Éppen tíz éve indult el hazánk legnagyobb otthonteremtési programja, amely a magyar családok százezreinek biztosított kedvezőbb lakhatási feltételeket. Erről szól a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) Kapocs folyóiratának legújabb, dupla lapszáma, amely világos üzenetet közvetít: ahol a család, ott az otthon.
A címválasztás beszédes, az otthon a társadalmi jólét és a gyermekvállalás fontos sarokköve.
A kötet a tízéves családi otthonteremtési kedvezmény (csok) évfordulójára készülve ad képet a hazai lakhatás helyzetéről naprakész adatokra építve (KSH, NAV, MNB, KINCS-kutatások), és széles spektrumon megközelítve a lakhatás és a család viszonyát.
A 2010 utáni devizahitel-válság és az azt követő ármozgások rávilágítottak arra, hogy a lakhatási támogatásoknak hosszú távon, fenntarthatóan kell működniük ahhoz, hogy valódi biztonságot nyújtsanak a családok számára. A 2014 utáni piaci ármozgások rendkívüli hatást gyakoroltak a lakáspiacra, és számos gazdasági kérdésre kapunk választ az MNB szerzőinek ezt vizsgáló, átfogó tanulmányából. A jogi szabályozás és az akkori intézkedések – végtörlesztés, árfolyamgát – eredményeképp 2015-re megszűnt a korábban óriásira duzzadt devizahitel-állomány.
A 2015-ben bevezetett csokról mindenki hallott, ahogy a családvédelmi akcióterv keretében 2019-ben hatályba lépett babaváró támogatásról is. Ezek az intézkedések külön-külön is, együttesen pedig egymást erősítve javították a gyermekes családok jólétét, és hozzájárultak egyes térségek népességének növekedéséhez is. 2018 és 2022 között Magyarország 3155 településének 42 százalékában (1339 településen) nőtt a népesség száma, miközben 47 százalékában (1495 településen) nőtt a csok-szerződéseket kötők száma, ami jelzi, hogy több településen a negatív népesedési folyamatokat éppen a csokkal sikerült megakadályozni, illetve lassítani.