Jönnek a gyorsjelentések

Hosszú várakozás után csökkentett kamatot az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed). Az USA-ban az irányadó kamatláb 1,25 százalékra csökkent, ami négy évtizedes rekord. A befektetők ezúttal a gazdaság nehéz helyzetére következtettek a monetáris beavatkozásból, s a legfontosabb amerikai indexek a részvényárak stagnálására, csökkenésére utalnak. A BUX a múlt héten másfél százalékkal javult. E héten a napvilágra kerülő háromnegyed éves mérlegadatok mozgathatják a hazai részvényárakat.

Zelei Béla
2002. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eltérően reagáltak a múlt héten a tengerentúli és az európai befektetők a legfrissebb monetáris beavatkozásokra: a Fed újabb félszázalékos kamatvágást hajtott végre, míg az eurózóna közös bankja, az EKB, valamint a brit jegybank a kamatszint fenntartása mellett döntött. Egy kevésbé ellentmondásos gazdasági környezetben a befektetők felé pozitív üzenete lehetett volna a Fed kamatcsökkentésének, hiszen a hitelek olcsóbbá tétele a vállalkozásoknak kedvező intézkedés. Ezúttal azonban csak a kamatcsökkentés napján erősödtek valamelyest a tőzsdeindexek, azt követően újabb lemorzsolódás következett. Mindez arra utal, hogy a piac szereplői még mindig nem látják az alagút végét.
Gyenge a dollár
A New York-i értéktőzsde indexe, a hagyományos iparági részvényekből számított Dow Jones ipari index több mint fél százalékkal fogyott a múlt héten, míg a fejlett technológiai papírokat tömörítő Nasdaq Composite alig 0,1 százalékkal esett vissza. Tokióban szintén csökkentek ebben az időszakban a részvényárak. A japán exportnak gondot jelent a jen felülértékeltsége a dollárhoz képest. A múlt héten a dollár újabb gyengülése tovább fokozta ezeket az aggodalmakat. A Nikkei-index az utóbbi öt tőzsdenapon hajszál híján egy százalékkal esett vissza.
A dollár az euróval szemben is veszített értékéből. A közös európai pénz ismét paritás fölé erősödött: pénteken a londoni pénzpiacon egy euróért több mint 1,01 dollárt adtak. Az európai tőzsdeindexek ezúttal különbözőképpen mozogtak. Amíg a londoni FTSE 100 majdnem egyharmad százalékkal visszacsúszott, addig a frankfurti DAX másfél százalékkal, a párizsi CAC pedig több mint három százalékkal erősödött. Az öreg kontinens befektetői láthatóan jól fogadták az Európa– USA kamatverseny újabb fordulóját. Ezúttal sem az EKB, sem a Bank of England nem követte a Fed kamatcsökkentését. Ugyanakkor az Európai Központi Bank vezetői továbbra is érzik a meglévő nyomást, amely monetáris enyhítést vár. Wim Duisenberg, az EKB elnöke hangot is adott ebbéli dilemmáinak. A monetáris politika irányítóitól megszokott, hogy nem tesznek egyértelmű ígéreteket a kamatok változásáról, de az elemzők egyértelmű ígéretként értelmezték Duisenberg szavait, miszerint „az EKB igen behatóan fogja tanulmányozni a gazdasági növekedést fenyegető kockázatokat”. Az elemzők szerint az eurózónában lévő, viszonylag alacsony infláció – októberben 2,2 százalék – teret ad a központi banknak további kamatcsökkentéshez, s a legutóbbi kamatdöntést követő, legfrissebb vélemények szerint erre még az idén sor kerülhet. A kamatcsökkentés ellen hat viszont a valutaunió országaiban megnövekedett államháztartási deficit, amely több tagországban átlépte a megengedett (a GDP három százalékában limitált) mértéket.
A Fed lényegében elejét vette a további kamatcsökkentési várakozásoknak – derült ki a Reuters felméréséből. Eszerint a Fed nyílt piaci bizottságának következő, december 10-i ülésén az amerikai állampapírok 19 elsődleges forgalmazója közül senki nem számít további kamatcsökkentésre, s a január 29-i üléstől is csak ketten várnak újabb, 25 bázispontnyi kamatnyesést. A 19 befektetési bank elemzőinek többsége viszont előrejelzésében még a jövő év júniusára is a jelenlegi kamatszinttel számol. A fél év múlva várható kamatkörnyezet-előrejelzésben az irányok már eltérők: ketten várják, hogy addigra egy százalékra csökken az USA-ban az irányadó kamatláb, egy befektetési bank 0,75 százalékos kamatlábra számít, ám a Deutsche Bank Securities másfél százalékos kamatláb-előrejelzést adott a Reuters felmérésében.
A BUX felülteljesített
Erőteljesen drágultak a Mol részvényei a múlt héten a Budapesti Értéktőzsdén. Az olajpapír árfolyama stabilizálódott az ötezer forint feletti szinten. A pénteki zárószakaszban már 5345 forintot adtak érte, majdnem hat százalékkal többet, mint az előző hét végén. A társaság nyár óta sajátrészvény-vásárlási programot hajt végre, s ennek szerepe van a kurzus alakulásában. Annak ellenére van ez így, hogy a tranzakciók deklarált célja nem az árfolyam karbantartása, hanem a sajátrészvény-állomány gyarapítása a várható akvizíciókhoz. Mindemellett a jövő hét közepén megjelenő gyorsjelentést megelőző spekulációnak is szerepe lehet a napokban tapasztalt élénk keresletben.
Mindenesetre a BUX nem tudott a Moléhoz fogható nyereséget elérni: az index 1,46 százalékkal növekedett az utóbbi öt kereskedési napon. A többi vezető részvény közül a Matáv (+0,66 százalék) és az OTP (+0,14 százalék) az index dinamikájától elmaradva drágult, a Richter pedig majdnem egy százalékkal visszaesett. A közepes likviditású papírok közül a Synergon 5,3 százalékkal, az Inter-Európa 4,2 százalékkal javult. A középbank részvényének teljesítménye különösen azért figyelemre méltó, mert már október második felében is lezajlott egy lendületes áremelkedés a papír piacán.
Távozott a Pick
A múlt hét vesztese címre a Pick a legnagyobb esélyes, hiszen a szerdáig parketten lévő papír 11,4 százalékkal lett olcsóbb. Ugyanakkor a pesti tőzsde és a magyar papírok iránt érdeklődő valamennyi befektető is vesztesnek érezheti magát, hiszen a Pick részvényeinek tőzsdéről való kivezetésével tovább csökkent a BÉT-en forgó papírok száma. A szalámigyári papírok hat százalékát továbbra is tartó kisrészvényeseknek a következő forduló a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének döntése után következik, hiszen a felügyeletnek határoznia kell a többségi tulajdonos azon kéréséről, hogy zárttá alakíthassa a társaságot. Ha ez bekövetkezne, akkor a Pick részvényei feltehetőleg további értékvesztést szenvednének. Az előttünk álló hét tőzsdei eseményeit elsősorban a gyorsjelentési szezon legfrissebb fejleményei fogják vezérelni.
A Richter már teljesítette ez irányú kötelezettségét, de a másik három vezető társaság november 14-én, csütörtökön teszi majd közzé a háromnegyed éves mérlegadatait. A Portfolió on-line magazin megkérdezte az elemzőket a várható profitok alakulásáról. Ebből az derült ki: a piac szereplői az OTP és a Matáv esetében nem számítanak meglepetésre, míg a Molra vonatkozó profitprognózisok eltéréseiből véleménykülönbségek olvashatók ki. Hasonlóképp nagy különbségek alakultak ki az Egis, a Pannonplast és a Rába nyereségének prognózisaiban. Ezek azok a papírok, ahol a gyorsjelentés megjelenéséig a spekuláció, utána pedig a várakozástól eltérő eredmény korrekciója élénk árfolyammozgást idézhet majd elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.