Baljós előjelnek tekintik továbbá, hogy a levélben Irak eleve tagadja, hogy tömegpusztító fegyverei lennének vagy ilyen fegyverek fejlesztésén dolgozna.
Colin Powell amerikai külügyminiszter mindenesetre óva intette az iraki vezetést, hogy a fegyverzetellenőrök munkáját gátolja, mondván Szaddám Huszeinnek nincs más esélye, mint hogy teljesítse a határozatban foglaltakat. „Iraktól együttműködést várunk el” – tette hozzá az amerikai diplomácia vezetője. Egykori fegyverzetellenőrök mindazonáltal úgy vélekednek, jóllehet a bagdadi vezetésnek valóban nem volt más választása, ugyanakkor mindent elkövet majd, hogy fegyverprogramja és a készletek lehetőleg rejtve maradjanak.
*
Szakértők szerint nem kizárt, hogy munkájuk során a fegyverzetellenőröknek komoly logisztikai és gyakorlati problémákkal kell majd szembenézniük – akárcsak kollégáiknak évekkel korábban. Mindazonáltal Mahmud Abbasz moszkvai iraki nagykövet tegnap annak a meggyőződésének adott hangot, miszerint éppen az Egyesült Államok az, amely mindenáron meg akarja akadályozni, hogy a fegyverzetellenőrök megkezdjék iraki munkájukat, és nem zárta ki azt sem, hogy Washington egy új BT-határozatot akar kikényszeríteni. A diplomata úgy vélte: az ENSZ BT által múlt pénteken egyhangúan megszavazott határozat elfogadásával a nemzetközi közösség „nemet mondott az amerikai agresszióra”.
A fegyverzetellenőrök első nemzetközi csoportja egyébként november 25-én érkezik Irakba. Ezt tegnap közölte Melissa Fleming, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szóvivője. Az ENSZ illetékes bizottságának (UNMOVIC) első küldöttsége már hétfőn Irakban lesz: e csoportot Hans Blix, az ENSZ fegyverzetellenőreinek vezetője és Mohamed el-Baradei, a NAÜ igazgatója vezeti. Fleming nem kívánt részletekkel szolgálni arról, hogy hol kezdenek munkához az ellenőrök, hiszen – mint mondta – a hangsúly éppen azon van, hogy az iraki fél ne tudjon felkészülni az ellenőrzésekre. Annyit azonban elmondott, hogy a szakértők úgy dolgoznak, mint a detektívek, s a már kidolgozott terveiken is készek rövid úton változtatni, ha olyan információkhoz jutnak, amelyek ezt szükségessé teszik.
Ausztrál források közben arról tájékoztattak, hogy egy ausztrál védelmi szakértő, Bill Jolley lesz a várhatóan két héten belül Irakba utazó első fegyverzet-ellenőrzési csoport vezetője. Az ENSZ New York-i székházában egyelőre nem erősítették meg a kinevezés hírét.
***
Fő időpontok. November 18. Megérkezik a fegyverzetellenőrök előőrse, amely főként a vizsgálatok előkészítésével – egyebek között a logisztikával és megfelelő kommunikációs hálózatok kiépítésével – foglalkozik majd. November 25. Irakba érkezik a fegyverzetellenőrök első csoportja. December 8. A bagdadi vezetésnek számot kell adnia valamennyi tömegpusztító fegyveréről, illetve ezen fegyverek alkatrészeiről, gyártási kapacitásáról és minden ezzel összefüggő tevékenységéről. December 23. A fegyverzetellenőröknek legkésőbb ekkor kell megkezdeniük tevékenységüket. Február. 21. Az ellenőröknek el kell juttatniuk beszámolójukat az ENSZ BT-hez. (MN)
Lavrov találkozott Hszi Csin-pinggel
