Több területen is változtatásokat szorgalmaz az amerikai kereskedelmi kamara (AmCham) az adórendszerben, hogy az ország versenyképessége és teljesítőképessége fennmaradjon – derült ki a szervezet tegnapi konferenciáján. Az AmCham javaslata szerint 2004-től a jelenlegi 18-ról 12 százalékra kellene csökkenteni a társasági adó kulcsát. A szervezet ajánlásában felhívja a figyelmet arra: a társasági adókulcs leszállítása egy új és az EU szabályainak is megfelelő ösztönzést adhat a beruházásoknak, s a gazdaság élénkülését is szolgálhatja. A kamara rámutat: a társasági adó a költségvetési bevételek viszonylag kis részét, mindössze 7,7 százalékát fedezi, ám a befektetők szempontjából az ország adórendszerének egyik legszembeötlőbb sajátossága.
A szervezet szerint változások szükségesek a magyar személyi jövedelemadó rendszerében is. Bár a Magyarországon alkalmazott kulcsok mértéke nagyjából összhangban áll az uniós országokéval, komoly különbség figyelhető meg a jövedelemsávok meghatározásában. Magyarországon – figyelmeztet az ajánlás – egy 5000 eurós jövedelem már a legmagasabb, vagyis a 40 százalékos kulccsal adózik: ilyen alacsony jövedelmet hasonló kulcscsal egy tagállamban sem adóztatnak. Az AmCham szerint mérsékelni kellene az általános forgalmi adó kulcsait is: a nálunk érvényes 25 százalékos kulcsra az unióban már alig akad példa. Kifogásolja a szervezet azt is, hogy az iparűzési adó mértéke nem egységes az országban, és az elosztásának módja tovább növeli a különbségeket az elmaradottabb és a fejlettebb régiók között.
A kamara rendezvényén felszólaló Medgyessy Péter kormányfő szerint a kormány elkötelezett a hosszú távú növekedés fenntartását illetően: ezért elengedhetetlen az egyensúly fenntartása. A miniszterelnök leszögezte: a jövő évre kitűzött 4,5 százalékos, GDP-arányos államháztartási hiányból semmi esetre sem szabad engedni. A hiány lefaragása nem lesz könnyű – vélte Medgyessy –, főleg annak tükrében, hogy az idei deficit eléri a GDP 8,4 százalékát. Ebben azonban komoly szerepet játszanak egyszeri hatások, amelyeket figyelmen kívül hagyva a hiány mértéke 5,7 százalékos.
Medgyessy szükségesnek nevezte a közszférában végrehajtott béremeléseket, annak ellenére, hogy azok nyilvánvalóan rontották az államháztartás idei mérlegét: elismerte, hogy ez rövid távon hátrányt jelent, ám hosszabb távon – a közszféra jobb teljesítményén keresztül – mindenképpen javítja a versenyképességet. A kormányfő szerint egyre inkább olvad az az előny, amit Magyarország eleinte a relatíve alacsony bérszint segítségével szerzett: ezt szerinte – más eszközökkel – mindenképpen pótolni kell.
Már lehet pályázni az idei állatvédelmi ösztöndíjra
