idezojelek

Robert C. Castel: A BRICS az anti-Nyugat

A szervezet az Amerika-ellenes ideológia népszerűsége ellenére lassan cselekvőképtelen.

Robert C. Castel avatarja
Robert C. Castel
Cikk kép: undefined
BRICSAmerikaPólus 2025. 07. 12. 6:35
Fotó: CHARLES SHOLL

Régi meggyőződésem, hogy cikket, elemzést, disszertációt csak széllel szemben érdemes írni. A narratíva-sámfázásból sok haszon nem származik. Igaz ez még akkor is, ha a széllel szemben haladva rengeteg másképp gondolkodóba ütközünk. Főleg olyanokba, akik kényelmesen hátradőlve hagyják sodortatni magukat az ügyeletes hátszéllel. Anno a svéd és a finn NATO-csatlakozás kapcsán nagy élvezettel fúrtam lyukakat az igazhívők által pajzsként maguk elé tartott „legutolsó menedékbe”. Akkor és ott, azokkal a NATO-szkeptikus megnyilvánulásokkal igen kevés barátot szereztem magamnak.

Valószínűleg a jelenlegivel sem fogok, tekintve, hogy Magyarországon a NATO-hívőkkel szemben gyülekezik egy BRICS-hívő tábor is, akik általában ugyanazzal a jóindulatú türelemmel fogadják az elemzői cinizmusomat, mint az atlantista kollégáik. Ehhez az elemzéshez az apropót a néhány nappal ezelőtti, Rio de Janeiróban megtartott BRICS-csúcs szolgáltatta, ami laposságában és érdektelenségé­ben a június végi NATO-csúccsal versengett.

Szóval mi is a probléma a BRICS körül?

Elsősorban az, hogy ez a szervezet talán a legtúlértékeltebb az összes geopolitikai fecsegőklub közül. A szervezet alapját képező, a globális Dél által felhánytorgatott igazságtalanságokat és egyenlőtlenségeket igen nehéz lenne vitatni. 

Az emberiség többségének otthont adó BRICS-államok követelése a nemzetközi pálya vízszintesebbé tételére érthető és legitim. Ugyanakkor ne essünk abba a hibába, hogy egyenlőségjelet teszünk a normatív kategóriák és a hideg geopolitikai tények között. Bármennyire szeretnének is egyesek a BRICS mint a nem-Nyugat NATO-ja előtt leborulni, a szervezet sohasem tört ilyen babérokra, és ezért ab ovo nincs értelme ezt a szintű teljesítményt számonkérni rajta.

Ha voltak is olyanok, mint például Tucker Carlson, John Mearsheimer és Steve Bannon, akik egy USA kontra BRICS világháborúval rio­gattak minket, ha Izrael és/vagy az USA megtámadja Iránt, a tények erősen rácáfoltak a polgárriogató elméleteikre. Június 13-án az izraeli bombák hullani kezdtek a perzsa államra, és a BRICS-beli szövetségesek egy vadászpatront sem küldtek az ajatollahuk megsegítésére. Aki az átlagnál kicsivel jobban ismeri az orosz–iráni, kínai–iráni stb. kapcsolatok hátterét, azt nem igazán lepte meg ez a dolog. Akik viszont a nem-Nyugat NATO-ját látták a BRICS-ben, azok komolyan csalódtak, és a kognitív disszonanciát obskúrus Telegram- és YouTube-csatornákból merített gyógyírokkal próbálták orvosolni, ahelyett, hogy kinyitották volna a szemüket, hogy olyannak lássák a világot, amilyen.

Márpedig a BRICS strukturális gyengeségei­ben, belső törésvonalaiban semmi új nincs. A legfontosabb ilyen törésvonal egy nagystratégiai, mondhatni filozófiai kérdés mentén húzódik.

Mi a szervezet végső célja? A jelenlegi, USA által dominált világrend korrekciója, vagy pedig a meglévő világrend lerombolása és felcseré­lése egy újjal. Ebben a kérdésben India és az arab államok az előbbi mellett voksolnak, míg Kína, de legfőképp Oroszország az utóbbi forgatókönyvet részesítik előnyben.

Ennek a geopolitikai vitának a monetáris vetülete az a második törésvonal, ami a dollár világuralmával kapcsolatos. A pragmatikus tábor aggódik a dedollarizálás destabilizációs következményei miatt, míg a keményebb álláspontot képviselők minden erejükkel küzdenek az amerikai valuta dominanciája ellen.

Ezeken a szövetségi szintű feszültségeken kívül a BRICS felületét számos egyéb bilaterális törésvonal tarkítja. Némi cinizmussal ki lehet mondani, hogy a szövetségnek igen kevés olyan tagállama van, amelyik ne inogna a háború peremén egy másik tagállammal. Az első és legfontosabb ezek közül a törésvonalak közül a kínai–indiai feszültség. A pakisztáni–indiai háború és a világ legnépesebb demokráciájának a csatlakozása az USA vezette quadhoz tovább mélyítette a már meglévő árkot. Ha Oroszország és Kína akarata érvényesülni fog, és Pakisztán csatlakozik a BRICS-hez, akkor már két párhuzamos, de összefüggő konfliktuspárral kell számolnunk Dél-Ázsiában.

Nyugat felé haladva, az ott meglévő két konfliktuspár egy sok évtizedes geopolitikai valóság: a kriptoháború Irán és Szaúd-Arábia, illetve Irán és az Egyesült Arab Emírségek között. Ha Nyugat-Ázsiából átkelünk Afrikába, akkor azt látjuk, hogy a két BRICS-tag, Egyiptom és Etiópia között bármikor kitörhet a háború a Nagy Etióp Reneszánsz Gát miatt. Mivel ezek a konfliktusok nem pusztán nagy-, illetve középhatalmi rivalizálások, hanem súlyos területi, erőforrásbeli és vallási-civilizációs alap­jaik is vannak, nem nagyon kell tartanunk attól, hogy a közeljövőben megoldódnak.

Pusztán biztonsági szemszögből nézve a dolgot ezek az egymással szemben álló tagállamok sokkal közelibb és veszedelmesebb ellenfelet látnak a BRICS-szövetségesükben, mint az USA-ban.

Korunk nagy válságai is jelentős mértékben megosztják a mezőnyt. Izrael éppen ügyeletes elítélésében még úgy-ahogy megegyeznek, de például az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban jelentős különbségek mutatkoznak a tagállamok álláspontjai között. Miközben a legtöbb tagállam a biztonságos középmezőnyben keresett menedéket, Brazília több alkalommal is Oroszország ellen szavazott az ENSZ-ben.

Az indiai–pakisztáni háború petárdája is egy hasonló megosztottság állapotában villantotta meg egy pillanatra a BRICS tagállamait. Kínát mint Pakisztán legfontosabb szövetségesét, a mindkét hadviselő féllel jó kapcsolatokat ápoló Oroszországot a diplomáciai dilemma bénultságában. A BRICS-aspiráns Törökországot pedig egy súlyosbodó konfliktusban Indiá­val, az előbbi Pakisztán-párti politikája miatt.

Hasonlóképpen megosztott volt a szövetség államainak a Trump-féle vám-Blitzre adott válasza. A védővámok kollektív elítélése csupán az a paraván volt, ami mögött a tagállamok különalkuk megkötését keresték, ahelyett hogy a blokk deklarált küldetésének megfelelően egységesen lépjenek fel az amerikai vámcunami ellen. Jobban belegondolva még ez a látszólagos furcsaság is csupán első látásra furcsaság. Ameddig a szövetség tagjai hasonló protekcionista malomkerekeket akasztanak egymás nyakába, addig nem lehet elvárni tőlük, hogy összefogva, együttes erővel emeljék fel az amerikai malomkövet.

A BRICS konszenzuson alapuló döntéshozatali folyamatának az a kellemetlen következménye, hogy a szimbolikus és/vagy kevésbé lényeges kérdésekben sikerül egységet mímelniük. Azonban abban a pillanatban, amikor súlyponti kérdésekre kerül sor, a törésvonalak a felszínre kerülnek. Némi cinizmussal kimondhatjuk, hogy ez talán az egyetlen olyan terület, ahol a BRICS-nek sikerül a NATO-hoz hasonulnia.

Mindezt összefoglalva elmondhatjuk, hogy a BRICS tagállamai között igen nagy az egyetértés a szervezet negatív céljaival kapcsolatban. Nemet az amerikai szabályokon alapuló világrendre, nemet az USA kulturális imperia­lizmusára, nemet a katonai erő alkalmazására (kivéve, ha ezt ők maguk teszik). Azonban abban a pillanatban, amikor közös és pozitív geopolitikai célokat kell meghatározni, a szervezet cselekvőképtelenné válik.

Hogy mit ígér a jövő? Semmi jót.

A felvételüket kérő államok nagy része nyílt konfliktusban áll egyes régi vagy újabb keletű BRICS-tagokkal, vagy pedig más, szintén felvételét kérő államokkal. A NATO-hoz hasonlóan a tagállamok számának a növekedésével párhuzamosan nő a vétójoggal rendelkezők száma is. Mivel minden tagállamnak, úgy a régieknek, mint az újaknak, megvannak a saját szűken megfogalmazott érdekei, minél több tagállammal kell számolni, annál bonyolultabbá válik ezeknek a partikuláris érdekeknek az összhangba hozása és a közös BRICS-érdekek és politikák megfogalmazása. A szervezet a Nyugat-ellenes ideológia széles körű népszerűsége ellenére lassan cselekvőképtelenné válik. Ebben a kontextusban legalábbis valóban a nem-Nyugat NATO-jának tekinthető.

A szerző az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai szakértője, lapunk főmunkatársa

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Hogyan írjunk újságot ma?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Magyar Péter varázstalanítja magát

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Szeretetország eljő érted!

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Lenin is globalista volt

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.