Ha a közeljövőben a Magyar Nemzeti Bank nem hajt végre egy száz bázispontos kamatcsökkentést, akkor teljesen elszakad egymástól a monetáris és a fiskális politika – mondta Széles Gábor, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke tegnapi nemzetközi sajtótájékoztatóján, amelyen közölte: le kell értékelni a forintot.
Széles Gábor elmondta: annak is örülnének, ha jövőre a GDP növekedése csupán háromszázalékos lenne. Az MGYOSZ úgy látja, hogy a világgazdasági recesszió – az amerikai gazdaság fellendülése ellenére is – az unióban még mélyülni fog 2003-ban, ami miatt Magyarországon sem lehet gazdasági fellendüléssel számolni.
Ennek egyenes következménye – emelte ki Széles Gábor –, hogy a költségvetéssel már a jövő év első negyedében problémák lehetnek, hiszen a kormány annak készítésekor négy, négy és fél százalékos növekedéssel számolt, s ez nemigen teljesíthető – vélte.
Hozzátette: nincsenek olyan személyi jövedelemadó-csökkentési tételek, amelyek növelnék a hazai vállalkozások versenyképességét, továbbá nincsenek meg azok a társaságiadó-csökkentések sem, amelyek által növekedhetne a magyarországi beruházások volumene.
Közölte: az MGYOSZ azt javasolja, hogy kizárólag a termelési tevékenységet folytató vállalkozások társasági adókulcsát 12 százalékra csökkentsék, ami EU-konform, s ezzel is növelni lehetne az ország vonzerejét, sőt a költségvetés érdekeit sem sérti. Széles Gábor figyelmeztetett: az áfatörvény módosításának eredményeképpen növekedni fog a vállalkozások terhe, s ezt nem enyhíti az egyszerűsített vállalkozási adó bevezetése sem, mivel azt csak egy szűk kör tudja majd választani. Az MGYOSZ elnöke közölte: 150 ezer munkahely elvesztését eredményezheti, ha nem sikerül legalább tízmilliárd forintos minimálbér-kompenzáló alapot létrehozni.
Szijjártó Péter: Magyarország támogatja egy tűzszünet és egy túszmegállapodás létrejöttét
