Nem kiigazításra, hanem gyökeres fordulatra van szüksége a magyar gazdaságnak – jelentette ki Békesi László volt pénzügyminiszter, egyetemi tanár az OTP Bank által rendezett tegnapi vámkonferencián. Békesi szerint a jelenlegi növekedési pálya nem tartható fenn, az export-import egyensúly romlik, az adósságállomány pedig lassan növekedni kezdett.
A volt pénzügyminiszter rámutatott: a teljesítménnyel nem arányos béremelések, az olajár emelkedése, illetve a kutatás-fejlesztés költségeinek megugrása következtében erősen romlott az ország versenyképessége, a növekedés fő hajtóerejének számító export teljesítményét pedig rontja a mesterségesen magas forintárfolyam. Békesi szerint az egyik legnagyobb gondot az egész magyar gazdaságpolitika ellentmondásossága jelenti: a monetáris politika képtelen egyedül ellensúlyozni a jövedelempolitika és a fiskális politika expanzív jellegét, és a kényszerű szigorító lépéseivel maga is rontja a növekedés esélyeit. Békesi leszögezte: csak akkor kerülhet a magyar gazdaság 2004-től tartós növekedési pályára, ha a jövőre tervezett négyszázalékos GDP-bővüléshez viszonyítva a fogyasztás és a reálbér növekedése alacsonyabb lesz, illetve a beruházások legalább nyolc százalékkal nőnek.
Békesi László élesen bírálta a jelenlegi kormány eddigi lépéseit is. Rámutatott arra, hogy – az egyébként szükségszerű – béremeléseket és adócsökkentéseket hiba volt a kormányzati ciklus kezdetén végrehajtani, hiszen ezt követően sokkal nehezebb lesz helyreállítani az ország igen megcsappant tőkevonzó képességét. A jövő évi költségvetésről Békesi megállapította, hogy „azt még a szokásos kincstári optimizmussal sem lehet zavartalannak tekinteni”, hiszen annak ellenére, hogy több területen is befagyasztja a kiadásokat, irreálisnak tűnnek az abban foglalt célok. Egy szerényebb, de reálisabb célkitűzés több előnnyel járna – tette hozzá.
Megható pillanatokat élt át Kapu Tibor Houstonban
