Pénteken kerül a kormány elé a gáztörvény most elkészült tervezete, amely alapvetően megfelel az Európai Unió direktíváinak, és továbbra is kettős piac működését irányozza elő – értesült lapunk. A tervezet szerint megmarad a kis- és közepes ipari fogyasztókat és a lakosságot érintő közüzemi szektor, amely hatósági áron kapja majd az energiát. Fő kérdés azonban az árszabályozás, amely jelenlegi formájában továbbra sem EU-konform. Épp ezért legkésőbb az uniós csatlakozásunkig fel kell számolni a nagyfogyasztókat hátrányosan érintő kettős árszabályozást, amely egyértelműen versenyhátrányba hozza a hazai cégeket nemzetközi partnereikkel szemben. A gáztörvény tervezete az árképzésben két verzióval számol (az alapkérdés, hogy a hazai kitermelésű földgázt miként számolják be az átlagárba). Szintén lényeges szempont, hogy mekkora fogyasztás esetén használhassanak ipari vagy lakossági árú földgázt a kisebb vállalatok, mert ez alapvetően behatárolja az ártámogatásba beleférő kört.
Varró lászló, a Magyar Energia Hivatal (MEH) főosztályvezetője rámutatott: a jelenlegi hazai földgázár 20 dollár/barrel árnak felel meg, ám jelenleg 25-27 dolláros a nemzetközi olajár. Tehát változatlan feltételek esetén is 25-30 százalékos drágulással lehet a hazai piacon kalkulálni a kisebb ipari energiafelhasználók esetén. A lakossági gázárnál sok múlik a törvény tervezetében szereplő kompenzációs támogatástól, mert a direkt importalapú gázárszabályozás bevezetése a rendkívül nagy áremelés miatt nem valószínű. A végleges lakossági árat a gazdasági és közlekedési miniszter fogja megszabni: várhatóan 10-15 százalék körüli drágulás képzelhető el reálisan. A villamos energiánál a MEH elismerte a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. beadott árfelülvizsgálati kérelmét, melynek eredményeként 47,5 milliárd forintnyi árréshiányt állapított meg a tavalyi visszafogott hatósági áremelés miatt. A jövő évi árszabályozásnál csak ez a tétel önmagában 10 százalékos drágulást jelent. Ehhez jön az áramszolgáltatók árrésének indexálása és az erőművek kapacitás-
és energiadíjának emelkedése. Mindez összességében 13-14 százalék körüli áramáremelést jelent. A jövő januári villamos energiai piacnyitást követően a várhatóan kialakuló termelői árverseny a nagyfogyasztók részére hozhat árcsökkenést, de a kisfogyasztók erre nem számíthatnak.
Németeknek kínált portéka. Hatvani György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára a múlt héten, a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési (ITDH) Kht. Berlinben rendezett gazdasági fórumán jelezte: a kormány várhatóan nem fogja megtartani a Molban lévő 25 százalékos részesedését. Felhívta a német befektetők figyelmét arra is: még jó lehetőségek vannak a vásárlásra a magyar energiapiacon, hiszen állami tulajdonban van az MVM Rt., az alaphálózat és a Paksi Atomerőmű. A befektetni szándékozóknak emellett a földgázszektorban a következő években kedvező lehetőségek nyílhatnak a tranzit és a tárolás területén is. A megújuló energiaforrások elterjedését segítik a törvényben garantált kötelező átvételi árak, valamint a különféle központi támogatások, így ezen a területen is kedvező lehetőségek adódnak a külföldi cégeknek.
Stratégiai játékot játszik Magyar Péter és a baloldal
