Az Európai Bizottság július 16-án bemutatott, sokak által kemény kritikával illetett 2028–2034-es költségvetési tervezete alapján Ukrajna közvetlen támogatására, tagállami befizetésekből, 100 milliárd eurót szán a Bizottság, amelyet az Európai Unió újabb eladósításával felvett további hitelekkel lehet kiegészíteni a jelenlegi Ukrajna Eszköz mintájára – ez a jelenlegi elosztási arányok alapján mintegy 70-100 milliárd euró addicionális hiteltámogatást jelenthet – derül ki a Világgazdaság cikkéből.

A lap értesülései szerint ezenfelül az Európai békekeret, amely a katonai vonatkozású műveletek támogatására szolgál, is Ukrajnára fordítható, ennek keretösszege 31 milliárd euró. A javaslatcsomag szerint az Európai Versenyképességi Alap védelmi és világűrrel kapcsolatos keretére 131 milliárd eurót különítenek el, a jelenlegi elosztási arányok alapján ennek több, mint 20 százaléka, mintegy 30 milliárd euró kerül Ukrajnához.
Orbán Viktor miniszterelnök az Ultrahangnak adott interjúban kemény kritikákat fogalmazott meg az Európai Unió jelenlegi működésével szemben, különös tekintettel az EU költségvetésére. Úgy vélte, az új büdzsé valójában „egy ukrán költségvetés”, hiszen annak mintegy 20-25 százaléka Ukrajnába megy; további 10-11 százalék pedig a korábbi uniós hitelek kamataira. Ez azt jelenti – érvelt –, hogy már most 30-32 százalék a rendszerből „kiment” pénz.
A legnagyobb problémát azonban nem is a számokban látja, hanem abban, hogy a költségvetés továbbra is lehetőséget ad arra, hogy az EU politikai alapon „zsarolja” a tagállamokat, például a források visszatartásával.
– Amíg én vagyok a miniszterelnök, ezt nem fogom megszavazni, mert ez olyan lenne, mintha hazánk guillotine alá tenné a fejét – jelentette ki.
A EU költségvetéséből (például a megerősített Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz, katonai mobilitás, Európai Területi Együttműködés, Erasmus+) az eddigi arányokat figyelembe véve további pár milliárd eurót szintén kapna Ukrajna.
Emellett mindenképpen meg kell említeni a 150 milliárd eurós SAFE védelmi ipari hiteleszközt, amelynek az európai védelmi ipar megerősítése mellett egyben Ukrajna közvetlen és közvetett támogatása, illetve az ukrán védelmi ipar fejlesztése is prioritása.
Ha ehhez hozzávesszük, hogy a hétéves költségvetés főösszege a gyakorlatban mintegy 1816 milliárd euró, mivel az efölötti 168 milliárd euró a Next Generation EU-hitel visszafizetése, akkor megalapozott az állítás, hogy a költségvetés érdemi forrásainak 20 százalékát, körülbelül 366 milliárd eurót költheti a bizottság Ukrajnára.