fejfára írva.
– A Budapesti Temetkezési Intézet (BTI Rt.) több mint harminc éve jelzi a főváros felé, hogy a sírkertek a kapacitásuk vége felé járnak – mondta Ladányi Jenő, az intézmény egykori vezérigazgatója. Szerinte a városrendezési követelmények közé tartozik, hogy minden fővárosi lakosra legalább öt négyzetméternyi sírhelyet kell biztosítani. Ehhez képest már a 80-as években is csak 400-410 hektár temetőhely volt Budapesten, amely már akkor is 90 százalékos telítettséggel rendelkezett.
Nem volt ez mindig így: 1948-ban még 87 temetője volt Budapestnek. Ez a szám az ezredfordulóra mindössze tizennégyre – ha a kispesti öreg temetőt is ide számítjuk, akkor tizenötre – csökkent. A régi sírkerteket felszámolták, és az eredeti tervek szerinti zöld területek helyett lakótelepeket építettek a helyükre.
– A nyolcavanas évek közepétől vált „divattá” a szórásos temetés. Ez a speciális szertartás hozzájárult, hogy a fővárosi csőd később következzen be. Mert a helyszűke nem csak a cinkotaiakat sújtja, hanem a város többi temetőjét is. Egyetlen kivétel az Új köztemető lehetne, ám azt a sírkertet jelenlegi állapotában sokan nem szeretik. A rossz közlekedés, valamint a több kilométeres gyaloglás miatt, aki csak teheti, más nyughelyet keres a halottainak – véli Ladányi Jenő.
Az egykori vezérigazgató szerint a jelenlegi áldatlan állapotokra a bécsi minta jelenthetne megoldást. Az osztrák fővárosban ugyanis jelenleg 55 nyitott temető áll az állampolgárok rendelkezésére. Ebből 10-15 az, amelyben aktívan temetnek is, a többit a hozzátartozók gondozzák és ápolják – ez a magyar fővárosban is járható út lehetne. A lakott települések által behatárolt sírkertekben egyre nehezebb megoldani a bővítéseket, ezért a szakma egy része úgy gondolja, hogy mindenképpen vadonatúj temetők kialakítására lenne szükség. A javaslat szerint vannak még szabad helyek Budapesten és környékén, ám a nagyberuházások korában ezeket minél előbb ki kellene jelölnie a fővárosnak. Ha valóban beindulna egy átgondolt temetőfejlesztési koncepció, akkor akár hat–nyolc éven belül elhárulhatnának a jelenlegi parcellagondok.
Az ügyben megkerestük a BTI Rt. jelenlegi vezetését is, azonban lapzártánkig nem sikerült elérni egyetlen illetékest sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.