Ígéret minden mennyiségben

Több Európa, de nem kevesebb Amerika – ez a szlogenje a miniszterelnök egyesült államokbeli útjának. Medgyessy Péter tegnap Kofi Annan ENSZ-főtitkárt Magyarország fokozott nemzetközi szerepvállalásáról, az amerikai üzletembereket pedig újabb befektetési lehetőségekről biztosította.

Hírösszefoglaló
2002. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy delegációja egy részének (köztük feleségének) első útja a szerda délutáni érkezést követően a Zsidó Világkongresszus vacsorájára vezetett, amelyet Israel Singer, az Egyesült Államokban rendkívül befolyásos szervezet elnöke rendezett tiszteletükre. Noha az esemény jobbára protokolláris jelentőségű volt, a Magyar Nemzet információi szerint Singer kérdésére válaszolva Medgyessy tájékoztatást adott a hazai zsidóság helyzetéről, az antiszemitizmusról és a szocialista értékítélet szerint antiszemita jobboldali ellenzék tevékenységéről, valamint a zsidó kárpótlás állásáról.
New York-i programja folytatásaként tegnap a miniszterelnök megbeszélést folytatott Michael R. Bloomberggel, a város jelenlegi polgármesterével, aki a szeptember 11-i terrortámadás révén világhírnévre szert tett Rudolph Giulianit követően került New York élére.
A tárgyaláson szó esett a város életét maghatározó támadásokról, s a terrorizmus elleni harcban játszandó magyar szerepről, a New York és Budapest közti kapcsolatok fejleszthetőségéről – nyilatkozta lapunknak Gál J. Zoltán kormányszóvivő, aki nem mulasztotta el megemlíteni, hogy szóba került a 2012-es olimpia kérdése is, amelyre Amerika legnagyobb városa is pályázik, ám Bloomberg elismerte, hogy „a felkészültségért még nekik is sok mindent kell tenni”.
Medgyessy következő útja az ENSZ-palotába vezetett, ahol Kofi Annan főtitkárt biztosította arról, hogy Magyarország támogatja az Irakkal kapcsolatos BT-határozat létrejöttét. – Bízunk a békés megoldásban, ám egyben támogatjuk, hogy a veszélyes, tömegpusztító fegyverek és rakéták ártalmatlanná tétele érdekében az Egyesült Államok és szövetségesei, köztük Magyarország is erejéhez mérten végső esetben fegyveresen is beavatkozhasson – ismertette a kormányszóvivő az Annan főtitkárnak előadott magyar álláspontot. Medgyessy biztosította tárgyalópartnerét, hogy Magyarország a jövőben kész fokozott szerepvállalásra a világszervezeten belül, s egyben támogatásáról biztosította az ENSZ emberi jogi, kábítószerek és a szervezett bűnözés elleni erőfeszítéseit. Medgyessy egyetértett azokkal az új elképzelésekkel is, miszerint az államok mellett a különböző nem kormányzati szervezeteket, illetve multinacionális cégeket is be kell vonni a világszervezet tevékenységébe.
Mielőtt továbbutazott volna Washingtonba, Medgyessy és a kíséretében lévő üzletemberek, továbbá Csillag István gazdasági miniszter amerikai üzletemberekkel találkozott, akiknek ismertették a „Smart Hungary” (Okos Magyarország) befektetésösztönző programot. Gál J. Zoltán szerint konkrét tervekről volt szó, melyek révén az elkövetkező években munkahelyek ezrei létesülhetnek idehaza. Kérdésünkre válaszolva, hogy várható-e aggodalom az amerikai befektetők részéről Magyarország európai uniós csatlakozását követő esélyeikről, a kormányszóvivő úgy vélte, hogy a versenyfejezetben foglaltak minden bizonnyal jelentős változást hoznak a befektetési lehetőségekben, és így a fejleményeket a befektetők fokozott figyelemmel kísérik.

Kompenzációs kényszer? A Fidesz-Magyar Polgári Párt elnöksége már nem lepődik meg azon, hogy a Magyar Szocialista Párt Medgyessy Péter amerikai látogatását is arra használja fel, hogy újabb támadást intézzen az Orbán-kormány ellen – áll a Fidesz tegnapi közleményében. – Visszautasítjuk, hogy hazug módon antiszemitizmussal és nacionalizmussal vádolják a világ előtt a polgári kormányt. Nem akarják észrevenni, hogy ezzel sok millió magyar ember becsületébe gázolnak, és ártanak a nemzet érdekének. A Fidesz továbbra is támogatja NATO-tagságunkból ránk háruló feladataink teljesítését. Az amerikai kormány számos alkalommal, így a 2002. júniusi, washingtoni Bush–Orbán-találkozón is kifejezésre juttatta Magyarország iránti nagyrabecsülését és a polgári kormány iránti elismerését. Bár közismert Medgyessy Péter kommunista titkosszolgálati múltjából fakadó kompenzációs kényszere, bízunk abban, hogy a hosszas huzavona után megvalósult Bush–Medgyessy-találkozó nem vezet megalapozatlan felajánlásokhoz – fogalmaz a közlemény. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.