A harmadik világháborúról

Scheiring Gábor
2002. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A harmadik világháború kitörésétől nagyon sokan tartottak évtizedek óta. Találgatták, kik fogják vívni. Nem kell tovább találgatni. A harmadik világháború kitört. Ez nem olyan háború, mint amilyent a történelem során már sokat láthattunk. Ezt a háborút sajátos fegyverekkel vívják. A terror fegyvereivel. A felek nem tankokkal mennek egymásnak.
Néhány őrült háborúja ez azok ellen, akiket gyűlöl. Kiket gyűlöl? A Nyugatot. Izraelt és szövetségeseit. Miért? A gyűlöletre nincs magyarázat. Néhány őrült a világban tapasztalható igazságtalanságokat így akarja megoldani. És mit tesz a fő célpont? Erőszakra erőszakkal válaszol. Kell neki az olaj. Bombája is van, mit csinálna vele? Meg a terroristákat is el akarja csípni. Ahogy Paul Krugman, neves közgazdász mondta nem olyan rég: „Ezek a fickók konvencionális háborút akarnak vívni. Miután az al-Kaida erre nem alkalmas ellenfél, meg fognak támadni valaki mást. Közben a terroristák vigyorognak a sikátorban.” Amerika pedig idegesen bombáz. Meg lő. Leginkább repülőről. A szövetségesei meg támogatják. Mi is ezt tesszük, ahogy hallhattuk bölcs reálpolitikusainkat amerikai körútjukon. Segítjük, amiben csak tudjuk. A nagy testvér gazdag, megéri vele jóban lenni. Még akkor is, ha a bennünket hamarosan befogadó Európai Unió jelentős tagállamai ezt nem egészen így gondolják. A globalizáció korában a kormányok versenyt fekszenek a tőkének. Az őrült meg robbant. Ott és azt, amit lát. Csak legyen bármi köze a gyűlölt célponthoz.
Vajon ha szövetkezünk a terrorizmus ellen, és „sajátos érdekeink” figyelembevételével egy-két országot bűnbakká kiáltva tarrá bombázunk, azzal megnyerhetjük a háborút? Nem. A harmadik világháború sajátos anatómiájából más következik. Mindenhol lehet egy-két Bin Laden. Indonéziában Abu Bakar Ba’asyir névre hallgat, Csecsenföldön Sámil Bászájevnek, Moszkvában Movszar Barajevnek hívják. És felrobbant egy szórakozónegyedet, mert sok ott a gyűlölt nyugati. Vagy felrobbant egy kultúrpalotát. Mi pedig rettegve leshetjük a „sajátos érdekeinket”.
De melyek is azok a bizonyos „sajátos érdekek”? Kik háborúznak, kik a felek a harmadik világháborúban? A terrorista egyrészt, mert őrült. Másrészt, mert igazságtalanságokat lát. Néhány őrült a világban tapasztalható igazságtalanságokat így akarja megoldani. És robbant. És mi a helyzet a gyűlölt Nyugattal, az Egyesült Államokkal? Egyrészt nyilván – érthető okokból – fel van háborodva. Ártatlanok ezrei haltak meg, nem is olyan régen. Szintén érthetően, fel akarja számolni a terrorizmust. De vajon csak erről van-e szó? Helyes-e a terrorcsapásra egyedül a terrorizmus elleni háború meghirdetésével válaszolni? Nyilván a probléma rendkívül összetett, de úgy érzem, egy-két „sajátos érdekről” szólni kell. Miért háborúzik a Nyugat, Amerika a harmadik világháborúban? Röviden ezek az érdekek a pénz, a fegyver és az olaj. Pontosabban a hadiipar és az olajipar. Lássuk a hadiipart először!
Az Egyesült Államok 2002-es védelmi költségvetése 343 milliárd dollár. A hosszú távú tervek a védelmi kiadások további emelkedését tartalmazzák. 2007-re az összeg már 469 milliárd dollárra rúgna. Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Államok 11 százalékkal többet költene fegyverkezésre, mint a hidegháborúban átlagosan. Ennyire nagy az ellenfél? Az amerikai harcászati megacégek a költségvetésből nekik áramló dollármilliárdokból bőkezűen támogatták és támogatják Bush kampányát. 2000-ben a hat legnagyobb hadiipari cég 6,5 millió dollárt költött politikai pártok és jelöltek pénzelésére. A magyar állam mindössze kétszer ennyit költött az évben a civil szerveződések támogatására. Közvetlen politikai befolyásolás. Szintén ez a hat megacég 2000-ben 15 milliárd forintnak megfelelő összeget költött lobbizásra, azaz kétmilliárddal többet, mint kormányunk a közszolgálati műsorszolgáltatás támogatására. Közvetett politikai befolyásolás. A hadiiparban sok a pénz. De még több az olajiparban. Lássuk hát az olajat!
Irak geopolitikai jelentőségét az olaj adja. A feltárt iraki olajkészletek 112,5 milliárd hordóra rúgnak. Ez a világ kőolajkészletének 11 százaléka. Hasonlóan jelentősek az iraki gázmezők is. Emellett Irakban további jelentős feltáratlan készletek is vannak. Az iraki olaj olcsó és kiváló minőségű. Ezzel Irak – Szaúd-Arábia mellett – a második legjelentősebb olajnagyhatalom. A legnagyobb olajcégek pedig amerikai, illetve brit vállalatok. Azok a vállalatok, melyek arra kérték Busht, hogy ne menjen el a Johannesburgi Föld-csúcsra, úgyse lenne értelme, meg a beteges zöldek is mindenféle provokatív kérdést tennének fel. Nos, ezek az amerikai és angol társaságok ellenőrizték az iraki olajkitermelés háromnegyedét az iraki olajvállalat 1972-es államosítása előtt. Attól kezdve azonban az amerikai és angol cégek jelentős hátrányba kerültek francia, orosz és kínai vetélytársaikkal szemben, melyek az iraki állam első számú szerződéses partnerei. E helyzet erősen aggasztja az amerikai és a brit cégek vezetőségét, akik ezért mindent megtesznek, hogy erősítsék versenypozíciójukat. Reményeik szerint az iraki rezsim összeomlásával helyzetük jelentősen javulna. A katonai beavatkozás egyértelmű érdeke az angolszász olajcégeknek, az Exxonnak, a Shellnek, a British Petrolnak, a Chevronnak – elnézést, ha valakit kihagytam volna a sorból.
A hivatalos érvek pedig? Mi a helyzet a tömegpusztító fegyverekkel, a be nem tartott ENSZ-határozatokkal és az Irakban felbukkanó terroristákkal? A világbéke fenntartásában kulcsfontosságú szerepe lenne az ENSZ Biztonsági Tanácsának. Csakhogy nem csak Irak nem tartja be az ENSZ határozatait. A mérsékelt számítások szerint is 91 további, be nem tartott ENSZ-határozat van, melyek nem Irakra vonatkoznak. Az Egyesült Államok szoros szövetségesei között is találunk ilyen országokat: Izrael, Marokkó, Törökország. Vajon Bush esetükben is alkalmazná az Iraknál alkalmazott logikát? Őket is szőnyegbombázás fenyegeti? A másik ok, miszerint az al-Kaida egyes tagjai felbukkantak Irakban, szintén elég ingatag lábakon áll. Amerika ilyen alapon akár Németországot, Szaúd-Arábiát, Pakisztánt vagy saját magát is bombázhatná. Nem Irakot akarom felmenteni bűnei alól, hanem a kettős mérce igazságtalanságára rávilágítani.
Egy iraki támadás kitűnő alapot adna arra, hogy a terroristák újra megszervezzék magukat. Az iszlám fundamentalisták szemében a Nyugat még gyűlöltebb célponttá válna. Minden gázvezetéket, minden utcát, minden színházat, minden irodaházat, minden követséget, minden szállodát, minden erőművet nem védhetünk meg. A harmadik világháborúban ezért az egész világ retteg.
Szeptember 11. után a világ együtt imádkozott. A szolidaritás és az összetartozás érzése pillanatok alatt elterjedt az egész bolygón. Ahelyett, hogy ezt a lehetőséget megragadva szembenéztünk volna a globális ökológiai és társadalmi válsággal, a világméretű igazságtalanságokkal, az Egyesült Államok és szövetségesei a támadásra adott egyetlen válaszlépésként hadat üzentek a rugalmasan értelmezhető terrorizmusnak. Ezzel nemet mondtak a világ békés fejlődésére és egy új, fenntartható társadalmi-gazdasági útra térés lehetőségére.
Mi lesz ebből? Nem tudom. Csak azt tudom, hogy félek. Lehet, hogy holnap az én rokonomat repítik levegőbe?
Meddig tart a harmadik világháború?
Legyen már végre béke!

<iyA szerző főiskolai hallgató, a Védegylet munkatársa

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.