Hétfőn az EU és Oroszország Brüsszelben tartott csúcstalálkozóján megállapodásra jutott a kalinyingrádi probléma rendezéséről, és közös nyilatkozatban erősítette meg, hogy egységesen kívánják felvenni a harcot a terrorizmussal.
A Kalinyingrádról kötött megállapodásban sikerült megfelelően kiegyensúlyozni valamennyi érintett fél érdekeit. A körzettel határos két EU-tagjelölt, Lengyelország és Litvánia teljesíteni fogja az unióval szemben a csatlakozási tárgyalásokon vállalt kötelezettségeit, ennek folyamatát azonban rugalmasan fogják kezelni. A megállapodás értelmében az enklávéval kapcsolatos tranzit- és vízumszabályozási problémákat átmeneti időre úgynevezett egyszerűsített utazási dokumentumok (FTD) bevezetésével hidalják át majd. Litvánia számára ez lehetővé teszi a vízumkényszer jövő évi bevezetését (Lengyelország a megállapodástól függetlenül is megtette volna ezt), Oroszország számára pedig annak elkerülését, hogy állampolgárai csak litván vízum birtokában közlekedhessenek Kalinyingrád és az anyaország között.
A csúcs másik fő témája a terrorizmus elleni közös fellépés volt, amellyel kapcsolatban a csecsenföldi konfliktus kérdése is szóba került. Mint a záró nyilatkozatokból kiderült, a két fél álláspontja e tekintetben továbbra sem esik egybe. Rasmussen szerint a konfliktus ügyét nem lehet kizárólag a terrorizmus problémájával azonosítani, és csakis tárgyalások útján lehet rendezni. Putyin ezzel szemben szenvedélyes hangvételű fejtegetésbe bocsátkozott arról, hogy Oroszország igenis a terrorizmus ellen harcol Csecsenföldön, sőt nemcsak ott, hanem világszerte, mert itt már régen nem elszigetelt akciókról, hanem a terrorizmus világméretű hálózatáról van szó.
Megható pillanatokat élt át Kapu Tibor Houstonban
