A jövőjéről hoz ma döntést Gibraltár

Gibraltár lakói ma szavaznak arról, hogy az autonóm brit függőségi terület megmaradjon-e a brit korona fennhatósága alatt, vagy a jövőben az Egyesült Királyság és Spanyolország osztozzon a Gibraltár fölötti szuverenitásban. A népszavazást Peter Caruana, a gibraltári kormányzat főminisztere rendelte el a brit kormány tiltakozása ellenére, és Jack Straw külügyminiszter eleve kijelentette, hogy eredménye csöppet sem befolyásolja a brit és a spanyol kormány tárgyalását Gibraltár jövője fölött.

Jotischky László
2002. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britannia az Európai Unió egysége és a brit–spanyol jó viszony érdekében mindenképpen ki akarja iktatni a két ország kapcsolatából e zavaró körülményt. Csakhogy, ami két jelentős európai hatalom számára zavaró, az huszonnyolcezer gibraltári lakos szempontjából életbevágó fontosságú eszmei és gyakorlati kérdés. 1967-ben, amikor utoljára tették fel a kérdést a gibraltáriaknak, hogy Nagy-Britanniához vagy Spanyolországhoz akarnak-e tartozni, tizenkétezren választották a brit, negyvennégyen a spanyol fennhatóságot. Hiába ismerné el mind a brit, mind a spanyol kormány a gibraltáriak jogát, hogy megtartsák brit állampolgárságukat, az állampolgárság nem azonos a szuverenitással. Elvégre huszonnyolcezernél sokkal több brit állampolgár, javarészt nyugdíjas lakik állandó jelleggel Spanyolország közkedvelt tengerparti üdülőhelyein. Csakhogy ők vendégek, akik önként elfogadják, hogy Spanyolországban a spanyol törvények vonatkoznak rájuk.
Spanyolország 1713-ban „ellenállhatatlan” diplomáciai és katonai nyomásnak engedve ruházta át Angliára a fennhatóságot Gibraltár fölött, azzal a kikötéssel, hogy az kizárólag spanyol hozzájárulással ruházható át harmadik félre. Ilyen harmadik fél lenne egy független Gibraltár is, ezért nem adhatott függetlenséget az Egyesült Királyság a területnek. Ehelyett 1969-ben alkotmányt adott a területnek, amely autonóm, helyileg választott közigazgatással ruházta fel, és amelynek értelmében Gibraltárt gyakorlatilag ez a helyi kormányzat irányítja. Ennek a főminisztere Peter Caruana. A brit kormány azt akarta, hogy a spanyolokkal folyó tárgyalásokon Caruana is részt vegyen, ám ő ezt elutasította, mert csak a brit küldöttség tagja lehetett volna, nem pedig Gibraltár jogos képviselője.
Így alakult ki a mindenki számára kényelmetlen jelenlegi patthelyzet, amelyben a spanyolok ragaszkodnak a szuverenitáshoz, vagy legalábbis az angolokkal megosztott közös szuverenitáshoz a terület fölött. A gibraltáriak azonban erről hallani sem akarnak, a brit kormány pedig aligha bújhat ki az 1969-es alkotmányban tett ígérete alól, hogy a lakosság világosan kifejezett óhaja ellenére senkire sem ruházza át a szuverenitást. Hogy az osztozás mennyire jelent átruházást, afölött a végtelenségig lehetne vitatkozni.
Gibraltár közben jószerével elvesztette stratégiai fontosságát. Ezt bizonyítja, hogy míg húsz évvel ezelőtt gazdaságának hatvan százalékát tette ki a brit tengerészeti és légitámaszpontból származó jövedelem, addig ma ez az arány mindössze hat százalékra zsugorodott. A gibraltáriak fő megélhetési forrása jelenleg az idegenforgalom. Évente hatmillió látogató keresi fel a szűk területet, amelyet egyik oldalról a tenger, a szárazföld felől pedig az égbe nyúló szikla, a 711-es arab hódító Tarik sziklája határol. Innen a gyarmat neve: Dzsebel-al-arik – Gibraltár. A helyzet iróniája, hogy a tömérdek látogató java része spanyol, akit nem a sziklán otthonos majmok, nem a festői, girbegurba utcák, hanem az illetékmentes, olcsó áruk csábítanak Gibraltárba. A szuverenitás átruházása talán őket érintené a legérzékenyebben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.