Adócsökkentést kérnek a vállalkozók

Az amerikai kereskedelmi kamara (AmCham) ajánlása szerint a gazdasági fejlődés fenntarthatósága céljából tizenkét százalékra kellene csökkenteni a társasági adó kulcsát. Emellett hasznos lenne, ha az EU-csatlakozást követően is minél hosszabb ideig fennmaradnának az adókedvezmények.

Barát Mihály
2002. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több területen is változtatásokat szorgalmaz az amerikai kereskedelmi kamara (AmCham) az adórendszerben, hogy az ország versenyképessége és teljesítőképessége fennmaradjon – derült ki a szervezet tegnapi konferenciáján. Az AmCham javaslata szerint 2004-től a jelenlegi 18-ról 12 százalékra kellene csökkenteni a társasági adó kulcsát. A szervezet ajánlásában felhívja a figyelmet arra: a társasági adókulcs leszállítása egy új és az EU szabályainak is megfelelő ösztönzést adhat a beruházásoknak, s a gazdaság élénkülését is szolgálhatja. A kamara rámutat: a társasági adó a költségvetési bevételek viszonylag kis részét, mindössze 7,7 százalékát fedezi, ám a befektetők szempontjából az ország adórendszerének egyik legszembeötlőbb sajátossága.
A szervezet szerint változások szükségesek a magyar személyi jövedelemadó rendszerében is. Bár a Magyarországon alkalmazott kulcsok mértéke nagyjából összhangban áll az uniós országokéval, komoly különbség figyelhető meg a jövedelemsávok meghatározásában. Magyarországon – figyelmeztet az ajánlás – egy 5000 eurós jövedelem már a legmagasabb, vagyis a 40 százalékos kulccsal adózik: ilyen alacsony jövedelmet hasonló kulcscsal egy tagállamban sem adóztatnak. Az AmCham szerint mérsékelni kellene az általános forgalmi adó kulcsait is: a nálunk érvényes 25 százalékos kulcsra az unióban már alig akad példa. Kifogásolja a szervezet azt is, hogy az iparűzési adó mértéke nem egységes az országban, és az elosztásának módja tovább növeli a különbségeket az elmaradottabb és a fejlettebb régiók között.
A kamara rendezvényén felszólaló Medgyessy Péter kormányfő szerint a kormány elkötelezett a hosszú távú növekedés fenntartását illetően: ezért elengedhetetlen az egyensúly fenntartása. A miniszterelnök leszögezte: a jövő évre kitűzött 4,5 százalékos, GDP-arányos államháztartási hiányból semmi esetre sem szabad engedni. A hiány lefaragása nem lesz könnyű – vélte Medgyessy –, főleg annak tükrében, hogy az idei deficit eléri a GDP 8,4 százalékát. Ebben azonban komoly szerepet játszanak egyszeri hatások, amelyeket figyelmen kívül hagyva a hiány mértéke 5,7 százalékos.
Medgyessy szükségesnek nevezte a közszférában végrehajtott béremeléseket, annak ellenére, hogy azok nyilvánvalóan rontották az államháztartás idei mérlegét: elismerte, hogy ez rövid távon hátrányt jelent, ám hosszabb távon – a közszféra jobb teljesítményén keresztül – mindenképpen javítja a versenyképességet. A kormányfő szerint egyre inkább olvad az az előny, amit Magyarország eleinte a relatíve alacsony bérszint segítségével szerzett: ezt szerinte – más eszközökkel – mindenképpen pótolni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.