Csukott ajtók mögött

Minden huszadik magyar gyereket ért már szexuális bántalmazás. A legtöbb gyermekvédelmi intézmény azonban „jó híre” megőrzésének érdekében takargatja az ilyen eseteket. Tragikus közhely, hogy a felnőtt-társadalom jórészt az „elektronikus bébiszitterre” bízza a gyermekeket. Ennek keserű gyümölcsei mára beértek hazánkban is.

Balavány György
2002. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egészen biztos, hogy a tornanádaskai eset – ahol két idősebb fiú feltehetően molesztált egy hatéves kislányt – nem egyedülálló. Sok gyermekvédelmi intézményben történik ilyesmi, sajnos elég gyakran – állítja Herczog Mária, az Országos Kriminológiai Intézet főmunkatársa. A szociológus mérföldkőnek tartja az esetet, hiszen először fordult elő, hogy intézeti gyermekek gondozói a nyilvánosság elé léptek egy ilyen problémával, vállalva saját felelősségüket és elismerve tehetetlenségüket.
A gyermekvédelmi intézményekben általában kis létszámú a személyzet, és nincs megfelelően felkészítve. A dolgozók megterhelő munkát végeznek rossz körülmények között.
– Ha egy gyerek családból kerül intézetbe, a beutalás oka gyakran éppen az, hogy erőszakot szenvedett el. Ennek feldolgozásához azonban nem kap segítséget, és vagy újra áldozattá válik, vagy elkövetővé, hiszen úgy tanulta: az a világ rendje, hogy a nagyobb bántja a kisebbet. Ez így megy generációkon át. Különösen, ha a gondozók becsukják az ajtót, mert nem akarnak tudomást venni arról, hogy mi történik mögötte.
A szociológus szerint súlyos hiba, hogy a két elkövetőt előzetes letartóztatásba, fiatalkorúak börtönébe helyezték, ezek a gyerekek ugyanis enyhén fogyatékosak, s nagy valószínűséggel hasonló bántalmazásnak lesznek kitéve.
Az angolszász világ élen jár a hagyományos kollégiumi iskolákban, gyermekotthonokban történő visszaélések leleplezésében. Ezekben az intézetekben egynemű gyerekek élnek; nagyon gyakori a homoerotikus zaklatás és a megalázó beavatási szertartás. Amikor ez kiderült, súlyosan megrázta a közvéleményt. Megdöbbentő volt az a felismerés is, amely a szociológus szerint nálunk még várat magára: előfordul ugyanis, hogy éppen gyermekvédelmi intézményekben „bújik el” egy-egy pedofil hajlamú felnőtt. (Nagy-Britanniában tavalyelőtt hoztak egy rendeletet, amely szigorú feltételekhez köti az ilyen intézetben való munkavállalást. A felvételkor megvizsgálják, van-e bármi jele annak, hogy a jelentkező szexuálisan vonzódik a gyermekekhez.)
A nem szexuális erőszak is eluralkodott az intézetekben. A növendékek sok helyütt egymást „csicskáztatják”, a felnőttek pedig gyakran a gyermekeken vezetik le a bennük felgyülemlett sokféle feszültséget, frusztrációt, vagyis az intézetben élő kiskorúak lényegében védtelenek.
A gyermekvédelmi törvény hozta létre a gyámi tanácsadó tisztséget. A cím olyan szakembert takar, aki felelős a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok fizikai, lelki jólétéért. Az intézetekben viszont erős ellenállásba ütköznek a tanácsadók, mert csupán ellenőrt látnak bennük.
A gyermeki jogok ENSZ-okmányát 1989-ben fogadták el, és 1993 óta a magyar jogrend része. A magyar iskolák többségében azonban nem tanítják, sőt az ellen is tiltakoznak, hogy a folyosón vagy az osztálytermekben kifüggesszék a jogok listáját. Herczog Mária több olyan iskoláról tud, ahol nem engedték kitenni a gyermekek számára ingyenesen hívható segélyvonalak számát, mondván, nincs rá szükség.
A szociológus úgy látja, hogy a magyar családok többsége nehezen birkózik meg a konfliktusokkal. A gyermekek elleni erőszakos cselekmények nyolcvan százaléka családon belül történik, és ez elsősorban lelki és fizikai bántalmazás, de nem ritka a szexuális visszaélés sem. A magyar gyerekeknek körülbelül öt százaléka vált már szexuális molesztálás tárgyává, és körülbelül tizenöt százalékuknak van tudomása arról, hogy ilyesmi történt a környezetében. Herczog Mária szerint a szexuális bántalmazás körébe tartozik az is, ha egy szülő megengedi, hogy gyermeke szexjeleneteket nézzen a televízióban, vagy őt lássa nemi aktus közben. A gyerek számára az ilyesmi nagy lelki megpróbáltatás.
Talán még sohasem foglalkozott olyan élénken a média a gyermekek elleni erőszakkal, mint napjainkban, azonban a legtöbb újságcikk nem szolgálja a gyermekek érdekeit. Az áldozatokat és az elkövetőket csupán érdekességként mutatja be. A sajtó dolga az lenne, hogy arra bátorítsa az áldozatokat – akik sok esetben nem mernek vagy nem tudnak feljelentést tenni –, ne tűrjék az erőszakot, kérjenek segítséget – véli Herczog Mária. Ha az áldozatot megszégyeníti, lejáratja a média vagy az eljáró hatóság, akkor éppen a kívánatos hatás ellenkezőjét éri el.
A belga Marcel Frydman által végzett szocializációs vizsgálatok mutatják, hogy az ábrázolt erőszak nemcsak növeli a gyerek agresszivitását, hanem közömbössé is teszi mások szenvedésére. Egy idő után úgy tekinti az erőszakot, mint a konfliktusok normális megoldását. (Egy amerikai gyerek tizenkét éves korára átlagosan nyolcezer gyilkosságot lát a televízióban – ezt az adatot harminc évvel ezelőtt tették közzé. A helyzet azóta tovább romlott.) Sok minden, amit a gyerekek a képernyőn látnak, szexuálisan is brutalizál.
Vetró Ágnes gyermekorvos egy tanulmányában (Fordulópont, 1999) rámutat, hogy a gyerekek főként azokat a filmen látott agresszív cselekedeteket utánozzák, amelyek által a szereplő eléri célját. Az agresszió láttán emelkedik a gyermek izgalmi szintje, s közben mintát kap arra, hogy erőszak útján vezesse le a feszültséget.
Vetró Ágnes beszámol egy esetről: nyolcéves kisfiút vittek hozzá vizsgálatra, aki éjszakánként felriadt, kiabált („Ne bántsatok!”), és leszaladt a lépcsőn, másnap pedig semmire sem emlékezett. Kiderült, hogy az apa horrorfilmrajongó; nagy szeretettel veszi körül gyermekét, még nindzsafelszerelést is készített neki. A gyermeknek ötéves koráig Rambo-filmeket vetített, mondván, ez élvezetes, férfias szórakozás. A gyermekorvos szerint az egyes tévéműsorok keltette szorongást az öngyilkosságok egyik motivációjaként is számon tarthatjuk.
A szexuális ingerhatások szintén károsak. Vetró Ágnes szerint a gyermekeket a képernyő „világosítja fel” a felnőttek nemi életéről. A kicsik a pornográf képeket a szeretet helyett az agresszivitással kapcsolják össze. A szexjeleneteken felserdült fiatalok a nemiséget pusztán technikai kérdésként fogják fel, és szexuális fantáziaviláguk gyakran a szadomazochizmus irányába torzul.
A gyermekeket érő erőszakhullám terjedésének kezdetén egy bulvárlap ezt írta: a híradások nyomán várhatóan növekedni fog a hasonló esetek száma. Amikor ez beigazolódott, az újság cinikusan megállapította: „Beteljesült a jóslat.” Sokak számára ismeretes a Werther-effektus: Goethe Az ifjú Werther szenvedései című regénye sosem látott öngyilkossághullámot indított el Európában, fiatal emberek ezrei vetettek véget életüknek a főhős példája nyomán. Ez történt kicsiben hazánkban is, amikor a sajtót ellepték az első magyar szépségkirálynő öngyilkosságáról szóló tudósítások: sok (javarészt intézeti) kamaszlány követte Molnár Csilla tragikus példáját.
A bulvársajtó a fogyasztók legalantasabb ösztöneit célozza meg, mint amilyen például a kukkolási vágy. A washingtoni orvlövész egyik rémtettének áldozatáról egy honi bulvárlap így számolt be: „Vacsora után kapta a golyót a hasába.” A tornanádaskai esetet egy másik bulvárlap így adta hírül: „Timin gyakorolták a szexet”, majd egy következő cikkben „Elmebaj vagy prostitúció?” cím alatt találgatta, mi lesz az áldozat további sorsa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.