Az Európai Bizottság 2028–2034 közötti költségvetési és agrárpolitikai tervezete komoly ellenállást váltott ki az európai gazdák körében – számolt be a Hír TV. A Brüsszelben tartott szerdai tüntetésen Európa számos országából, köztük Írországból is érkeztek demonstrálók, hogy tiltakozzanak a Közös Agrárpolitika (KAP) két pillérének, a közvetlen támogatásoknak és a vidékfejlesztésnek egységes alapba való terelése ellen.
A Copa-Cogeca, az ágazat legnagyobb európai ernyőszervezete szerint
a bizottság ezzel „egy könyvelési szemléletű agrárpolitikát” erőltetne rá Európára,
miközben a vidéki gazdaságok, az élelmiszer-biztonság és a fenntarthatóság is súlyosan sérülne. Petíciót indítottak a jelenlegi, kétpilléres KAP-rendszer megőrzéséért, amelyhez már európai parlamenti képviselők is csatlakoztak.
Az ír gazdaszövetség elnöke, Francie Gorman úgy fogalmazott:
Ami a 2027 utáni finanszírozásból most körvonalazódik, az komoly aggodalomra ad okot.
Szerinte ez nemcsak az ír, de az egész európai vidéki gazdaságot alapjaiban rengetné meg.
Orbán Viktor: Lázadás indul!
A tiltakozási hullám Magyarországot is elérte. A budapesti Millenárisnál tartott demonstrációra az ország minden pontjáról érkeztek gazdálkodók, akik 30 tonna trágyát vittek magukkal. Egy ládányit az Európai Bizottság budapesti képviseletének bejárata elé is kiöntöttek, jelezve, mennyire felháborítja őket a brüsszeli tervezet.
Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi oldalán jelentette be:
Az ellenállás legradikálisabb formáját javaslom. Lázadás indul!
A kormányfő szerint Brüsszel agrárterve egyenesen tönkretenné a magyar gazdákat.
A helyszínen felszólaló Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke hangsúlyozta: a javaslat 160 ezer magyar gazda megélhetését veszélyezteti.
– Ez nem ajándék pénz, hanem szigorú szabályokhoz kötött támogatás, amelyből a vetőmag, a betakarítás és a bérleti díjak is fedezhetők – fogalmazott.
Jakab István, a Magosz elnöke szerint a brüsszeli tervek most is „lopakodó jogalkotással” készülnek, és az érintetteket csak utólag tájékoztatják.
Rólunk nélkülünk döntés ne szülessen – ezt üzenjük most is Brüsszelbe
– mondta.
A magyar gazdák világos üzenetet küldtek: nem kérnek az új agrárpolitikából, és nem fogadják el, hogy az uniós forrásokat elvonják tőlük.