Adatszivárgás miatt kellett a brit kormánynak több ezer afgán menekültet befogadnia

Egy súlyos hiba következményeit próbálja most helyrehozni a brit kormány. A védelmi minisztérium munkatársának tévedése miatt közel húszezer ember személyes adatai kerültek illetéktelen kezekbe – ez vezetett a brit titkos kimenekítési művelet beindításához.

2025. 07. 16. 4:45
Brit adatbotrány után titkos mentőprogram indult
Brit adatbotrány után titkos mentőprogram indult Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy brit adatkezelési botrány miatt indult el az a titkos program, amelynek keretében ezreket hoztak ki Afganisztánból. A védelmi minisztérium egy alkalmazottja 2022 elején egy érzékeny adatcsomagot küldött ki a biztonsági rendszeren kívül, amely végül a Facebookon kötött ki. A kiszivárgott adatok olyan afgán személyekhez tartoztak, akik a tálibok elleni brit missziókat segítették – ezzel közvetlen életveszélybe kerültek a tálib hatalomátvétel után.

A brit kormány csak egy év után ismerte el az adatszivárgást, amely miatt ezrek kerültek célkeresztbe a táliboknál.
A brit kormány csak egy év után ismerte el az adatszivárgást, amely miatt ezrek kerültek célkeresztbe a táliboknál.
Fotó: AFP

Brit mentőakció a háttérben

A brit kormány éveken át igyekezett eltitkolni a súlyos hibát, és csak 2023 augusztusában ismerték el hivatalosan az adatszivárgást. Egy bírósági végzés alapján egészen mostanáig még a botrány létezéséről sem lehetett beszámolni. 

A titkos programban, amelyet „Afghanistan Response Route” néven ismertek, több mint 4500 embert hoztak ki eddig az országból – köztük közel ezer közvetlen kérelmezőt és 3600 családtagot.

A brit védelmi miniszter, John Healey a héten a parlamentben kért bocsánatot, elmondása szerint a történtek súlyosan megviselték őt. Egy érintett segítő a PA hírügynökség szerint úgy fogalmazott, a kiszivárgott adatok egy halállistát jelentettek a tálibok számára, amit a brit kormány „szolgáltatott” nekik.

A mentőprogram eddigi költségei 460 millió euróra rúgnak, de a kártérítési követelések miatt az összeg átlépheti az egymilliárdot is. 

Egy nemrég készült szakértői jelentés szerint a kiszivárgott adatbázis mára valószínűleg elvesztette jelentőségét a tálibok szemében – ez is hozzájárult a program részleteinek nyilvánosságra hozatalához.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.