Kalandorok a Kócsagvárban

Csekély előkészület, s csupán néhány egyszerű segédeszköz szükségeltetik a Fertő–Hanság Nemzeti Park kalandorainak a terepi oktatóhelyek látogatásához. Félénk vízimadarak, rejtőzködő virágok, százéves égeres őrzi a táj arculatát, amelyet az ember mértéktartása nélkül gyorsan fölfalna a civilizáció. A szúnyogriasztóval, esőkabáttal és lexikonnal fölfegyverkezett természetrajongók szívesen cserélik egy hétre erdei iskolára kőiskolájukat.

Zsohár Melinda
2002. 11. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem érintetlen természeti környezetben figyelhetik meg a természet szerelmesei a Fertő–Hanság Nemzeti Park huszonnégy hektárján az őshonos flórát és faunát. Az intézmény központi épületében, a Kócsagvárban 1993-tól fogva látogató- és oktatóközpont működik. Győrtől hetven kilométernyire fekszik Sarród, s a település határában építették föl a Makovecz-modorú, organikus építészeti stílusú megfigyelőközpontot, amelyet Koller József tervezett, a tájba illően. Itt, a Kócsagvárban fogadja az oktatási és idegenforgalmi osztály három tagja a csoportokat, amelyek lelkes természet- és környezetvédői izgalommal fedezik föl, milyen titkokat tartogatnak a lápos, mocsaras, tőzeges, szikes területek, mit rejtenek az égererdők, hol fészkelnek a gémek és az apró, parti madarak.
Fersch Attila erdő- és tájvédelmi szakmérnök, oktatási osztályvezető, Goda István agrár- és tájvédelmi szakmérnök, természetvédelmi szakfelügyelő és Szabó Renáta Katalin turisztikai felügyelő maguk is szerelmesei a tájnak, a vidéknek – ezt a munkát csakis hivatástudattal lehet végezni. Goda István Sarródon született, elmondása szerint az élete erről a vidékről és annak élővilágáról szól. A kis csapat igen gazdag programokkal várja a leginkább a nyári időszakban megszaporodó csoportokat, az óvodásoktól a nyugdíjasokig valamennyi korosztályt felkészülten fogadják. Az egyhetes erdei iskolán valódi kalandozásokat tehetnek a vidéken, igaz, vannak a látogatóktól elzárt területek, mondja Gonda István.
Három zónára osztották a szakemberek a nemzeti parkot, közülük a fokozottan védett területekre csak a kutatók nyernek bebocsátást. Ezen a natúr vagy természeti zónának nevezett részen költenek a gémek, a vadrécék, a vöcskök, és még sok-sok nádi énekesmadár. A megőrző zónában az orchideafélék virágzanak, itt költenek és táplálkoznak a parti madarak, errefelé köröz méltóságteljesen a rétisas. E területen természetközeli gazdálkodást folytatnak hozzáértő módon, az ősi ésszerűséggel termesztik és aratják a nádat, legeltetik a szürkemarhákat, a rackajuhokat. Ide be-betekinthetnek a kirándulók, leendő kutatók, biológusok, amatőr halászok, madarászok, s természetesen alapos megfigyeléseket végezhetnek a felsőfokú tanintézetek gyakorlati idejét töltő diákjai. A harmadik, az úgynevezett ütköző- vagy pufferzónába vezetik be a legtöbb csoportot. Ez a zóna kiépített útvonalakkal, kilátótornyokkal, megfigyelőállásokkal ellátott.
A világörökség részét alkotó Fertő-tájon a nádasok, a csatorna- és árokpartok, a mexikópusztai szikesek (az egykori Esterházy-birtokon keresztelték el így ezt a fertályt, az ötvenes évektől Fertőújlakká „magyarosodott” a lakott része), a Fertő természetes elöntései, a Szárhalmi-erdő, a Kis-tómalomi láprét, valamint a Fertő menti puszták, gyepek, kaszálórétek a külföldiek érdeklődését is fölkeltette, Spanyolországból például rendszeresen érkeznek főiskolások, de Ausztria és Németország természetvédői is érdeklődnek a nomád világ iránt. A Hanságban a hansági tavak és környékük (Király-tó, Fehér-tó), az égerlápok, a kemény és puha fás ligeterdők, s a nemesnyárasok tanulmányozása jelent természetközeli élményt. A nemzeti park dél-hansági területén két foltban található meg nagy kiterjedésű, támasztógyökeres égeres, amit háromszáz esztendeje telepítettek, s azóta folyamatosan növekednek az új egyedek.
A kiindulási helyszín a Kócsagvár, ahol előadóterem és speciális eszközök alapozzák meg elméletben a konkrét tapasztalást. Előre bejelentkezéssel igényelhető szakvezetés, foglalható le a szállás az igazgatóság címén, s hamarosan honlapjuk is megtekinthető a www.ferto-hansag.hu címen. Az állami fenntartású intézmény húsz oktatási intézménnyel kötött szerződést. Nekik fizetniük sem kell, sőt, a szakemberek kérésére elutaznak az iskolákba is, hogy hangulatos, képekkel színezett előadásaikkal új, természetféltő szemléletet alakíthassanak ki a következő nemzedékben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.