Itália tükörbe néz

Olaszországban szinte egyöntetű megrökönyödéssel, felháborodással fogadták, hogy a perugiai fellebbviteli bíróság huszonnégy évi börtönbüntetésre ítélte Giulio Andreotti volt miniszterelnököt. Carlo Azeglio Ciampi köztársasági elnök – aki természetesen nem bírálhatta a független igazságszolgáltatást – „mélységes zavartságának” adott hangot. Silvio Berlusconi miniszterelnök – aki személyesen is érintett néhány korrupciós perben – arról beszélt, hogy a döntést hozó bírói testület tagjai meg akarják változtatni a demokratikus fejlődés irányát.

Szentesi Zöldi László
2002. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyolcvannégy éves Andreottit a hosszú ideje húzódó Pecorelli-ügyben találták bűnösnek: a főügyész szerint az egykori miniszterelnök adott utasítást az Osservatore Politico című lap főszerkesztőjének 1979-es meggyilkolására. Jóllehet három évvel ezelőtt – társaival együtt – felmentették a vádak alól, az olasz politika „nagy öregje” a jelek szerint aligha kerülheti el a felelősségre vonást.
A vád szerint Mico Pecorellinek annak idején azért kellett meghalnia, mert lapjában közölni akarta Aldo Moro kereszténydemokrata politikus titkos iratait. Moro a Vörös Brigádok terrorszervezet fogságában írott leveleiben számos kényes belpolitikai ügyre is kitért – állítólag elítélően nyilatkozott Andreotti szerepéről, alvilági kapcsolatrendszeréről. Az ügy csak a 90-es évek közepén vált ismertté: egy letartóztatott maffiafőnök, az időközben elhunyt Tommaso Buscetta vallomásában részletesen felfedte Andreotti szerepét a Pecorelli-ügyben. Giulio Andreotti 1972 és 1992 között hét alkalommal töltötte be a miniszterelnöki tisztséget, a második világháború óta valamennyi kereszténydemokrata kormányban szerephez jutott. Szicília „örökös szenátora” az olasz belpolitikai élet vitatott alakja: maffiakapcsolatai évtizedek óta köztudomásúak, mint ahogyan az is, hogy baráti csókot váltott Salvatore „Toto” Riinával, a szicíliai „keresztapával”. A mostani eljárás azonban bizonyos aggályokat vet fel. Míg Andreottit példás szigorúsággal megbüntették, a mindeddig gyakorlati végrehajtóként megnevezett bűntársakat felmentették. Adott tehát egy gyilkosság, amelynek csak a megbízója ismert, a nyomozás alapján felderített háttérben egyelőre nincs meg az elkövető. A másik kifogás politikai természetű. Az ügy kapcsán Berlusconi egykori szóvivője, Giuliano Ferrara még 1995-ben így nyilatkozott : „Ha Andreotti a maffia egyik vezetője volt, akkor az előző negyven évben a maffia kormányozta Olaszországot.” Mindenesetre nehezen hihető, hogy a rendkívül képlékeny, évente változó olasz belpolitikában évtizedeken át a szervezett bűnözés jelentette volna a „biztos” pontot. Vélhetőleg inkább arról van szó, hogy Andreotti politikája az utóbbi fél évszázad egyfajta védjegye Olaszországban: minden politikai erőnek fontos aktuálpolitikai kérdés, hogyan alakul az egykori kormányfő személyes sorsa és történelmi megítélése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.