Első olvasatban megtárgyalta a kormány a közpénzek felhasználásáról és a köztulajdon használatának nyilvánosságáról, átláthatóbbá tételéről és ellenőrzéséről szóló úgynevezett üvegzsebprogramot – közölte tegnap a kormányszóvivő. A húsz, köztük több kétharmados parlamenti többséget igénylő törvény módosításával járó tervezet célja a korrupció kiküszöbölése, illetve a közpénzfelhasználás átláthatóbbá tétele. A kormányszóvivő jelezte: a korábbi tervezet feltehetően kiegészül a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal hatáskörének bővítésével, illetve az állami vezetők végkielégítésének szigorításával. Gál J. Zoltán elmondása szerint a törvénycsomag rendezi a közérdekű adatok nyilvánossága és az üzleti titok egymáshoz való viszonyát.
A kormány elfogadta „a magyar társadalom európai uniós kommunikációs stratégiáját”, amelyet az erre a célra létrehozott Európai Uniós Kommunikációs Közalapítvány irányít. Működésére a kormány idén 500 millió, jövőre 1,5 milliárd forintot szán.
Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára bejelentette: a minisztériumokban külön-külön alakítanak ki EU-kommunikációs stratégiát. A minisztériumok kommunikációjára a tárcákon belül különítenek el forrásokat. A tárcaközi kommunikációs stratégiát Baja Ferenc koordinálja.
A kormányszóvivő bejelentette azt is: a kabinet beterjeszti az önkormányzati törvény módosítását a Fővárosi Közgyűlés és a kerületi önkormányzatok közötti forrásmegosztás szabályozása érdekében. Megtudhattuk azt is: a kormány javaslatot tesz egyes közlekedési törvények módosítására, amit elsősorban az uniós jogharmonizáció indokol. A kormány döntött a határőrséget érintő 2003. és 2004. évi fejlesztésekről is. Gál J. Zoltán elmondta: a döntés értelmében – uniós támogatással – mobil, hőkamerás felderítőrendszereket, járőrhajókat és rendészeti felszereléseket szereznek be.
A prágai NATO-csúcson teendő felajánlásainkról, a bővítéssel kapcsolatos magyar álláspontról tájékoztatta tegnap a sajtót Juhász Ferenc honvédelmi miniszter. Elmondta: a miniszterelnök felhatalmazást kapott a kormánytól, hogy a legszélesebb körű tagfelvételt támogassa. – A kormányülésen arra adtunk megbízást a miniszterelnöknek, hogy új felajánlásaink az elkövetkezendő négy esztendőben ne haladják meg a 30 milliárd forintot (kivétel ez alól a szállítási kapacitás továbbfejlesztése). Mindenekelőtt felajánljuk, hogy az azonnal bevethető katonai erőket – első körben háromezer embert – ellátjuk a vegyi fegyverek elleni védekezésre alkalmas eszközökkel, megvizsgáljuk a katonai szállítási kapacitás bővítésének lehetőségét, felajánlunk azonnal telepíthető logisztikai zászlóaljat, részt veszünk a NATO közös felderítőrendszerének fejlesztésében, és a légi utántöltési kapacitás megteremtésében. Vállaljuk továbbá, hogy Gripenjeinket olyan fegyverzettel szereljük fel, melyek képesek együttműködni a NATO-tagállamok rendszerével. A miniszter jelezte: a konkrét felajánlásokat előzetes egyeztetések után teszi meg Magyarország. Juhász Ferenc lapunk kérdésére elmondta: a prágai csúcson vélhetőleg nem kerül szóba a rakétavédelmi rendszer kiépítése.
Hazánk afganisztáni szerepvállalásáról esetleg még az idén tárgyalhat a parlament, amennyiben a csapat felállításához szükséges tárgyi és egyéb feltételekről a minisztérium két héten belül tájékozódni tud – mondta a miniszter.
*
A kormányszóvivő bejelentette: Vecsei Miklós, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke miniszteri biztosként irányítja tegnaptól a hajléktalanok téli ellátását szolgáló programot. Közölte azt is: a japán kormány által adományozott kulturális segélyről szóló megállapodás tervezetéről is tárgyalt a kabinet, a 95 millió forintnak megfelelő összeget az Országos Széchényi Könyvtár zeneműtára nyerte el. Ebből a pénzből az intézmény zenei stúdiót hoz létre.
Simicskó kontra Juhász. Tegnap a parlamentben Simicskó István (Fidesz) a Gripen repülőgépekkel kapcsolatban azt kifogásolta interpellációjában, hogy a nemrégiben jelzett többletképességi igény jelentősen, 30-35 százalékkal megdrágíthatja az eredeti szerződést. – 147 milliárd forintért olyan típusról kellett volna megállapodni, amely használható – reagált Juhász Ferenc, a honvédelmi tárca vezetője. (G. T.)
Oroszország segítséget kér a békefolyamat folytatásához
