Kételkedő Amerika

Irak döntése – miszerint elfogadja az ENSZ BT leszerelést előirányzó határozatát – világszerte kedvező visszhangra talált, bár vezető amerikai tisztségviselők kétségüknek adtak hangot a bagdadi vezetés szavahihetőségét és elkötelezettségét illetően. Amerikai források szerint például aggodalomra ad okot, hogy a határozatot elfogadó kilencoldalas iraki levélben nem szerepel az „elfogad” szó, helyette az áll, hogy Bagdad foglalkozni fog a határozattal, annak „hibás tartalma” ellenére is.

Hírösszefoglaló
2002. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Baljós előjelnek tekintik továbbá, hogy a levélben Irak eleve tagadja, hogy tömegpusztító fegyverei lennének vagy ilyen fegyverek fejlesztésén dolgozna.
Colin Powell amerikai külügyminiszter mindenesetre óva intette az iraki vezetést, hogy a fegyverzetellenőrök munkáját gátolja, mondván Szaddám Huszeinnek nincs más esélye, mint hogy teljesítse a határozatban foglaltakat. „Iraktól együttműködést várunk el” – tette hozzá az amerikai diplomácia vezetője. Egykori fegyverzetellenőrök mindazonáltal úgy vélekednek, jóllehet a bagdadi vezetésnek valóban nem volt más választása, ugyanakkor mindent elkövet majd, hogy fegyverprogramja és a készletek lehetőleg rejtve maradjanak.
*
Szakértők szerint nem kizárt, hogy munkájuk során a fegyverzetellenőröknek komoly logisztikai és gyakorlati problémákkal kell majd szembenézniük – akárcsak kollégáiknak évekkel korábban. Mindazonáltal Mahmud Abbasz moszkvai iraki nagykövet tegnap annak a meggyőződésének adott hangot, miszerint éppen az Egyesült Államok az, amely mindenáron meg akarja akadályozni, hogy a fegyverzetellenőrök megkezdjék iraki munkájukat, és nem zárta ki azt sem, hogy Washington egy új BT-határozatot akar kikényszeríteni. A diplomata úgy vélte: az ENSZ BT által múlt pénteken egyhangúan megszavazott határozat elfogadásával a nemzetközi közösség „nemet mondott az amerikai agresszióra”.
A fegyverzetellenőrök első nemzetközi csoportja egyébként november 25-én érkezik Irakba. Ezt tegnap közölte Melissa Fleming, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szóvivője. Az ENSZ illetékes bizottságának (UNMOVIC) első küldöttsége már hétfőn Irakban lesz: e csoportot Hans Blix, az ENSZ fegyverzetellenőreinek vezetője és Mohamed el-Baradei, a NAÜ igazgatója vezeti. Fleming nem kívánt részletekkel szolgálni arról, hogy hol kezdenek munkához az ellenőrök, hiszen – mint mondta – a hangsúly éppen azon van, hogy az iraki fél ne tudjon felkészülni az ellenőrzésekre. Annyit azonban elmondott, hogy a szakértők úgy dolgoznak, mint a detektívek, s a már kidolgozott terveiken is készek rövid úton változtatni, ha olyan információkhoz jutnak, amelyek ezt szükségessé teszik.
Ausztrál források közben arról tájékoztattak, hogy egy ausztrál védelmi szakértő, Bill Jolley lesz a várhatóan két héten belül Irakba utazó első fegyverzet-ellenőrzési csoport vezetője. Az ENSZ New York-i székházában egyelőre nem erősítették meg a kinevezés hírét.
***
Fő időpontok. November 18. Megérkezik a fegyverzetellenőrök előőrse, amely főként a vizsgálatok előkészítésével – egyebek között a logisztikával és megfelelő kommunikációs hálózatok kiépítésével – foglalkozik majd. November 25. Irakba érkezik a fegyverzetellenőrök első csoportja. December 8. A bagdadi vezetésnek számot kell adnia valamennyi tömegpusztító fegyveréről, illetve ezen fegyverek alkatrészeiről, gyártási kapacitásáról és minden ezzel összefüggő tevékenységéről. December 23. A fegyverzetellenőröknek legkésőbb ekkor kell megkezdeniük tevékenységüket. Február. 21. Az ellenőröknek el kell juttatniuk beszámolójukat az ENSZ BT-hez. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.