Visszaesett a turizmus

Három százalékkal csökkentek a szállásdíjbevételek az idén az első nyolc hónapban a tavalyi esztendő azonos időszakához képest, így 58,6 milliárd forintot tettek ki – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Hunyor Erna
2002. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bevétel háromnegyede származott külföldiektől, amelynek több mint nyolcvan százaléka a szállodákban keletkezett. Január–augusztusban 4,3 millió vendéget és 13,2 millió vendégéjszakát regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyeken, ami az előző év azonos időszakához képest egy-, illetve négyszázalékos visszaesés. A külföldi, elsősorban német vendégek elmaradásában a németországi külképviselet nem elég hatékony munkája is megmutatkozik – vélte Bánki Erik, az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságának fideszes tagja. Szerinte a bevételek alakulásában közrejátszik az is, hogy sok német vett házat Magyarországon. A képviselő ezért meggondolásra ajánlja, hogy az egyre nagyobb számú külföldi tulajdonú ingatlanokra külön adót vessenek ki.
*
Hatékonyabb marketingmunka szükséges ahhoz, hogy a belföldi turizmus fellendüljön – fogalmazott Bánki Erik, aki szerint ennek megoldása a Magyar Turizmus Rt. feladata. Ugyanakkor a külföldi és a belföldi turizmus élénkítése csak a szolgáltatások és a szálláshelyek minőségének emelésével érhető el – jelentette ki. Hangsúlyozta: ezért mindenképpen szükséges a Széchenyi-terv részeként korábban már elindult folyamat, a kereskedelmi szálláshelyek bővítése és az ehhez kapcsolódó szolgáltatások további támogatása, nem mellőzve a termékfejlesztést sem. A képviselő annak az aggályának adott hangot, hogy hiába bizonyítja minden adat, hogy további központi támogatást igényel az ágazat, a jelenlegi kormányzati törekvések nem erre mutatnak.
Mindezzel egyetértve Lasztovicza Jenő, az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságának elnöke lapunknak elmondta: ahhoz képest, amit a szeptember 11-i terrortámadás és az euró bevezetésének következtében vártak, nem drámai a csökkenés. Emlékeztetett: a koszovói események idején – amikor egymilliárd dolláros kiesésre számítottak – a főbb küldőországokban 150 millió forintos intenzív reklámkampányt folytattak, aminek következtében nem jelentkezett az a veszteség, amit vártak. Így most is hatékonyabb reklám- és marketingkampány szükséges, tekintve, hogy az elmúlt hónapokban ezen a területen nem történt semmi – fogalmazott.
A vizsgált időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 2,1 millió külföldi vendéget fogadtak, akik 7,4 millió vendégéjszakát töltöttek el hazánkban. A külföldi vendégek száma négy százalékkal, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig nyolc százalékkal esett vissza 2001. január–augusztushoz képest.
A legfontosabb küldő országok legtöbbjéből csökkent a vendégforgalom. Nőtt ugyanakkor az Ausztriából, Dániából, Nagy-Britanniából és Spanyolországból érkező vendégek száma. A szállodák január–augusztusban országosan 46 százalékos, az előző évinél két százalékponttal alacsonyabb szobakihasználtsággal működtek.
Az év első nyolc hónapjában 2,2 millió belföldi vendég érkezett a kereskedelmi szálláshelyekre, és az előző év azonos időszakához képest egy százalékkal több, 5,8 millió vendégéjszakát töltöttek el. A szálláshelyek üzemeltetésében működő vendéglátóegységek 26,7 milliárd forint bevételt értek el, a szálláshelyek egyéb szolgáltatásaiból 21,2 milliárd forint bevétel származott. A szálláshelyek szállásdíjakból, vendéglátásból és az egyéb szolgáltatásokból származó bevételei 3,1 százalékkal növekedtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.