A magyar gazdáktól elvont támogatásokat Ukrajna finanszírozására fordítaná az Európai Unió

Az Európai Bizottság új javaslata drasztikusan csökkentené a területalapú agrártámogatásokat, főként a nagyobb gazdaságoknál, és egy homályos rendszerrel váltaná fel az eddigi kiszámítható támogatási formát – mondta el lapunknak Lajkó Fanni. Az Alapjogokért Központ elemzőjét annak kapcsán kérdeztük, hogy az Európai Bizottság új költségvetési tervezetében jelentősen csökkentenék az agrártámogatásokat.

2025. 07. 16. 19:39
Ursula von der Leyen és Volodimir Zelenszkij Fotó: JONAS ROOSENS Forrás: ANP MAG
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az új támogatási modell, amelyet „jövedelemalapú rendszerként” próbálnak eladni, valójában nem több, mint egy homályos újraelosztási mechanizmus, amely lehetőséget ad arra, hogy politikai szempontok szerint szelektáljanak: ki kapjon pénzt, és ki ne. Ez nemcsak a nagyobb magyar gazdaságokat sújtaná érzékenyen, hanem az egész ágazat kiszámíthatóságát és stabilitását is veszélyeztetné – fogalmazott lapunknak Lajkó Fanni annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság új költségvetési tervezetében jelentősen csökkentenék az agrártámogatásokat. Ahogy arról lapunk is beszámolt, a területalapú támogatások megvágása több mint 150 ezer magyar gazdát érintene. Eközben a háborúpárti brüsszeli elit 88 milliárd eurót (35 ezer milliárd forintot) különítene el Ukrajna számára. 

A magyar gazdáktól elvont agrártámogatásokat Ukrajna finanszírozására fordítaná az Európai Unió
A magyar gazdáktól elvont agrártámogatásokat Ukrajna finanszírozására fordítaná az Európai Unió
(Fotó: MTI)

Az Alapjogokét Központ elemzője szerint a cél világos: pénzt átcsoportosítani. 

A magyar gazdáktól elvont támogatásokat más uniós prioritásokra, elsősorban Ukrajna finanszírozására és a háborús kiadások fedezésére fordítanák. Miközben az európai termelők a túlélésért küzdenek, Brüsszel más ország háborúját segítené a mezőgazdaság rovására. Ez a javaslat nemcsak igazságtalan, hanem veszélyes is: aláássa az élelmiszer-biztonságot, kiszolgáltatottá teszi a gazdákat, és politikai döntések eszközévé silányítja az agrártámogatásokat

– emelte ki a szakértő. Lajkó Fanni emlékeztetett, a brüsszeli javaslat legnagyobb vesztesei a magyar agráriumon belül egyértelműen a nagyobb területen gazdálkodó, piaci alapon működő szektorok lennének, különösen a szántóföldi növénytermesztés, amely eddig a legtöbbet profitált a területalapú támogatásokból. Ezek a gazdaságok jelentős földterületeik révén stabil, kiszámítható forráshoz jutottak, amely a termelés biztonságát, az árversenyképességet és a fejlesztések lehetőségét is garantálta. 

Lajkó Fanni felhívta arra a figyelmet, hogy az új jövedelemalapú rendszer azonban pont ezt a stabilitást szüntetné meg: a nagyobb jövedelműnek minősített gazdaságokat lényegében kizárná a támogatási körből, függetlenül attól, hogy milyen szerepet töltenek be az élelmiszer-ellátásban. Az állattenyésztők közül is azok kerülhetnének hátrányba, akik nem esnek bele a Brüsszel által preferált „társadalmi célcsoportokba” – például nem fiatalok, nem új gazdák, nem hátrányos helyzetű területeken élnek. 

Ez a javaslat tehát nem csupán forráselvonás, hanem nyílt támadás a magyar agrárium gerincét alkotó, versenyképes termelői réteg ellen, és mindezt azért, hogy az így felszabaduló pénzeket Brüsszel más politikai célokra, például Ukrajna finanszírozására vagy a közös uniós hitelek fedezetére fordíthassa

– emelte ki a szakértő, és hozzátette:

A brüsszeli agrártámogatási reformterv szorosan összefügg Ukrajna esetleges európai uniós csatlakozásával – és ennek árát most a magyar gazdákkal fizettetnék meg. 

A területalapú támogatások drasztikus csökkentésével épp azok a források szabadulnának fel, amelyeket az unió keleti bővítésére, Ukrajna pénzügyi támogatására és a háborús kiadásokra fordítanának. – Ez nem véletlen egybeesés: már korábbi háttéranyagok is jelezték, hogy az uniós agrárkasszában egyszerűen nem fér el egy ekkora új tagállam anélkül, hogy másoktól ne vennének el. Most elvennének – a magyar gazdáktól – emelte ki Lajkó Fanni. 

A szakértő hangsúlyozta:

Miközben 150 ezer magyar mezőgazda jövőjét fenyegeti az új költségvetési javaslat, Magyar Péter – aki az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának tagjaként pontosan ezekről a kérdésekről hivatott dönteni – nem veszi a fáradságot, hogy részt vegyen a mai, rendkívüli bizottsági ülésen. Az agrárbiztos ugyanis ma este részletesen ismerteti az új támogatási rendszer terveit – de Magyar Péter helyett mások fognak ott ülni és szavazni, akik támogatni is fogják a magyar gazdák rovására történő átcsoportosításokat. Ő maga eközben a Tiszán evez, miközben a munkahelyén, az Európai Parlamentben történelmi jelentőségű, súlyos döntések születnek.

Lajkó Fanni emlékeztetett, tavaly októberben már szó esett az agrártámogatások reformjáról, és akkor Magyar Péter egy bejegyzésben előrevetítette a területalapú támogatások megszüntetését. Magyar szerint Magyarországon is az intenzívebb, magasabb hozzáadott értékű, úgynevezett organikus, vagyis biogazdálkodást kellene előtérbe helyezni a jelenlegi gabonatermesztés helyett.

Az igazság az, hogy Magyar Péter és körei számára teljesen elfogadható, hogy a magyar mezőgazdaság kárára Ukrajnának juttassák a pénzt, hiszen az Európai Néppárt ezt várja el tőlük, ők pedig nagy örömmel asszisztálnak. Miközben gazdák ezrei tiltakoznak Brüsszelben és Budapesten is, ők hallgatnak – vagy még rosszabb: csendben asszisztálnak ahhoz, hogy a magyar vidéket, a hazai agráriumot és a megélhetésünket kisemmizzék

– emelte ki az Alapjogokét Központ elemzője. Lajkó Fanni arról is beszélt, hogy az új jövedelem-alapú támogatási rendszer bevezetése súlyosan rontaná az európai mezőgazdaság versenyképességét. A kiszámítható, területalapú támogatások helyett egy bonyolult, politikailag is befolyásolható rendszer lépne életbe, amely kiszámíthatatlanná tenné a gazdák finanszírozását. A források szűkülése miatt kevesebb lehetőség jutna beruházásokra, technológiai fejlesztésekre, ami hosszú távon csökkentené az európai agrárium versenyképességét a globális piacon. Emellett az átcsoportosítás Ukrajna és más uniós prioritások felé tovább gyengítené a mezőgazdasági szektort, és növelné az ellátási kockázatokat, veszélyeztetve az élelmiszer-biztonságot Európában.

Borítókép: Ursula von der Leyen és  Volodimir Zelenszkij (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.