Német propaganda: a kényszersorozott, agyonvert magyar férfi ügye került célkeresztbe

Egy magyar állampolgárságú férfi az ukrán kényszersorozás áldozata lett: a toborzók brutálisan megverték, és hetekkel később belehalt sérüléseibe. Bár a hivatalos ukrán közlemény tagadja a bántalmazást, több videó és beszámoló is az ellenkezőjéről tanúskodik. A Deutsche Welle a hivatalos álláspontot idézve kérdőjelezi meg az ügy részleteit és a hozzátartozók hitelességét is. A kényszersorozás tarthatatlan helyzetet idézett elő Ukrajnában.

2025. 07. 14. 9:08
Von der Leyen és Zelenszkij
Von der Leyen és Zelenszkij Fotó: HENNING BAGGER Forrás: Ritzau Scanpix
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy a Magyar Nemzeten is beszámoltunk róla, egy negyvenöt éves – magyar állampolgársággal rendelkező – férfi az ukrán kényszersorozás áldozata lett. Az ukrán toborzók – a videók tanulsága szerint – brutálisan megverték Sebestyén Józsefet, aki néhány héttel később, egy kórházban belehalt sérüléseibe. Az ügy kapcsán a Mandinert megkeresete a német Deutsche Welle. 

A kényszersorozás után elhunyt magyar férfi ügye hatalmas hullámokat kavart Európa-szerte
A kényszersorozás után elhunyt magyar férfi ügye hatalmas hullámokat kavart Európa-szerte. Fotó: STR/NurPhoto

Sokan úgy ragaszkodnak az ukrán hivatalos nyilatkozathoz, mintha az lenne az utolsó reményük – hiszen nehéz elképzelni, hogy az ukránok, akik elvileg Európa védelmében harcolnak, ilyen bűnöket követnének el. A hivatalos ukrán közleményt pedig úgy kezelik, mintha azt szó szerint el kellene fogadni, anélkül, hogy megvizsgálnák annak valóságtartalmát.

A Deutsche Welle a hivatalos ukrán nyilatkozatra, mint az ügy cáfolatára hivatkozik, holott ez inkább egy tagadás. Az ukrán közlemény lényege, hogy nem verték meg Sebestyén Józsefet, mielőtt meghalt. Ez azonban ellentmond azoknak a videóknak és beszámolóknak, amikhez lapunk is hozzájutott – ezek szerint ugyanis bántalmazás történt. Figyelemre méltó az is, hogy az ukrán ombudsmanhoz mintegy 1600 panasz érkezett hasonló ügyek miatt, illetve hogy eddig 17 hasonló esetben indult büntetőeljárás. 

A Deutsche Welle a kérdéseiben már azt is feszegette:

van-e bizonyíték arra, hogy Sebestyén Márta egyáltalán Sebestyén József nővére-e és tényleg fent voltak-e a Facebookon az idézett posztok?

A kényszersorozás egyre kegyetlenebb Ukrajnában

A súlyosan megvert, majd elhunyt kárpátaljai magyar férfi halálával kapcsolatban tagadja a kijevi kormányzat a kényszersorozásról és az emberi jogok megsértéséről szóló vádakat, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács emberi jogi biztosa, Michael O’Flaherty éppen erről írt egy napokkal ezelőtt közzétett memorandumban.

Borítókép: Von der Leyen és Zelenszkij (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.