„Káli kerítők, reszkessetek!”

Van egy ritka fafajta, sohasem hoz termést. Fantomgyümölcsfa a neve. Vajon emiatt nem volt még szüret a Káli-medence lakatlan közepéből hat éve kihasított gyümölcsösben? Ház, drótkerítés már van, de a tizenhárom hektárnyi gyepennémelyek szerint csak a precedens érlelődik. Kossuth-díjas művészek tiltakoznak, és megkapják: „Hol élnek maguk?” Hol is? A környező kisfalvak helyreállított parasztházaiban.

Joó István
2002. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két éve, mikor megszületett a Balaton kiemelt üdülőkörzet területrendezését szabályozó törvény, a tó északi partja már csaknem olyan jellegtelen, sűrű szövetű agglomeráció volt, mint a főváros környéki. De a part mögötti első hegyvonulaton túl sokkal jobb a helyzet. A Káli-medence belseje gyep és liget. Még szárnyalhat a képzelet a hipotézis hallatán, hogy valamikor itt volt a nyugatra, délre kalandozó eleink gyülekezőhelye. A faluhálózat a peremrészen, a balatonfelvidéki hegyek, szőlődombok lábainál alakult ki, és részben meg is őrződött a középkor óta. Ráadásul e falucskák nádfedeles, tornácos, népi-barokk házait nem nem kerítik be mohó parcellázások nyomán kialakuló új településrészek.
„Bebírók” – errefelé ezt az összefoglaló nevet ragasztják azokra a városi értelmiségiekre, akik kisebb részt letelepedésért, nagyobb részt üdülési céllal vettek itt ingatlant az utóbbi két-három évtizedben. Sajátos mozgalom az övék: ahelyett, hogy új építkezésbe fognának, megvásárolnak, felújítanak egy-egy jellegzetes, utcára merőleges paraszt- vagy kisnemesi házat. Ezeket azért őrizhette meg az idő, mert mind kőből épültek. Kővágóörsön például a Balaton partfalairól jól ismert permi vöröskőből. Az új tulajdonosok jóvoltából még az oromdíszek is visszakerülnek a népi építészet e remekeire.
A Káli-medence elöregedett népességű falvainak már átlagosan 30-40 százaléka bebíró. Sokan országosan ismert, élvonalbeli művészek, közszereplők. Hangulatos falusi világ! A hetvenlakosú Kékkúton megeshet, hogy Presser Gábor átballag Cserhalmi Györgyhöz sóért. Egyébként a színész Cserhalmi és három másik Kossuth-díjas művész – Cseh Tamás énekes, Kende János operatőr, Sára Sándor filmrendező – Szomjas György Balázs Béla-díjas filmrendezővel együtt levélben fejezte ki megütközését a Balaton-felvidéki Nemzeti Park (BFNP) igazgatóságának. Szerintük a természetvédelmi hatóság nagyon is elnézőnek bizonyult a kővágóörsi jegyzőnő – úgymond – telekspekulációját illetően. Egy Kékkút külterületén történő (akkor még) engedély nélküli elkerítés, továbbá a birtok átminősítése nyomán gyümölcstárolóként felépített ház ügyében arra kérik az igazgatót, „tegyen lépéseket az építkezés megakadályozására, a kerítés lebontására és a terület nemzeti park által történő megvásárlásra”. Hogy mi okból? A medence közepén „egy ilyen nagy terület bekerítése a védett terület durva megsértését jelenti, szétrombolja a táj hagyományos képét.”
Kővágóörsön Szomjas György, a Káli-medence első nevezetes bebírója huszonöt éve a juhászok házát vette meg. Itt még a tető szarufái is kétszáz évesek! A Rosszemberek rendezője szerint a házban valószínűleg Savanyú Jóska is megfordult. A Dunántúlon bujdosó, XIX. századi betyárról a kárpótlásra, a földprivatizáció jogszabályaira terelődik a szó: azokban még csak bujdosni sem bujdosott a táj védelmének szándéka. Így juthatott jogszerűen természetvédelmi területen birtokhoz Steiber Anna kővágóörsi körjegyző és családja. Ám ez csupán a kiindulópont. Szomjas, aki szinte provokációnak tartja a történteket, kijelenti:
– Itt általában senki nem vásárolt területet, mert tudta, hogy értéktelen. Másra nem jó, csak legeltetésre. Aki meg lakóházat szeretett volna építeni, a táj tiszteletét s az építési szabályzatot vette irányadónak: külterületen építkezni nem lehet. A tulajdonos, aki szerzeményét át tudta íratni gyümölcsössé, és ilyen címen terménytárolót, valójában házat építhetett a szinte érintetlen medence közepén, párját ritkító ingatlanüzletet ütött nyélbe!
Párhuzamként a rendező felidéz egy más szereposztású esetet. Szentantalfa – igaz, a Káli-medence pereméhez tartozó, nem védett – külső részén egy magas kőfal jelentős területet zár körbe. Ott, bár az engedély terménytárolóra szól, luxuspalotát építtetett a tulajdonos. A termőföld helyén teniszpálya, park és uszoda díszeleg.
Autóval közelítünk Kékkút külterületéhez. Áthaladunk a falu Kütyü elnevezésű részén, ahol eredetileg csak az utca egyik oldalán voltak épületek, méghozzá csupa tájháznak is beillő. A helyi környezetvédők lapja írta meg, hogy az említett kővágóörsi körjegyző az út túloldalán lévő gyepeket olcsón megvásárolta a maga és családja számára. A körjegyző aszszony, akihez Kékkút is tartozik, nem fogott gazdálkodásba. Hogy, hogy nem, 1996-ban a kékkúti önkormányzat ezt az – országos műemléknek nyilvánított házsorral szemközti – oldalt is belterületbe vonta. Így a jegyzőnő üzleti céllal fölparcellázhatta azokat. Három ház már föl is épült a túloldalon, elrontva a panorámát s az utca történelmi arculatát.
A kocsi továbbhalad, jobbról föltűnik a másik ingatlanügy „jelképe”, egy terjedelmes vadháló. Mögötte, mint másutt, gyep. Az útról ágak nélküli suhángokat se lehet látni e „gyümölcsösben”. Messze bent, a majdnem kész ház tetején munkások dolgoznak.
– Az idén tavasszal, amikor a tulajdonos engedély nélkül, a környék látványát elcsúfítva körbekerítette birtokát, azért valamiben mégis gyönyörködhettünk: a hálóról visszapattanó őzekben – panaszolja Szomjas. – Ezt a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatósága is szépnek találhatta, mert egy hónap múlva, utólag megadta a kerítés út melletti, engedélyköteles részéhez a hozzájárulást.
Közel, az út másik oldalán már van egy épületegyüttes: a Kékkúti Ásványvíz Rt. telephelye. Szomjas György elmondja, a jórészt üres Káli-medencében mindössze három épületcsoport volt eddig: ez a külföldi kézen lévő ásványvízüzem, másutt egy marha- és juhhodály, valamint a nemzeti park salföldi természetvédelmi majorja.
Ló- és juhtrágya ingyen elvihető – látható a kiírás egy salföldi fakapun. Mögötte gyönyörű parasztház. A gazda a melléképületben kicsi kép fölé hajol.
– Nemsokára új kőkeresztet szentel a falu, a meghívót készítem – árulja el Somogyi Győző Munkácsy-díjas grafikus- és festőművész, úgy is mint nyolc ló, hatvan rackajuh és egy szamár gazdája. Szomjas György előre megsúgta tevékeny barátjáról: „Győző rég leszokhatott az alvásról.” Igaz lehet: művészi hivatásán túl Somogyi az 1979-től működő, ma kétszázhetven tagú Káli-medence Környezetvédelmi Társaság titkára (környezetvédelmi munkájáért Pro Natura-díjat is kapott).
– A medencét a társaság kezdeményezésére nyilvánították tájvédelmi körzetté a nyolcvanas évek elején – utal a múltra az 1974 óta itt élő művész. – 1997-től a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része. Amikor mozgalmunkat elkezdtük, elhagyott, pusztuló vidék volt itt, tájsebekkel: kőzúzó, homokbánya, téesz-melléküzemágak és – Kővágóörs közepén – egy szeméttelep. Nyomásunkra ezt is megszüntették, de bent maradt a medencében, fenyegeti az ivóvízbázist és a kékkúti forrást…
Ő is említi a Kütyü-ügyet, annak gyanúját hangoztatva, hogy az eredeti állapotok megbontása „jól meg volt szervezve”. Állítja, hogy az engedélyeztetési eljárás során kihagyták a műemlékvédelmi hatóságot (ami később hiába perelt). A határozat a karácsonyi hivatali munkaszünet előtti napra lett időzítve; a szomszédok, környezetvédők ki is futottak a fellebbezési időből.
– Az életünket tettük fel arra, hogy megmaradjon a két itteni, különleges tájérték: a természeti szépség s az Árpád-kori faluhálózat képe, de jön, ha jöhet a tőke, lobogtatja a pénzt, és építkezni akar – fakad ki Somogyi Győző.

A tizenhárom hektárnyi védett föld – nem lezártnak tekintett – elkerítését és az első épület megjelenését így ítéli meg:
– Hazugnak tekinthető az a szakvélemény, melynek alapján a gyepet átminősítették gyümölcsössé. Azt megelőzően az új tulajdonos ültetett néhány diófát, de egyik se eredt meg. Azóta semmiféle gazdálkodás nincs, de miután a művelési ág változását a földhivatal átvezette, némi jogi harc után már ház is épülhetett. A megyében minden hivatal a jegyzőnőnek ad igazat, a természetvédelmi hatóság is csak a korábbi igazgató éves hivatali ideje alatt harcolt a behatolás ellen. Ne értse senki félre: nincs kifogásunk az ellen, hogy bárkinek földtulajdona legyen a Káli-medencében, ha azt természetbarát módon működteti.
A társaság titkára szól még Steiber Anna körjegyző szerinte minősíthetetlen magatartásáról, amivel az engedély nélkül létesített kerítésnél tartott májusi demonstrációjukat fogadta. A társaság rendőrségnek írt levele szerint néhány ott-tartózkodónak autóval nekihajtott; voltak, akik előtt lefékezett, de volt egy kerékpáros, Székely Károly kékkúti lakos, akit hátulról meg is taszított. Az illető mérgében a biciklit az autónak lökte, ezért most őellene folyik rendőrségi eljárás. Ugyancsak a környezetvédők állítják, hogy Steiber Anna és fia, Gondor Tibor gorombán fenyegetőztek, Steiber például Somogyi részére azt címezte: kikészíti egész családjával együtt. Gondor kocsija a Duna TV hazainduló operatőrének járművét az árokba próbálta szorítani. A társaság azt is sérelmezi, hogy Steiber Anna, szerintük bosszúból, legalább harminc, nem az ő területéhez tartozó üdülőtulajdonos ellen tett bejelentést a tapolcai építési hatóságnál. Csakhogy – állításuk szerint – állattartó karámokat, villanypásztorokat is engedély nélküli birtokjelző kerítésnek nézett. Az ügyek még nem zárultak le.
– Nem az a kérdés, hogy a külterületi ház csúnya vagy szép – összegez Somogyi –, hanem hogy mit ér a hagyomány. Meghal a Káli-medence, ha a példa nyomán kezdik beépíteni a közepét.
Veszprémben, a BFNP igazgatóságán érdeklődöm: van-e alapja Somogyi Győző ama feltételezésének, hogy Steiber Annáék a természetvédelmi hatóságtól kapták az ötletet az építkezés engedélyeztetéséhez. Fabó Zsigmondné, az építési osztály vezetője azt feleli, érthető, hogy a tulajdonosok tudni szeretnék, mit valósíthatnak meg a védett területen. A szakhatóság a jogszabályoknak megfelelően ad tájékoztatást arra nézve, hogy az adott helyen milyen tevékenység fogadható el, s az építkezésnek milyen feltételei vannak.
– Az új tulajdonosok valamit kezdeni akarnak a külterületi földjükkel; a Balaton-felvidéken leginkább építkeznének – magyarázza Fabó Zsigmondné. – A nemkívánatos beépítési folyamatnak úgy próbáljuk elejét venni, hogy műveléshez kötjük az ilyen próbálkozásokat. A sok vesződséggel járó állattenyésztést kevesen vállalnák, viszont a gyümölcstermesztésnek is van hagyománya. A szentbékkállai, zánkai és köveskáli oldalon utóbb sikeres mandulatelepítést hajtottak végre.
– Kékkút külterületén – szólok közbe – se mandulás, se diós.
Erre a nemzeti park illetékesei azt hangsúlyozzák: a jogelőd, a Közép-dunántúli Természetvédelmi Igazgatóság (KDTI) az Érdi Gyümölcstermesztési Kutatóintézet szakvéleménye alapján annak reményében járult – előzetesen – hozzá a földhivatali átíráshoz, hogy az adott ingatlanon működő gyümölcsös lesz. Állításuk szerint a tulajdonos számottevő mennyiségű diót telepített, de azok, talán az akkori aszályos időszak miatt, nem eredtek meg.
– Milyen alapon mondhatta volna hatóságunk, hogy gyümölcstelepítésre alkalmatlan ez a terület, ha előzetesen szántónak volt bejegyezve? – kérdez vissza Gál Róbert, a BFNP igazgató-helyettese. Leszögezi, másodlagos gyepről van szó, mert a nyolcvanas években a téesz, az állami meliorációs program részeként, a támogatásért egy időre felszántotta itt az ősgyepet.
Ideje vázolni – több szereplőt bevonva – a jogi sakkhúzások krónikáját. A nemzeti park jogelődje, a (hasonló személyi összetételű) KDTI 1996 végén, látván a gyümölcstelepítés sikertelenségét, megfellebbezte a tapolcai földhivatal határozatát, ami gyümölcsössé minősítette át a területet. A földhivatal egyik illetékese arra hivatkozik, mezőgazdászuk 1996 telén kint járt a helyszínen, de akkor megállapíthatatlan volt, hogy élnek-e a csemeték. A természetvédelmi hatóság fellebbezése eredménytelen volt: a Veszprém Megyei Földhivatal 1997 elején elutasította. Abban az évben újabb „fogócska” is lejátszódott: a KDTI táj- és természetvédelmi szakhatósági állásfoglalása alapján a köveskáli körjegyző elutasította Gondor Tibor építési kérelmét a gazdasági épületre. Szekeres Béláné körjegyző – akihez akkor az ügy, Steiber Anna körjegyző érintettsége miatt tartozott – annyit mond: a természetvédelmi hatóság erőfeszítéseit azért is támogatni kell, mivel azt sok ügyfél csak a „kérelmezési procedúrát növelő szükséges rossznak” tartja.
A tulajdonos fellebbezést nyújtott be, s miután a Veszprém Megyei Közigazgatási Hivatal helybenhagyta az építési hatóság elutasító döntését, bírósághoz is fordult. Ez hozta meg számára a gyümölcsössé nyilvánítás gyümölcsét: a Veszprémi Városi Bíróság a közigazgatási határozatokat hatályon kívül helyezte, az újonnan kijelölt építési hatóság (Tapolca) pedig engedélyezte az építkezést. 1998 májusa volt akkor; valaki a hivatalból – a döntés előtt – kellemes sétát tehetett volna a helyszínen, mellesleg a rügyek gondolatébresztő hiányát is megtekintve…

Nem árt rögzíteni: sem a polgári peres felek, sem a nemzeti park nem engedett betekinteni a bírósági határozat indoklásába. Erre hivatkozva aztán a Veszprémi Városi Bíróság elnöke is megtagadta e kérésemet. Mindenesetre Ihász József, Tapolca polgármesteri hivatala építési csoportjának vezetője így okolta meg, hogy a per után feltűnően gyorsan megadták az építési engedélyt:
– A bírósági ítélet indoklása útmutatóul szolgál az alsó fokú államigazgatási szerv döntéseinél.
Gál Róbert igazgatóhelyettes leszögezi, osztozik Somogyi Győzőékkel a táj iránti aggodalomban, elismeri, hogy bizonyára a Káli-medence Környezetvédelmi Társaság is jót akar… A „hogyan”-ban jelöli meg a különbséget, mondván, a nemzeti park a törvények végrehajtója. Más kérdés szerinte, hogy a természetvédelmi, az építési, az ügynél később keletkezett Balaton-törvény, illetve a kormányrendeletek, építési szabályzatok gyengék-e vagy erősek – a természetvédelem szempontjából.
Fabó Zsigmondné osztályvezető nem meneszti az égbe a Balaton kiemelt üdülőkörzet területrendezéséről szóló – hosszú érdekegyeztetési küzdelem után 2000-ben életbe lépett – törvényt. Annyit mond róla, hogy például az övezeti besorolások megállapításával valahol „a teljes tiltás és a teljes megengedés között” helyezkedik el.
Fabóné arra is rámutat, hogy a Káli-medencében, mint a BFNP egyik tájvédelmi körzetében, a természetvédelmi feladatokat még nem lehet koncepciókra támaszkodva megvalósítani. A révfülöpi térségre utoljára 1982-ben készült rendezési terv, ez részben már érvényét is vesztette. A helyi önkormányzatoknak általában nincs településszerkezeti tervük. Hiányoznak a tervezővállalatok megbízásához szükséges milliók; megyei támogatás csak harminc százalék „önrész” esetén dukál.
A szakhatósági munkában Gál Róbert szerint a körzet népességmegtartási gondját is fel kell vállalni, ezért nem lehet minden esetben elvetni a belterületek bővítését, és néhol az adott településmaghoz szervesen kapcsolható új utcák megnyitását.
– A nagyszülők düledező, de népi építészeti szempontból értékes háza az unokák kezén vagyontárggyá változott – mondja. – A kevés őslakos fiatal nem szívesen marad ott, eladja a házát és elköltözik. A legtöbb helyen alsó tagozatos iskola sincs. Az új tulajdonosok többsége itt nem állandó lakos, és bár örvendetes a házak rekonstrukciója, a Káli-medencében megindult az „elskanzenesedés”.
– Ezért járultak hozzá a kékkúti külterületi ingatlan bekerítésének utólagos engedélyezéséhez?
– Ebben az esetben az eredeti szempont szerint jártunk el – feleli az igazgatóhelyettes. – Vagyis: a tulajdonos végre tegye jogossá a görcsösen kivívott átminősítést, kezdje el a gyümölcstelepítést, építményét pedig takarja el védősávval.
A beszélgetés hátralévő részében kiderül, az államnak a nemzeti park kezelésében, a medence „igazi” közepén, a Kornyi-tó tájékán legalább 500 hektár tulajdona van egy tömbben. Másutt is birtokol ősgyepeket és egyéb területeket, amelyek rendkívül értékesek az ott élő fajok sokszínűsége, ritkasága miatt. A szóban forgó elkerített másodlagos gyep nem tartozik e kategóriába, mégis kértek a jegyzőnőtől árajánlatot. A vásár nem jött létre: az ár az BFNP teljes keretének harmada lett volna.
– A beépítés megelőzésére a vásárlásokat a természetvédelmi szempontból fontosabb részeken tervezetten folytatjuk – tájékoztat Gál Róbert. Hozzáteszi: – Ami pedig a kékkútihoz hasonló, lehetséges építési kérelmeket illeti, a tapasztalatból okulva immár nem előzetesen kötnénk ki a telepítést, hanem annak tényleges megvalósítását vennénk alapul az elbíráláskor.
Kővágóörsön Steiber Anna körjegyző így értékeli fia sokéves harcát a Káli-medence Környezetvédelmi Társasággal:
– Felháborító, amit a művész urak megengednek maguknak, azt terjesztve, mintha a fiam a nemzeti parkot rövidítette volna meg. Az ügy azonban rám van „kihegyezve”. A terület a fiam kizárólagos tulajdona, aki magyar állampolgár, és ugyanannyi elvitathatatlan joga van, mint mondjuk Somogyi Győzőnek. Mindenféle állami támogatás nélkül, saját területén, a természetvédelmi hatóság előírásai alapján és jogerős építési engedély birtokában valósítja meg terveit. Ezzel szemben Somogyi Győzőék építési engedélyek nélkül építkeznek, állítanak fel kerítéseket ugyanebben a Káli-medencében.
Steiber Anna kérdéseimre válaszolva állítja, a szóban forgó ingatlanra bejegyzett művelési ág jelenleg is fedi a valóságot, ráadásul a fia a vadkárok és az évek óta tartó szárazság miatt keletkezett hiányokat az ősz folyamán pótolja. Emellett legeltető állattartást tervez, a salföldi természetvédelmi major gyakorlatához hasonlóan őshonos fajtákkal. Édesanyja szerint Gondor Tibor erre kívánja alapozni megélhetését, és ettől sem rágalmak, sem a vadháló barbár megrongálása nem tántorítja el.
Atrocitásba hajló esetek a jegyzőnő szerint is történtek, de azoknak – úgymond – éppenséggel a fia és ő voltak az elszenvedői. Steiber Anna kijelentette, fia videofelvételeket készített a tüntetésről, így a demonstrálók általa erőszakosnak vélt fellépéséről és a vadhálóra aggatott, a család megfélemlítését célzó plakátokról is („Káli kerítők, reszkessetek!”).
– Egyébként még várok, mi mindenre képesek Somogyi és társai – jelenti ki Steiber. – Akcióik valamennyi dokumentumát összegyűjtöttem, és megfelelő időben, megfelelő helyen benyújtom a számlát!

A Káli-medence Környezetvédő Társaság továbbra sem mond le a kékkúti külterületi ingatlan eredeti állapotának helyreállításáról. Szentírásként idézik a természet védelméről szóló, 1996/53-as törvény 35. paragrafusát: „Védett természeti területen tilos olyan épületet, építményt, nyomvonalas létesítményt vagy berendezést üzemeltetni, amely annak jellegét és állapotát veszélyezteti, károsítja, vagy ott a tájképi egységet megbontja…”

Hazánk nemzeti parkjai

Aggteleki Nemzeti Park; székhelye Jósvafő. Területe 20 000 hektár. 1985-ben hozták létre; 1995-től a világ természeti és kulturális örökségének a része. Legfőbb vonzereje az aggteleki karszt barlangvilága.

Balaton-felvidéki Nemzeti Park; székhelye Veszprém. Területe 56 000 hektár. 1997-ben jött létre, Veszprém és Zala változatos földrajzi és természeti értékeinek-adottságainak megőrzésére a Balaton északi vonalától a Rába síkjáig.

Bükki Nemzeti Park; székhelye Eger. Területe 43 200 hektár. 1976-tól létezik. Az Északi-középhegység és az Alföld egy része tartozik ide, Nógrád, Heves és Borsod megye területéről.

Duna–Ipoly Nemzeti Park; székhelye Budapest. Területe 60 314 hektár. 1997-ben alapították; jellemző területei a Pilis, a Börzsöny, a Visegrádi- és a Budai-hegység. Az agglomerációs térséget sújtó környezeti terhelés különösen súlyos feladatot ró erre a természetvédelmi szakhatóságra.

Duna–Dráva Nemzeti Park; székhelye Pécs. Területe 49 479 hektár. Eredetileg Jugoszláviával közösen alapították volna, de 1996-ban csak országunk területén jött létre a Dél-Dunántúlnak a Sió-torkolat és az országhatár közötti, illetve a Dráva menti tájain.

Fertő–Hanság Nemzeti Park; székhelye Sarród. Magyarországi területe 23 587 hektár, az osztrákokkal közös park 1994-ben alakult. Az általa védett Fertő-táj a világörökség része.

Hortobágyi Nemzeti Park; székhelye Debrecen. Területe 52 000 hektár. A legkorábbi, 1973-ban alapított nemzeti park, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg térségében. Az alföldi élőhelytípusok mindegyike megtalálható itt.

Kiskunsági Nemzeti Park; székhelye Kecskemét. Területe 76 000 hektár. A második legrégebbi nemzeti park, 1975-ös „születésű”. A Duna– Tisza közét öleli fel, a Duna-völgy szikes pusztáitól a bácskai homokbuckákig.

Körös–Maros Nemzeti Park; székhelye Szarvas. Mozaikos elhelyezkedésű területe 51 125 hektár. 1997-ben jött létre a Délkelet-Alföld természeti védelmére, a Körös-vidéktől a békés-csanádi löszhátig.

Őrségi Nemzeti Park; székhelye Őriszentpéter. Területe 43 933 hektár. A legfiatalabb a nemzeti parkjaink sorában, idén alapították. Szinte egészében folyók-patakok által erősen szabdalt dombvidék alkotja, 61 százalékát erdő borítja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.