Az amerikai hídállam többre vágyik

Mexikó, az azték birodalom romjain felépült ország különleges helyzetben van. Északon az Egyesült Államok gazdasági és katonai gigászával határos, tőle délre pedig az amerikai gyarmatosítás következtében létrejött, széttöredezett Közép-Amerika próbál kikeveredni a morális és anyagi válságból. A latin-amerikai kultúrájú, ám modern Mexikótól Washington azt várja, hogy hídszerepet töltsön be a déli „gyarmatbirodalom” és az angolszász területek között. Ezt Mexikó szívesen meg is teszi, de ennél sokkal többre vágyik: partnere akar lenni gazdasági gyarmattartójának.

2002. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washington minden árucikkét, így politikáját is Mexikón keresztül akarja exportálni dél felé. Bush ugyanis nem igazán népszerű Latin-Amerikában, Vicente Fox viszont annál inkább – jelentette ki lapunknak Juan de Dios Andrade, a mexikói elnök választási kampányának tanácsadója. A politológus, aki jelenleg a mexikói Nemzeti Akciópárt politikai szakértője, úgy vélte, az Egyesült Államok korábbi, imperialista viselkedését bizonyos mértékig levetkőzte. Néhány évvel ezelőtt Amerika gyakorlatilag bármit megtehetett a szegény és katonailag gyenge országokkal, mostanra azonban partnerekre van szüksége – különösen a szeptember 11-i terrorcselekmények fényében.
A megváltozott viszonyok közepette Mexikóra is új szerep vár. A terrorizmustól tartó amerikaiak Mexikóban azt a szűrőt szeretnék látni, amely meggátolja a veszélyes elemek eljutását az Egyesült Államokba. Megnehezíti a közép-amerikai ország helyzetét, hogy hadserege csekély és saját belső problémáival is meg kell küzdenie. Fox elnök elsősorban a kábítószer-csempészek ellen indított hadjáratot. Amerika szerint az elmúlt húsz év legjelentősebb tisztogatását hajtotta végre a karizmatikus vezető azzal, hogy saját katonai vezérkarát sem kímélve kiirtotta a drogcsempészek hálózatának a legális vezetéssel összefonódott részét. Ezzel együtt továbbra is problémát okoz a „híd” kialakításában a Mexikó felől Amerikába irányuló bevándorlási hullám, amellyel egyik ország sem tud – s talán nem is akar – mit kezdeni. A szigorú amerikai határvédelem emellett ellentmond a globalizációs ideálnak. Az Egyesült Államok ugyanis bezárja saját határait, s elvárja a többiektől, hogy nyissanak a világ felé. A politológus elmondta, a két ország között nincs határvédelmi megállapodás, így egységes fellépés sem lehetséges. Mindkét ország számára ugyanakkor öngyilkosság volna, ha leállítanák a bevándorlást. Az Egyesült Államok déli részét ugyanis gazdaságilag épp az olcsó mexikói munkaerő tartja életben, a mexikóiak pedig jó jövedelemhez jutnak a gazdag szomszédtól.
Vicente Fox elnök, George W. Bush jó barátja, úgy tűnik, a külügyek tekintetében kellemes helyzetben van. Ennél azonban sokkal viharosabb a szituáció a hazai politikában. Mexikó elnökének ellenzéke, az Intézményes Forradalmi Párt ugyanis hetvenegy éven keresztül vezette az országot, jelentős hátországgal rendelkezik, s így könnyen szövetkezhet az Egyesült Államokkal az elnök háta mögött. A saját kormányát külföldi segítséggel támadó párt – amely azért nem áll példa nélkül – mellett Mexikóban erős anarchista mozgalmak is működnek, ezért Juan de Dios Andrade úgy véli, gyökeres változások szükségesek a politikai kultúrában, hogy meg lehessen változtatni a mexikói valóságot. Az országban társadalmi megbékélésre van szükség, s ezért nagyon sokat tett II. János Pál pápa tavalyi mexikóvárosi látogatásán. Mexikó lakosságának több mint kilencven százaléka gyakorló katolikus, s ez jelentős politikai tényezővé tette az egyházat. Az állam és az egyház szétválasztása helyett azonban – újvilági társadalomról lévén szó – itt sokkal inkább a két hatalom összebékítése lenne kívánatos. A katolikus egyház ugyanis a krisztusi dogmák szellemében mindig ellenezte a hatalom korruptságát, kihágásait, s a társadalom peremén élőket, a gerillákat támogatták. Az egyház feje jött el békét tenni Mexikóba. Megjelenése különösen kedves volt a lakosságnak, ráadásul a pápa szentté avatott egy indián népi hőst, Juan Diegót, akinek a legenda szerint megjelent a guadelupe-i szűz. A politológus szerint a pápa ezzel a döntéssel közelebb tudja hozni egymáshoz a vallási és a politikai vezetőket. S ki tudja, miután több mexikói vallási vezető is helyet foglal a Bíborosok Testületében, egy nap majd mexikói pápa zarándokol el a guadelupe-i szűzanyához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.