Drasztikusan emelkedhet az energiaár

Elhibázott volt az energiaszektor privatizációja, amelyben a legnagyobb mulasztást a Horn-kormány követte el, amikor rövid távú politikai érdekekért kiárusította az állami cégeket.

Mayer György
2002. 11. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mulasztások korrigálása helyett a jelenlegi kormány folytatja a szektor liberalizációját, ennek hatására a hazai energiaárak csaknem negyven százalékkal fognak növekedni – hangsúlyozta tegnap egy fórumon Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke. Többnyire befektetőérdekű energiapolitikát képviseltek a rendszerváltozás utáni kormányok, amelyben a privatizáció és a liberalizáció egyértelműen nem a fogyasztók érdekeiért történt meg.
A piacot megszerző multinacionális cégek ugyanazt a profitot akarják Magyarországon is elérni, mint az unióban – jelentette ki Járosi Márton. Az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke elmondta: bár az Antall-kormány az energetikai iparágban még a többségi állami tulajdon mellett foglalt állást, a szektor privatizációjának előkészítése már 1993-ban elkezdődött.
Rendkívül káros volt az Energiapolitikai 2000 Társulat szerint, hogy a Horn-kormány rövid távú kormányzati érdekeknek alávetve a villamosenergia- és szénhidrogénipar nagy részét értéken alul, külföldi befektetőknek adta el, így a multinacionális cégek ellenőrzése alá került az ágazat. A polgári kormány központilag megpróbálta korlátozni a közüzemi energiadíjak emelését, de a fogyasztók kiszolgáltatottságának csökkentését csak rövid távon sikerült megvalósítania, miközben az energiaszektor felülvizsgálatát, a megmaradt nemzeti tulajdon törvényi megvédését nem sikerült véghezvinniük. Ugyancsak elmaradt a Mol gázüzletágának visszavásárlása. Járosi Márton szerint a Medgyessy-kormány eddigi lépései azt jelzik, hogy a privatizációs és liberalizációs folyamat folytatódni fog. Az áremelést csak az önkormányzati választások kampányszempontjai késleltették. A piacnyitás az európai árak érvényesülését fogja eredményezni, ami azt jelenti, hogy legalább negyven százalékkal drágulnak a vezetékes energiahordozók.
A társulat szerint ez megengedhetetlen és elfogadhatatlan, mert a külföldi befektetők tulajdonában lévő cégek évről évre két számjegyű osztalékot produkáltak, tehát jelentősen megtalálták a számításukat. A hazai gazdasági viszonyok között nem indokoltak a magas energiaárak, mégis arra kell számítani, hogy a piacnyitást követően az árak elérik az Európai Unió átlagát, ez pedig jelenleg 40 százalékkal magasabb. Éppen ezért az eddigi mulasztásokat korrigálni kell, vagyis a privatizációt deklaráltan meg kell szüntetni. Létre kell hozni egy erős nemzetközi méretekben is jelentős nemzeti energetikai társaságot a Magyar Villamos Művek keretében. Meg kell őrizni a Molban lévő állami tulajdont, és a készülő gáztörvényben is érvényesíteni kell a közszolgáltatói szempontokat.
Sajnos az utóbbi hónapok kormányzati túlosztogatása következtében előálló költségvetési hiányt részben privatizációs bevételekből akarták pótolni, ami egyértelműen a privatizáció folytatásáról szól.
Kacsó András, a társaság alelnöke szerint az EU direktívái is rendelkeznek a fogyasztók érdekeinek védelméről, így mindenképpen szükséges és lehetséges is egy szociális tarifa bevezetése. A támogatás forrása a Paksi Atomerőmű árelőnye és a hazai kitermelésű gáz kedvező önköltsége lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.