Áthúzódó hatás

2002. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Iskoláskorom történelemkönyveiben szerepelt az a fordulat, hogy a magyar forradalom és szabadságharc leverése után a Habsburgoktól ugyanazt kapták jutalmul a történelmi Magyarország nemzetiségei, mint amit büntetésként a rebellis magyarokra mért a bécsi udvar. Valami hasonlót érezhetnek most az áprilisi országgyűlési választás eredményét a baloldal javára billentő és döntésüket októberben is megerősítő budapesti „kormányváltó” szavazók, mint amit annak idején az udvari intrikák és a Pest-Budán, majd Debrecenben székelő felelős kormány mulasztásai miatt a magyarok ellen forduló nemzetiségek érezhettek.
Mi értelme volt a kormányváltásnak, ha a főváros semmivel sem kap többet jutalmul a Medgyessy-kormánytól annál, amit az Orbán-kormány adott az elmúlt években? – teszi fel nyilván most a kérdést rengeteg budapesti választó. Ha igaz ugyanis a baloldal és sajtója által milliószor ismételve az emberek agyába sulykolt vád, amely szerint a Fidesz büntette a fővárost, akkor miként minősíthető az új kormány magatartása? Miért bünteti a Medgyessy-kormány azt a fővárost, amelynek megtévesztett szavazói a hatalomba segítették?
Egyszerre szánalmas és felháborító, amikor Demszky Gábor a jövő évi költségvetés Budapest számára valóban nem sok jóval kecsegtető tervezetét bírálva ismét az Orbán-kormányt szidalmazza. Komolyan gondolja, hogy a kormányváltással beindított, a Fidesz erkölcsi megsemmisítését célzó boszorkányüldözést a múltról a jövőre is ki lehet terjeszteni? Tartok tőle, hogy ezt a kommunikációs mutatványt a média által megdolgozott választói csoportok sem fogják díjazni. Túl nagy győzelmet aratott a kormányoldal ahhoz október 20-án, hogy választási ígéretei megvalósításának kudarcát az ellenzékre hárítsa.
Nem tudni pontosan, mi motiválta a kormány MSZP-s és – el ne feledkezzünk róluk – SZDSZ-es tagjait, amikor oly erősen fogott a ceruzájuk a költségvetés fővárost érintő fejezeteinél (se 4-es metró, sem BKV-konszolidáció stb.). Meglehet, valóban a szocialisták bosszújáról van szó, hiszen bármennyire is jól szerepeltek októberben Budapesten, kitűzött céljaikat nem érték el. Gy. Németh Erzsébetnek egy pillanatig sem volt esélye a főpolgármesteri szék megszerzésére, de egy példátlanul intenzív kampány után a legerősebb párt jelöltjeként elért 13 százalékos „eredményt” csak szánalmasnak lehet minősíteni. Ennél is nagyobb baj a szocialisták szempontjából, hogy nem tudták megszerezni az abszolút többséget a Fővárosi Közgyűlésben, így nincs lehetőségük a főpolgármester megzabolázására. Ráadásul ebben maga Demszky Gábor (pontosabban kampánystábja) akadályozta meg az MSZP-t, amikor a korteshadjárat finisében, közvetlenül a szocialista táborhoz fordulva, a szavazatrablás Ron Werbert megszégyenítően agresszív – és a jelek szerint igen hatásos – technikáját alkalmazta. Nem csoda, ha a legnagyobb kormánypártot máskor is vérig sértő főpolgármester nem túl népszerű a budapesti MSZP köreiben. Amikor az önkormányzati választás éjszakáján Medgyessy Péter átruccant az SZDSZ-stábhoz Demszkyt ünnepelni, önfeledt örömében aligha osztozott a teljes szocialista vezérkar.
A Budapestet sújtó költségvetési javaslat így az MSZP üzeneteként, visszavágásaként is értelmezhető. Az sem kizárt, hogy mindez része a fővárosi pozíciók körüli, kínosan hosszúra nyúlt koalíciós alkufolyamatnak. Ebben az esetben a budapesti polgárokat egy hatalmi játszma sakkfiguráiként kezelik a baloldali blokk marakodó érdekcsoportjai. Ez akkor is felháborító, ha december végéig valamelyest mégis módosul a költségvetési javaslat, s abba néhány milliárd plusz is bekerül a főváros támogatására. Bárhogyan is zárul majd le ez a vita, a budapestiek már most biztosak lehetnek abban, hogy a következő négy évben nem számíthatnak életkörülményeik javulására. Az is bizonyosra vehető, hogy a pozíciójához foggal-körömmel ragaszkodó Demszky Gábor az újabb kudarcokért is a kormányra hárítja majd a felelősséget. A színjáték odáig fajulhat, hogy a főpolgármester ismét ellenzéki politikusként jelenik meg a nyilvánosság előtt.
Az ilyen próbálkozásokat azonban nem ártana óvatosan kezelni a fővárosiak részéről. A Medgyessy-féle kampánylap, a „Népszava”, két napja úgy igyekezett menteni a menthetőt, hogy megírta: a főváros központi támogatás nélkül is megkezdheti jövőre a metróberuházást. Ha ez igaz, az nem kevesebbet jelent, mint hogy Demszky Gábor eddig csupán politikai okokból szabotálta a beruházás elindítását. Magyarul: egyszerűbb volt számára a Medgyessy Péter expénzügyminiszterrel kötött, jogerősen törvényellenesnek ítélt metrószerződés felmondása miatt a Fidesz „büntetését” emlegetni, mint a fővárosiak érdekében ésszerű megállapodásra törekedni a kormánnyal, s a rendelkezésre álló forrásokat a tömegközlekedés fejlesztésére fordítani. Ilyenkor érzi az ember az ütőképes fővárosi ellenzék hiányát, amely, ahelyett hogy leütné a kormányoldal által felkínált magas labdákat és nekilátna a Fidesz ellen hangolt szavazók „megdolgozásának”, Katona Kálmán és Deutsch Tamás vitájával szórakoztatja a nagyérdeműt.
A jövő évi költségvetés jelenlegi formájában azt jelenti, hogy a kormány az európai uniós csatlakozást megelőző esztendőben gyakorlatilag befagyasztja a béreket. Ezt a tényt azzal próbálják ellensúlyozni, hogy az úgynevezett száznapos program keretében megvalósított közalkalmazotti béremelés hatása áthúzódik 2003-ra. Hogy mindenki értse: ezek szerint a Medgyessy-kormánynak külön meg kellene köszönni, hogy január elsejével nem vonja vissza a szeptemberi béremelést. Az áthúzódó hatás szlogenje a jelek szerint Demszky Gábort is megihlette, aki a jövő évi költségvetés szocialista és szabad demokrata miniszterek által jóváhagyott tervezetén Orbán Viktor keze nyomát véli felfedezni. Ez az igazi áthúzódó hatás, amely a kormányzati ciklusokra is fittyet hány. De az alapkérdésre még mindig nincs válasz: ha mindaz így van, akkor mi értelme volt a kormányváltásnak?
Egyetlen vigaszom van a fővárosi polgárok számára. Szó sincs arról, hogy a Medgyessy-kormány büntető intézkedéseivel negatívan diszkriminálná őket. A jövő évi költségvetés egyaránt sújtja Budapestet és a megyéket, a nagyvárosokat és kis településeket, közalkalmazottakat, köztisztviselőket és a versenyszférában dolgozókat.
Az egyetlen preferált, jelentős béremeléssel kecsegtetett réteg maga a kormány, beleértve a miniszterelnököt és a politikai államtitkárok (lásd olcsó állam) felduzzasztott létszámú csapatát. Lendületben a jóléti rendszerváltás...

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.