A mentelmi jog és a pakuratavak

Jogosulatlan gazdasági előny megszerzése bűntettének kísérlete és magánokirat-hamisítás vétsége alapos gyanúja miatt az Országgyűlés felfüggesztette Mester László (MSZP) képviselő, XVIII. kerületi polgármester mentelmi jogát. Az ügy hátterében Magyarország egyik legnagyobb környezetszennyezésének, a pakuratavak mentesítési munkáival összefüggő, minisztériumi támogatással kapcsolatos feltételezett visszaélés áll.

Bõtös Botond
2002. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország egyik legnagyobb környezetszennyezésének mentesítési munkáit, a pakuratavak rekultivációját a Környezetvédelmi Minisztérium támogatni kívánta, de 1999. április közepén felbontotta a XVIII. kerülettel kötött szerződését, bankgarancia hiányára hivatkozva.
A Környezetvédelmi Minisztériumban a lépést azzal indokolták, hogy a közel 600 millió forintos beruházással megbízott CEVA Magyarország Kft. nem adott hiteles bankgaranciát. A cég a további megbízások reményében átvállalta a környezetvédelmi alaptól kapott, félig kamatmentes kölcsön visszatérítését, de garanciát csupán a később csődbe jutott Globex Holdingtól, majd saját anyavállalatuktól tudtak felmutatni. A minisztériumban nem értették, miért pályáztatták meg már 1997-ben a mentesítést, amikor még nem rendelkeztek pénzügyi fedezettel. A pályázati kiírásban ugyanakkor eredetileg 226 millió forintos végösszeg szerepelt, miközben a minisztériumhoz benyújtott anyagban 599 millió forintról beszéltek. Idén júliusban ezért ebben az ügyben nyomozva kérte a fővárosi ügyészség Mester László kerületi polgármester mentelmi jogának felfüggesztését, amit Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a parlament elé terjesztett.
Géczi József Alajos, a mentelmi bizottság szocialista elnöke a keddi szavazás előtt elmondta: a testület a felfüggesztést javasolja a parlamentnek. A javaslat megegyezik a bizottság korábbi gyakorlatával, amely szerint közvádas ügyekben a mentelmi jog felfüggesztését ajánlja, mert az érintett képviselőnek is az az érdeke, hogy tisztázza magát az illetékes igazságszolgáltatási szervek előtt. A bizottság körültekintő döntéséhez szükségesnek tartotta az ügyben keletkezett iratok áttanulmányozását: tájékozódni kívánt a szaktárcával szemben három éve folyó polgári per állásáról és áttekintette a döntésekkel kapcsolatos önkormányzati testületi ülések jegyzőkönyveit is. A bizottság elnöke szerint a beérkezett iratok bizonyítják: a polgármester minden aláírása testületi felhatalmazással történt. A tárca által kezdeményezett polgárjogi perben időközben született egy nem jogerős bírósági ítélet, amely jogosnak ismert el minden 1999 előtt kifizetett támogatást, és a perköltség megtérítésére kötelezte a tárcát.
Sonnewend László, kerületi Fidesz-frakcióvezető felháborítónak tartja, hogy egy közvádas ügyben a polgármester nem az igazságszolgáltatatásra akarja bízni a felmerült vád tisztázását, hanem – a jegyzőkönyvek alapján – az Országgyűlés mentelmi bizottsága mögé bújik.
– Nem szerencsés dolog folyamatosan a képviselő-testületi felhatalmazásra hivatkozni, amikor okirat-hamisítás vádja is elhangozott. Egyébként, az önkormányzati törvény alapján a polgármesternek jogában állt volna az üggyel kapcsolatos összes döntést felfüggeszteni – tette hozzá a frakcióvezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.